Nagyvonalakban hogyan épül fel ez a weblap?
Sziasztok!
Egyre jobban érdekel a weboldal fejlesztés, és egyre jobban fejlődök benne, viszont felmerült egy kérdés:
Régóta használom a [link] -t. Ez az oldal kilistázza, és megjegyzi, hogy milyen számok szóltak a rádióban.
Amit tudok: A rádió kiküldi a jelenleg szóló szám előadóját, címét, pl. Szünet Rádió: [link]
Tudom, hogy a weboldal felépítése nagyon bonyolult, nagyvonalakban érdekel, hogyan listázza ki az adott számot, és hogyan jegyzi meg azt.
Netharcosok, kiméljetek! :D
Egyrészt ez nem weblap tulajdonság, hanem egy háttérben futó program gyűjti az adatot, amit megjelent weblap formában.
Maga a weblap felépítését úgy lehet elképzelni, mint a régi rajzfilmeket, amikor rétegekre rajzoltak és egymásra rakták őket és a végső kép több rétegből épült fel. Ezt szépen a CSS és a HTML írja le.
A weblap tartalma lehet statikus és dinamikus. Statikus, ha meg van szerkesztve és kész, azt kapod, amit látsz. Ha dinamikus, akkor egy számítógépes program állítja elő a tartalmat és általában egy MVC (Model-View-Controller) szabvány alapján kezelik. [link]
A program a rádiók esetén figyel időintervallumonként egy rádió adást. Nem kell neki a teljes sávszélességben figyelnie, csak azt nézi, hogy mi szól az adott csatornán. Ezt rögzíti egy adatbázisba, de akár a stream-et is figyelheti eldobva a felesleges adatot és csak a szükséges infó sávot figyelve. Ezek már nagyon részletkérdések.
Amikor te felmész a weblapra, egy kérést indítasz a controller felé, ami a háttérben lekéri az adatokat azt a model-en keresztül felépíti és átadja a megjelenítőnek (view), amit te megkapsz.
Ha érdekel a webprogramozás, akkor egy python, html, css elindulásnak jó lehet, de akár PHP-zhatsz is. Ezekről weben találsz anyagokat, de még youtube videók is vannak. Angolul jóval többet lehet tanulni, szóval ha programozás érdekel és nem csak hobbi szinten, hanem komolyabban, akkor egy angol nyelv tanulást is iktass be a tanulmányokba, mert már amatőr szinten sincs minden meg magyar irodalommal támogatva. :(
A topiknyitó oldal esetében van egy szerveroldali szkript:
ami - feltehetőleg, mert nem láthatunk bele a szerveroldali kód forráskódjába - végigmegy az oldalon is felsorolt rádiós adatfolyamokon, lekéri belőlük az éppen aktuálisan játszott számot (ennek módja a rádiós adatfolyamtól, az azt kiszolgáló szervertől függ - van ahol az ID3 taget kell kibányászni: [link] van ahol a szervertől lekérhető szöveges formában), majd a rádió nevével és az éppen játszott szám címével visszatérve elküldi azt egy JSON-karakterláncban.
Ezt a szerveroldali szkriptet egy Javascript-kód (amibe minden cucc bele van sűrítve):
hívja meg időnként egy AJAX-kérésen keresztül és rakja bele az oldalban levő táblázat adott cellájába.
Nos:
#5-ös: majdnem jól látod, de a get.php csak az adatbázisból összeállított adatokat adja át a weboldalnak, és 30 mp-enként frissíti a táblázatot. Az, hogy hogy kerül a táblázatba, egy másik történet. A kérdés feltevője majdnem jól látja, a streamszerver adataiból bányássza ki egy szerveroldali script (bash és php) az elhangzott dalokat, szétszedi előadóra és dalcímre, és tárolja adatbázisban. De van ahol nem a stremszerver, hanem a rádió honlapjáról szedi le, ez rádiónként változó.
üdv,
a mostszol.hu tulajdonosa
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!