A JavaScripten és a PHP-n kívül van (nak) még olyan programnyelv (ek), ami (k) nek a fordítója/értelmezője a webböngésző kimenetére tud írni? (tehát megjelenített HTML oldal generálható vele)
Gyakorlatilag bármelyik. CGI-nek nevezik ezt a technikát (Common Gateway Interface, nem keverendő össze a mozgóképtechnikában használatos CGI-vel), a lényeg annyi, hogy az adott programnyelv (mindegy, hogy értelmezett vagy fordított) képes legyen a szabványos kimenetre írni. Demonstrációs céllal már készítettem "webodlalt" Pascal, C, Forth, LISP, meg C# segítségével is. De még az Assembly is képes erre.
Az már más kérdés, hogy bizonyos nyelvekben (pl. Perl) ennek nagy mértékű a támogatottsága, más nyelveken meg a programozó szívhat mondjuk a POST-adatok szétbontásával.
A webböngésző kimenete az kb. a képernyő. Egy böngésző sokféle fájltípust képes megjeleníteni. Persze HTML fájlokat elsősorban, de a teljesség igénye nélkül: képeket, hangokat, videókat is megjelent, lejátszik, illetve most már sok böngésző pdf fájlok megjelenítésére is alkalmas.
Itt el kell különíteni kliens oldali és szerver oldali nyelveket. A kliens oldali nyelveknél a böngésző letölti az oldalt, és a böngésző maga hajtja végre az abban található scripteket. Itt a Javascript az egyetlen, ami kellően támogatott, univerzális.
Aztán ott vannak a szerver oldali nyelvek. Ebben az esetben a kliens mikor letölti az oldalt, a szerver nem egy statikus fájt küld a kliens felé, hanem valami létrehozza ezt a tartalmat. Hogy mi? Kvázi bármi. A PHP eléggé elterjedt ebből a szempontból, de az is csak egy kimenetet generál, nyilván a legtöbb esetben HTML tartalmat, de nem ritka, hogy képet, XML-t, vagy akár Word, Excel fájlokat is PHP-vel generálnak. A PHP tehát bár elsősorban honlapok kiszolgálására lett kitalálva, de nem csak arra alkalmas. De kvázi bármilyen program tud akár HTML tartalmat, akár képet, akár bármilyen tartalmat előállítani, a webszerver meg ezt képes kiszolgálni a kliens felé. Vannak szerverek, ahol a szerver oldali működés Javában, Ruby-ban, Pythonban, Node.js-ben (szerver oldali javascript), Perlben van megvalósítva. De még az sem ritka, hogy C-ben. Viszont elvileg tényleg bármit mögé tehetsz, még egy Commodore Basic értelmezőt is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!