Mennyire fontos a teminál használata egy programozónál?
Most az adatbázisok kapcsán elkezdtem a terminált használni. Nagyon élvezetem módja a navigálásnak ... kicsit olyan érzetet ad mintha hackerkednék :), de mindent meg lehet oldani UIal is és ha valaki nagyon jó gyorsíró és tud minden commandet ami kell neki, akkor is a UI sokkal gyorsabbnak tűnik. Legalábbis nekem mint kezdő.
Mennyire fontos a teminál kezelése programozóként? Most még csak SQLitenál használtam, szóval nem látom át teljesen milyen dolgokra használják.
"Mennyire fontos a teminál használata egy programozónál?"
Alapkészség.
Nyilvánvaló, hogy egy-egy file vagy directory létrehozása, törlése, a filerendszeren való közlekedés, egy makefile készítése, editálása, file-ok kigyűjtése vmilyen szempont szerint, stb.
Nos, ilyen műveletek elvégzésének képessége parancssori környezetben, abszolút elengedhetetlen.
Nálunk mindenki ért a bash-hez de nagyon változó mélységben. Egy komplexebb script-tet már csak viszonylag kevesen tudnak összerakni.
Szóval tapasztalatom szerint a shell ismerete bizonyos szintig esszenciális, de mesteri szinten nem szükséges az ismerete.
A helyzet az, hogy le lehet élni egy programozói életpályát anélkül, hogy bármit is konyítanál a parancssorhoz. Bár tegyük gyorsan hozzá, ez attól is függ, hogy milyen területen, és milyen oprendszerre/platformra fejlesztesz. (Mondjuk FreeBSD kernelfejlesztőként nem biztos, hogy nélkülözhetnéd, de webfejlesztőként nem sok hátrány érne.)
Viszont mindenképp érdemes elsajátítani, nem csak azért, mert egyszerűen "illik ismerni", hanem mert rengeteg dologban gyorsabb. Mélyebben kell hozzá ismerni a rendszert, hogy hatékonyan tudd használni, de ha egyszer ráéreztél, onnantól minden gyorsabban fog menni. Főleg, ha meg van támogatva valamilyen kulturált commanderrel. (Midnight Commander, Far Manager, stb.) Önmagában lehet, hogy az a pár másodperc nem sok idő, de amikor lépten-nyomon nyered majd a másodperceket, összességében észre fogod venni, hogy sokkal olajozottabban mennek a dolgok. Át kell másolni mondjuk az összes 'a'-betűvel kazdődő fájlt az F: meghajtóra? Parancssor, "copy a*.* f:\". Vagy commanderből Num*, a*.*, F5. Ugyanezt grafikus felületről közel egy perc, mire összeügyetlenkedi az ember.
Meg ha kicsit elmozdulsz a programozói szegmensből, rengeteg helyen hasznát tudod venni ennek a tudásnak. Hozzám tegnap hoztak egy laptopot, aminek behalt a grafikus kártyája, hogy mentsem le róla az adatokat. A kerekteres mód még működött rajta (hacsak nem amortizálódott szénné a VGA, ez általában még működni szokott), Linux livd DVD-ről bebootoltam, parancssorból felcsatoltam a gép vinyóját is, meg a hordozhatót is, "sudo apt-get install mc"-vel gyorsan felraktam a live rendszerre a Midnight Commandert (bár enélkül is megoldható lett volna, de számomra kényelmesebb), kiválasztottam, hogy miket másoljak, F5, és kész. De mondjuk akkor sem jön rosszul, ha egy beágyazott Raspberry Pi-t kell mókolni.
Az pedig való igaz, hogy megvan a hangulata a parancssorozásnak. Kicsit olyan hardcore érzése van tőle az embernek, még akkor is, ha amúgy nem csinál olyan hú, de komoly dolgot.
"A helyzet az, hogy le lehet élni egy programozói életpályát anélkül, hogy bármit is konyítanál a parancssorhoz."
Már ha azt programozói életpályának lehet nevezni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!