Kezdőoldal » Számítástechnika » Weblapkészítés » Van még értelme elkezdeni egy...

Kedves Vezető kérdése:

Van még értelme elkezdeni egy új, filmes-játékos-sokmindenes' blogot ? Hol ?

Figyelt kérdés

A bloggeren blogoltam, de 2021-ben abbahagytam, mert belefutottam pár dologba:

Alapvetően film, játékkritikákat írtam, de volt pl zeneajánló, spirituális, társadalmi, állatvédelmi poszt is.

Olvasóim voltak, de követőim nem.

Egy darabig megjelentem a találatokban, de egy idő után gyakorlatilag lenyomták az évtizedek óta trónoló játékos, filmes, egyéb oldalak.

Egyre hátrébb kerültem,így egyre kevesebben találtak meg.

A blogger nél rendszeresen baj volt a webhelytérképpel, annak ellenére , hogy eleinte semmi baj nem volt, és ugyan úgy csináltam mindent.

Vagy az indexeléssel volt baj, hogy "túl közel vannak egymáshoz az elemek", holott ránézésre mindig ügyeltem a kinézetre IS.

Szóval magára hagytam a blogom, mert hiába írtam, ha hátrarakott a Google/meg sem jelentem.

Pénzem nincs reklámozni/SEO zni.

A viszonylag jó beindulás után rájöttem, hogy az írás 1 dolog.

Egy jobban reklámozott/SEO-zott macskás blog', több olvasót tud elérni, mint egy free', akármiről szóló.

Legalábbis ez VOLT.

Nemrég a Youtubon lettem figyelmes arra, hogy kapok ajánlásokat egy-két megtekintéses videókról is...

(Innen a gondolat)

Elképzelhető hogy ma már jobban segíti egy blog beindulását IS a Google, vagy nagyjából az van hogy ha írok mondjuk egy filmkritikát, akkor az meg sem jelenik a Google be, hogy megtalálják az emberek ?

Melyik platformot ajánlanátok ?

Blog.hu-n elvileg nem kell a SEO val szrkodni, de nem tudom hogy az mennyire engedi a NEM Index-közeli'/nem fizetős embereket.

( Van külön kiemelő gomb is a Blog.hu -ban, hogy "van az a pénz", ezzel jópénzért kirakják egy ideig a blogposztot a címlapra.

Persze, gondolom hogy egyik platformnak sem célja a konkurencia kitermelése, ezért gondolkodom , hogy maradjak e a blogger nél, mert ott talán ma már segítenek haladni, ahogyan a videóknál is tapasztaltam.

(Mondjuk az is érdekes hogy sokszor kimerül a magyar újságírás abban, hogy pl külföldi híreket/kritikákat fordítanak, stb.)

De, lehet tévedek, és továbbra is a SEO a mérvadó az "újságírásnál", és videózással jobban lehetne közönséget elérni.

(Csak nem vagyok extrovertált, inkább írni szeretek, de akkor már tök jó lenne ha látná más is az írásaimat, és eldönthetnék az emberek hogy akarnak e tovább olvasni, mondjuk egy másik kritikát tőlem, vagy maradnak az Index, Port, Smoking Barrels, Hetedik sor közepe, stb, stabilan trónoló, komplett stábbal rendelkező nagy oldalaknál ?

Szóval van még esély ma valamilyen platformon blogírásra ?

Van több témám is, pl függőségek, álmok, de örülnék, ha mehetne az egész 1 blogon.

Nem, nem azt várom el, hogy folyamatosan előre tegyen a Google, csak hogy azért néha feltűnjek mondjuk.


Köszi , ha megosztod a meglátásaid! :)



márc. 3. 11:35
 1/8 anonim ***** válasza:
56%
A blogolás már halott, szerintem engedd el.
márc. 3. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

A blogolás nem halott, de témaspecifikusan kell írni. Ha játékról írsz a blogon akkor játékról írj és ne keverd bele a spiritualitást.


A seo csak akkor kerül pénzbe ha nem értesz hozzá. Ha érted, ingyen is meg tudod csinálni magadnak.


A "van e értelme" attól függ, hogy mi a célod vele.

márc. 3. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen! :)

A célom az hogy elolvassák.

Először egy nagyobb lapnak írtam játékkritikákat, (2017) ott volt rendszeres olvasótáborom, aztán miután rátaláltam a saját hangomra', a blogspot is ment egy darabig.

Jó érzés volt az a havi 30-40 ezer olvasó is. Jók voltak a visszajelzések, stb.. Aztán a vége felé meguntam az állandó szrkodást a blogspot indexelési hibaüzenetivel.

A SEO záshoz már mondjuk azt hogy picit konyítok, ugyanis rá voltam kényszerülve hogy megismerkedjek a webhelytérkép', egy két kulcsszó', és hasonlók fogalmával, hogy egyáltalán esély legyen hogy megjelenjek a google be.

Anno az elején, full hozzánemértőként még azt hittem fair play' van, és a többet olvasott, jobb oldalak/kreatív írók maradnak/kerülnek az élre, de nem így van ugye..

Persze, értem Én hogy azokat amik évtizedek óta elől vannak többen olvassák, de érdekes módon, ameddig Én is viszonylag elől voltam, (egy kritikánál mondjuk az első találati oldalon) addig többen olvastak :)

Szóval szeretek írni, de csak ha olvassák, látható, nincs elrejtve a blog. Nem volt gond a különböző témákkal. Akarok egy új blogot, mert a félbehagyott blogom már jól el van rejtve. Szerintem írok egy Dűne part 2 kritikát, és megnézem hogy hasonlóan megtalálható lesz e, mint a fentebb említett pár megtekintéses videók. Mert a YT szokott feldobálni friss emberkéket.

márc. 3. 15:40
 4/8 A kérdező kommentje:

Csak még a platform kérdéses.

Meg kíváncsi voltam, hogy a mai Tik Tok korszakban szerintetek érdemes e egyáltalán foglalkozni ezzel.

márc. 3. 15:59
 5/8 anonim ***** válasza:
40%
saját platform. Bárhol máshol csinálod az nem a tied. simán ébredhetsz reggel arra, hogy törölve van az elmúlt 1-2 évnyi munkád, indoklás nélkül.
márc. 4. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

#5 Egyszerre egyet is értek veled, meg nem is.


Az alapvető kijelentésedben teljesen igazad van. Nem véletlenül tartja a mondás, hogy ne más telkére építs házat.

A Facebook, Instagram, YouTube, stb. bármikor törölheti a dolgaidat, letilthat, változhat az algoritmus, fizetőssé válhat, vagy bármi más módon szívhatsz vele.

Igen, a saját platformon csak rajtad áll, hogy mi történik a saját tartalmaddal, abba sokkal kevésbé szólhat bele bárki.


Ugyanakkor a különféle idegen felületek, blog.hu, blogger, YouTube, Facebook, stb. Sokkal egyszerűbbé tesznek egy csomó mindent cserébe azért, hogy nem marad teljesen saját a saját tartalmad. Sokkal jobban segítik a SEO-t, mint egy saját oldal alapból, így sokkal kevesebb extra erőfeszítést igényel, sokkal kevesebbet kell szenvedned az üzemeltetéssel, frissítésekkel, sokkal kevesebb a kockázata, hogy feltörik és azzal is szenvedned kell, stb.


Nekem vannak saját platformjaim is meg mások szolgáltatásain üzemelő oldalaim. Nagyon sokkal több szenvedés és költség is van a saját platformmal és messze nem jár annyi előnnyel.


Amennyit én szívtam a saját weboldalaimmal a különböző sablonok elavulása, frissítése, feltörése, visszaállítása, dizájn váltások és egyebek miatt, ezerszer inkább kezdeném újra egy idegen platformon, hogy megússzam ezeket a szívásokat (amit a többi hasonló projektemnél meg is úsztam emiatt bármilyen más probléma nélkül), minthogy újra még egy saját platformot felépítsek (az után a néhány után, amivel korábban volt már lehetőségem rengeteget szívni).

ápr. 8. 01:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
63%

Ha ezt a kérdést így felteszed, akkor fogalmad sincs a SEO lényegéről, csak technikai részleteket ismersz (amik mára már részben, vagy akár teljesen is elavulhattak).

Miért kéne pont a te blogodat kiemelnie a Google-nek, ha a te írásod ugyanarról szól, mint 364283649234 másik oldal cikkei. Tök jó, írsz MAJD még egy Dűne2 kritikát. Szuper lesz, hiányzik mint egy falat kenyér. Szerinted hány másik oldal írt már a premier előtt Dűne2 kritikát és mennyi azóta? Miért kéne a te Dűne2 kritikádnak jobban érdekelnie az embereket mint az eddig már megjelent és elolvasott kritikák? Szerinted hány Dűne2 kritikát olvas el egy ember?


Reklamálod, hogy a 15 éve népszerű oldalak előtted vannak a találati listában, de mi alapján lennél te előttük, ha ők 15 éve ontják a cikkeket és emberek ezrei linkelik őket, hivatkoznak rájuk és kattintanak a rájuk mutató linkekre, találatokra, a te blogod olvasottsága meg közelében sincs ennek a forgalomnak?


Bármilyen meglepő, a Google az alapján rangsorol, hogy egy oldal mennyire tűnik releváns találatnak egy keresésre. Amelyik oldal 15 éve mindig az élen van a keresőben, az relevánsabb tartalomnak tűnik minden szempontból, mint akit jóval kevesebben olvasnak náluk.


Ezen akkor tudsz változtatni, ha tudsz olyan SEO-t csinálni, olyan témákról írni, amik konkrétabbak, jobban illeszkednek egyes speciális keresésekre és így azokra a keresésekre a te cikked jobb találatnak bizonyul.


Nem tudom, neked miért és milyen 0 kilométeres csatornákat ajánl a YouTube, de nem, távolról sem szokása csak úgy ajánlgatni mindenfélét. Egyáltalán nem kegyeskedik a YouTube sem azzal, hogy csak úgy nézőket küldjön csatornákra.

Videóknál még sokkal erőteljesebben működik a SEO. Az algoritmus iszonyatosan sok szempont alapján figyeli, hogy egy videó ajánlása mennyire szolgálja azt a célt, hogy a nézők minél tovább nézzenek videókat a YouTube. Ez a YouTube elsődleges célja és ezt szolgálja az ajánlás. Ha a te videódat mindenki megnézi, aki végig nézte az egy újabb videódat kezdi általában nézni, akkor inkább ajánlja a videódat, mint azét, akinek a videóját a felénél kinyomják és még csak nem is másik videót néznek helyette, hanem még az oldalt is becsukják.


Eleve tévút, amin korábban jártál és most újra ezzel akarnál próbálkozni. Te magad írod, hogy olvasód sok volt a SEO és a kereső találatok miatt, de követőd nem volt sok.

Pont azon kéne dolgoznod, hogy ne csak egy átjáróházat működtess, ahova beesnek az emberek, elolvasnak valamit, aztán mennek is. Hanem inkább követőtábor alakuljon ki körülötted, arra legyenek kíváncsiak, hogy TE mit írtál, NEKED miről mi a véleményed, nem pedig mindegy hogy kitől csak pont erről a témáról érdekel valami vélemény.


Ugye, ha építettél volna követőt tábort, akkor most lenne kiket átvinned máshova, mert őket az érdekelné, hogy te mit csinálsz és ha valami újat csinálsz, akkor arra is esélyes, hogy kíváncsiak lennének, mert te csinálod. Viszont mivel ezt kihagytad korábban, most kezdheted újra nulláról - ma már nagyon más körülmények közt, mint régen.


A blog műfaj nem halott. Még mindig működnek blogok és vannak is olyanok, akik olvassák őket. Csak messze nem annyira sok ember olvas blogokat, mint régen. Mert ma már sokkal több videó nézési lehetőségük van az embereknek, mint régen. A blogok hőskorában a sávszélesség drága volt, a videók fel és letöltése is nehézkes, lassú, a felvételük, szerkesztésük sem volt annyira egyszerű mint ma.


A videókra és podcastokra sokkal nagyobb az igény és a kereslet. De a videók és podcastok készítése sokkal körülményesebb, idő és energia igényesebb is a blogolásnál és sokkal több tényezőn is múlik, hogy mennyire lesznek ezek népszerűek.

Egy blognál az írott szöveg dominál, leginkább csak az íráson múlik, hogy mennyire olvassák. Esetleg képek, dizájn, még 1-2 dolog befolyásolhatja, de alapvetően az írást olvassák és azon múlik, hogy mennyire népszerű, hogy mennyire érdekes az írásod az olvasóknak.

Már egy podcastnál is, pláne egy videónál sokkal több tényező van. Nem csak leírt szöveg, hanem elhangzó beszéd. Milyen a hangod, mennyire kellemes/kellemetlen hallgatni, mennyire beszélsz jól, érthetően, élvezetesen, vannak-e beszédhibáid, vannak-e olvasási hibáid, mennyire érthető a hangfelvétel, amit készítettél, mennyire visszhangzik a helység, ahol felvetted a szöveget, mennyire vannak háttér zajok, mennyire szárad ki a szád beszéd közben, mennyire cuppog a szád a sok nyáltól. Mennyire tudsz folyékonyan beszélni, vagy mennyire nyökögsz, őzöl, mennyire ismétled magad, mennyire összeszedett a beszéded, vagy mennyire beszélsz csapongva, követhetetlen barokkos körmondatokban. És még hosszan lehetne sorolni. És akkor ez még csak egy hangfelvétel.

Egy videónál ezek mellé még bejönnek a képi dolgok, látszol-e a videó alatt vagy nem látszol, ha nem látszol, akkor mi látszik helyetted és az mennyire működőképes a nézőid számára, hogyan tudod megvalósítani a dolgot. Ha látszol, akkor mennyire vagy képernyőre való, hogyan adod elő a mondandódat, mennyire kifejezéstelen, van fa arcod, bambulsz, vagy látszik, hogy olvasod az egészet, netán épp hogy túl artikulálsz, túl erős a mimikád, már inkább ijesztően vicsorogsz mosolygás helyett, milyenek a fények ahol felveszed a videót, mennyire tiszta, jó a képminőség, éles-e minden és még ezeket is hosszan lehetne sorolni.

Nem minden tényező egyformán fontos, nem minden tényezőn múlik élet-halál feltétlenül. Vannak, amik meghatározóbbak, mint mások.

Pl. Egy jó minőségű, tiszta hangfelvételt sokkal inkább meghallgatnak akkor is, ha pocsék a kép minőség hozzá - sokan eleve inkább a háttérben futatnak egy beszélős videót és csak hallgatják (mint most is egy videó megy nálam a háttérben, amit csak addig néztem, amíg elindítottam és tök feleslegesen költenek a készítők a jó minőségű kameráikra), míg lehet a legjobb minőségű kamerád a legtökéletesebb képminőséggel, ha pocsék, sercegő, visszhangos és érthetetlen hang megy alatta, akkor nem fogják sokáig nézni.


Egyébként legjobban akkor működik minden formátum, ha tudják egymást segíteni. Ha győzöd, akkor írj blogot, forgass belőle videót, csinálj belőle podcastot és mindegyik segítse a többit, mindenki kövessen olyan formában, ahogyan nekik tetszik. Ez persze sokkal több idő és energia, így egyáltalán nem biztos, hogy megtérül ennyi mindennel foglalkoznod. Viszont ha élvezetből csinálod, akkor nem a megtérülés a fontos.

Csak ne felejts el közösséget építeni magad és a munkáid köré, hogy legyen hogyan és miért követni téged és hogy ne csak a keresőn múljon, hogy megtalálják-e.


Minden esetre ha szívesen csinálnád, akkor csináld. Ha érdekel a podacast és/vagy a videózás, akkor kezdj el kísérletezni vele, fejlődj benne és hozd ki ebből is, amit lehet, aztán majd látni fogod, hogy a közönség melyik formátumra hogyan reagál. Az mondjuk egy jóval összetettebb kérdés, hogy ha egyik vagy másik formátum nem jár akkora sikerrel, mint gondolnád, az vajon miből derül ki, hogy mennyire a nézők érdeklődésén múlik, mennyi belőle a te hibád, a tartalmon, előadásmódon, kivitelezésen, vagy mi más tényezőn múlhat. Én például több olyan videóst is követek, akiknek jónak és értékesnek tartom a munkásságát, közben több az enyémhez hasonló értékrendű és gondolkodású barátom is van, aki meg ripacsnak, irritálónak tartja őket és emiatt képtelenek, nem is hajlandóak nézni őket, még rövid távon sem, nemhogy rendszeresen.


Kísérletezni kell, anélkül nincs eredmény. Meg utána nézni mások tapasztalatainak, hogy ne kelljen mindent neked magadnak kikísérletezni, legalább támpontjaid legyenek, hogy másoknak mi jött be és mi nem. Nem biztos, hogy te mindenben ugyanazt tapasztalatod majd, de legalább lesz egy kiindulási alapod, amihez viszonyítani tudod a saját várakozásaidat, tapasztalataidat.


Sok sikert!

ápr. 8. 02:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Ha nem érted a kérdést, a leírtakat, fogalmad sincs az írásról, és az olvasásról. :D

Persze hogy a 15 éve ugyan azokat az oldalakat olvassák az emberek, ha le vannak rejtve a többiek.

Ez olyan mintha az ujságosnál ki lenne téve 5 filmes újság, a többit meg valahonnan, valami eldugott reklám által megtalálhatnád, esetleg jobban is tetszene.

Nem azért olvassák őket 15-20 éve az emberek, mert nincs az országban még 15-20 jó, jobb író, tesztelő, hanem mert kirakatban vannak.

De mostanában a videóknál már feldob a YT 1-2 megtekintéses videókat is, teret, lehetőséget adva mindenkinek.

Ennyit szántam rád, Te B.... K..... :)

ápr. 10. 11:43

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!