Más oldalakról cikkek?
Mivel kellett ezzel foglalkoznom, röviden összefoglalom neked. Szerzői jogi törvény.
Kijavítanám monithun-t és az előttem szólókat a szerzői jogi törvény pontos meghatározásaival:
A szerzői jog
4. § (1) A szerzői jog azt illeti, aki a művet megalkotta (szerző).
(2) Szerzői jogi védelem alatt áll – az eredeti mű szerzőjét megillető jogok sérelme nélkül – más szerző művének átdolgozása, feldolgozása vagy fordítása is, ha annak egyéni, eredeti jellege van.
Fontos, hogy a tény-hír SOHA nem áll szerzői jogi védelem alatt, de annak módja, ahogyan megírták, már igen! Ha a hírt átveszed, és a saját szavaiddal írod újra, akkor meg kell jelölnöd a forrást!!!!! Ha egy az egyben szeretnéd átvenni a hírt, másolni stb...
A többszörözés joga
18. § (1) A szerző kizárólagos joga, hogy a művét többszörözze, és hogy erre másnak engedélyt adjon.
Ez akkor van, ha nyomtatni is akarod, vagy cd-re írni stb...
És most jön a te lényeges kérdésed, az idézés:
A szabad felhasználás esetei
34. § (1) A mű részletét – az átvevő mű jellege és célja által indokolt terjedelemben és az eredetihez híven – a forrás, valamint az ott megjelölt szerző megnevezésével bárki idézheti.
A törvény pontosan nem határozza meg az idézés mértékét, egy ésszerű határt szab meg. De ekkor is fel kell tüntetni a szerzőt. Amit te kérdezel, az már átvétel, ha az egész cikket akarod átvenni. Ehhez szükség van a szerző engedélyére, akkor is ha hír, mert ahogyan megírta, az már szerzői jogi védelem alatt áll.
Mit hagytam ki? Ja igen, amikor azt látod, hogy egy hír MTI, azért az újságok fizetnek az MTI-nek, hogy használhassák a cikket. Ha friss a hír, pl. mai, azt nem másolhatod át csak úgy egy az egyben, mert jogsértő.
Összefoglalva: Külföldi országra ez a törvény nem hatályos! tehát ha külföldi állampolgár művét akarod átvenni, az ottani szerzői jogi törvények érvényesek rá. De valószínű nem sok különbség lesz.
Ahhoz, hogy egy az egyben feltedd oldaladra a szerző cikkét, engedélyt kell kérned a törvény szerint, és akkor is meg kell jelölnöd a forrást, ha az engedélyt megkaptad. Átírhatod a cikket, de ha egy az egyben az ő cikkéből írsz egy újat, hiába jelölöd meg a forrást, megint az ő szellemi termékét használod (lásd Schmitt Pál). Hivatkozni lehet rá, hogy ezt írta, és leírod a saját szavaiddal, de mindig a terjedelem a lényeges! Amit a törvény ésszerű határokon belül határoz meg, ezt a törvény sem mondja ki, hogy mennyi az annyi... esete válogatja...
Na most, perelni téged nyilván akkor fognak, ha látják, hogy esetleg sokat keresel az oldaladdal stb... Most egy csövest ki perelne? :) Max leszedetik a ciket.
A fordítással kapcs. Nem hiszem, hogy bárki valaha is észreveszi, hogy fordítottad a cikkét, főleg ha nem is ért magyarul :) Egyébként a fordításnak is komoly szabályai vannak. Nem változtathatsz meg semmit! Nem tehetsz hozzá semmit! És a szavak használata is nagyon fontos! Ha ő azt írta "nagy", te nem fordíthatod, hogy "óriási"...
A fordítás sem egyszerű ám törvényesen...
Kb. ennyi. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!