Főállásos munka mellet egyedül van érdemi realitása megtanulni nulláról egy Pythont adatelemzéshez, szövegelemzéshez, egyszerűbb elemző programok írásához?
Probléma a következő:
Meg kellene valahogy tanulnom a Python-t nulláról adat és/vagy szövegelemzéshez. Példaul ilyen feladatok lennének, hogy a néhány ezer Facebook és egyéb weblapra érkező comment-ből amiket az érdeklődők, vásárlók hagynak össze kellene gyúrni valami értékelhető statisztikát a vásárlói, érdeklődési szokásokra.
Vagy ha pl beesik valaki az irodába egy excel vagy txt file-lal ami 500 ezer számot tartalmaz amik valahogy azt az 500 ezer kattintást próbálják leírni amit a vásárlók a honlapon csináltak az utóbbi 2 évben. Ebből szinten vmi értelmezhető információt kellene csinálni.
Illetve ilyen nagyon látványos adatvizualizációkat, "látványos prezentációkat" se lenne rossz ebből kreálni mint pl itt: [link]
A kérdés: ha heti 40-60 órámat leköti sz időmet a meló el fogok az életben jutni addig hogy ilyeneket nulláról tudjak csinálni?
Vagy menjek egy 3-6 hónapra fizetetlen szabadságra inkább?
4-6 hónapnak ful time már sztem elégnek kell lenni iylesmikhez.
31 vagyok, mérnök, 8-10 évet foglalkoztam folyamattervezéssel és műszeres vizsgálatokkal mérésekkel, de ilyennel még egy percet se kb.
Amit leírok arra mondjuk úgy cégnél való továbblépéshez lenne szükség mert senki nem tudja csinálni. Vagy akár konkurens más cégek is érdeklődnének ilyesmi iránt.
Attól tartok kicsit hogy meló mellett meg fogok hülyülni egy idő után ha heti 80-90 órát Pythonnal plusz munkával töltök.
8-as.: A PHD bő 8 évvel az egyetem befejezése után lett meg tehát valóban nem volt egy gyors történet.
Magát a PhD munkát nagyon elméleti alapkutataásból csináltam, optikai spektroszkópia módszerfejlesztésekből, kimondottan ezt a tudást gyakorlatban cégeknél semmire nem tudom használni. Egyéb méréstechnikával/módszerfejlesztéssel tudok/tudnék iparban foglalkozni.
Vagy például az adatkutatás is egy lehetőség lenne talán...
9-es.:
Mármint úgy értetted, hogy munka után és hétvégén kávén élve tegyem meg a próbát, vagy a belinkelt kaiforniai online 7 hetes tanfolyamon?
Nagy különbség a kettő...
Igen, úgy érettem, hogy a szabadidőd egy részét rááldozod, hogy kipróbáld a dolgot. Mennyire fekszik, mennyire érdekel, mennyire haladsz és ennek alapján döntesz a továbbiakra vonatkozóan.
A félév alapban elég lehet, feltéve ha van ehhez affinitásod, érzéked, tehetséged. Ha nem, akkor meg úgyis kár a gőzért.
13.:
Tehát magabiztosan mondod, hogy ehhez adottság is kell, ami vagy megvan az emberben vagy nincs...?
15.:
És miközben egyedül tanulom ezt a témát hogyan tudom eldölteni hogy megvan-e hozzá ez a plusz tehetségem Miből lehet ezt felismerni?
Jól lenne ezt minél hamarabb felismerni, és nem akkro amikor már 1 évig heti 15 órát kidobtam az ablakon...
"Sosem értettem az ilyen ostoba kérdéseket... Tanulni MINDIG van értelme."
Komolyan mondom, csak azért regisztráltam, hogy elmondjam, hogy a válaszod mekkora egy haszontalan ostobaság. Végtelen sok mindent lehet tanulni, és rohadtul nem mindegy, hogy az ember a véges erőforrását mibe fekteti. Vannak olyan ismeretek, amiknek a megszerzése teljesen felesleges, vagy éppen lehetetlen a kellő szinten elsajátítani.
A kérdezőnek:
"Kaliforniában szervezik és online is be lehet csatlakozni: [link]
Van egy jó és egy rossz hírem. A jó, hogy az a program nem kamu. A szilícim völgyben abszolút standardot képvisel, mára több hasonló "gyorstalpaló" másolja a modelljét. És tényleg MINDENKI kap munkát a tanfolyam után, aminek főleg az az oka, hogy elve nagyon-nagyon szelektív. A rossz hír, hogy az esély, hogy bekerülj, egyenlő a nullával. Ennek több oka is van. A tanfolyam amerikai cégek számára készít fel munkavállalókat. Bár csak vélelmezem, de igen valószínű, hogy nincs se zöldkártyád, se munkavállalói vízumod. Ugyan ez elvileg nem akadály, de külföldiként még kiemelkedőbbnek kell lenned, hogy versenyképes legyél. De leginkább felfoghatatlan kompetícó okozza, ezt Magyarországról felmérni nem lehetséges. Én kétszer is jelentkeztem rá, amíg San Francisco-ban éltem, mind a kétszer részt vettem személyes interjún, de végül elutasították a jelentkezésemet. Részben azért nem jelentkeztem többet, mert közben résztvettem egy hasonló, Berkeley egyetemen tartott data science posztgraduális tanfolyamon, és megismertem azokat az arcokat, akik szintén ide pályáztak. Volt olyan matematikus arc, aki machine learning algoritmusok fejlesztéséből írta a doktoriját a Stanfordon, volt olyan, aki részecskefizikus és doktorija alatt terabite-os adattömegből vadászott sötét anyag nyomaira. Az előadások szüneteiben arról beszéltek, hogy kinek, melyik decision tree a kedvenc algoritmusa és miért. (arról nem is beszélve, hogy az akkori 32 évemmel igencsak felfelé lógtam ki a korfából) Szóval amikor azt olvasod a kiírásban, hogy előzetes programozói tudás nem szükséges, akkor azt azért ne vedd túl komolyan. Amikor egy insight-os oktató jött előadást tartani, akkor azt mondta, hogy a legjobb módja, hogy felvegyenek, ha tudsz mutatni olyan projectet, amiben már használtál valami real-word problémára gépi tanulásos megoldást (pl. előkelő helyezés a kaggle.com-os versenyeken). Nem azt mondom, hogy ne pályázz, mert az végülis ingyen van, csak azt, hogy ne éld bele magad túlzottan. Erről azt hiszem ennyi elég, sőt. Ha van valami specifikus kérdésed van, akkor kérdezz privátban.
A kérdésre általában: azok alapján, amiket leírtál, a következő lépéseket kell megtanulnod pythonban:
1) Írni kell egy crawlert, ami letölti az adatokat. Bár az is lehet, hogy ezt készen kapod.
2) Szöveges adatok feldolgozása pl. nltk-val, szentiment analízis.
3) Statisztika/értelmezés/vizualizáció.
Az a baj, hogy ezek 0-ról való megtanulása jóval túlmutat a puszta kódoláson és sok elméleti képzést is igényel. Véleményem szerint, versenyképes szintre lehetetlen eljutni meló mellett fél év alatt még akkor is, ha mondjuk python-ból penge lennél. Az, hogy megéri-e pár hónap fizetés nélküli szabira elmenni... ez egy nagy nehéz kérdés, és itt erre senki sem fog tudni komolyan vehető választ adni. Ha ezen az úton indulsz el, akkor a következő tervet javaslom: meló mellett hozd magad fel Python-ból egy relatíve jó szintre. Mondjuk vegyél végig egy jó könyvet, vagy valamilyen kiadósabb online tanfolyamot. Közben nézz utána, hogy pontosan mire is lenne szükséged adatbányászatból, machine learning-ből. Ekkor talán hasznos lehet egy hosszabb fizetetlen szabadság, hogy ezen módszerek elméleti részében is elmélyedj. Ahogy írtad, oktató anyagokba bele elhet fulladni, nem egyszerű a választás... ebbe nem is nagyon tudok segíteni. Én eddig leginkább courserás kurzusokat hallgattam, illetve többnyire csak annyi technológiai ismeretet szedtem csak fel, amennyi minimálisan szükséges volt egy-egy elképzelésem megvalósításához, szóval tudásom nem túl strukturált. Egy két dolog, amire biztosan szükséged lesz: jupyter, pandas, numpy, nltk, sklearn, seaborn, bokeh... de ezek úgyis minden data science-el foglalkozó tutorial első oldalán ott vannak.
"És miközben egyedül tanulom ezt a témát hogyan tudom eldölteni hogy megvan-e hozzá ez a plusz tehetségem Miből lehet ezt felismerni?"
Erre ne fixálj rá. Ez hülyeség. A data science is csak favágás: az ember leül, kódol, tanul, elemez, gondolkodik. Semmi speciális. Ha szereted a csípős, hideg reggeleket, a szálló faforgács illatát, akkor a favágás is tetszeni fog: ha érdekel az adat, az adatokban rejlő összefüggés, nem szenvedsz, amikor az elemzéshez szükséges ismereteket tanulod, amikor a kódodat debug-olod, akkor nem lesz gond.
17.:
"mára több hasonló "gyorstalpaló" másolja a modelljét."
Igen, ezt tudom én is, viszont őrült pénzeket kérnek el érte, amit magánember nem fog kifizetni, illetve nem tudtam felmérni, hogy csak a lehúzásról szólnak-e ezek a tanfolyamok...annak érteme ugyanis az én oldalamról kevés, hogy valaki googleben keres pár oktatóanyagot aztán lefordítja magyarra ....vagy le se fordítja....és többszázezer forintért leadja a népeknek...
"Bár csak vélelmezem, de igen valószínű, hogy nincs se zöldkártyád, se munkavállalói vízumod. Ugyan ez elvileg nem akadály, de külföldiként még kiemelkedőbbnek kell lenned, hogy versenyképes legyél. "
Nekem az lett volna a tervem hogy onlien követem a tanfolyamot aztán Európában kezdek vele valamit hosszabb távon. Tudom hogy nem egyszerű amerikában a semmiből munkát vállalni...én ebbe már nem akartam beleugrani..
"De leginkább felfoghatatlan kompetícó okozza, ezt Magyarországról felmérni nem lehetséges."
Van bőven nemzetközi tapasztalatom, tudom milyen az amikor egy állásra jelenkeznek 200-an és annak a fele Tokyoban, Kaliforniában, Szingapúrban vagy Némtországban doktorált, menedzserkedett, vagy netán már saját kis cége is volt...
"Részben azért nem jelentkeztem többet, mert közben résztvettem egy hasonló, Berkeley egyetemen tartott data science posztgraduális tanfolyamon"
Ezért a tanfolymaért kellett fizetni? ha igen mennyit? Rengeteg ilyen amcsi képzést lehet online hallgatni, ezek érdekelnek ám engem is.
"és megismertem azokat az arcokat, akik szintén ide pályáztak. Volt olyan matematikus arc, aki machine learning algoritmusok fejlesztéséből írta a doktoriját a Stanfordon, volt olyan, aki részecskefizikus és doktorija alatt terabite-os adattömegből vadászott sötét anyag nyomaira. Az előadások szüneteiben arról beszéltek, hogy kinek, melyik decision tree a kedvenc algoritmusa és miért. (arról nem is beszélve, hogy az akkori 32 évemmel igencsak felfelé lógtam ki a korfából)."
Én Németországban csináltam PhD-t...ismereme jól ezeketa történeteket találkoztam én is nagyon durva német, japán amerikai, koreai, orosz stb arcokkal....ha nem is annyira durvákkal mint akik a Stanford-on vannak, de mondjuk a olyan "Max Planck intézet szintűekkel".
Azért egy dolgot ehhez hozzátennék: ezek az arcok tényleg szinte a világ legnagyobb genetikai tehetségei akik emellé megkapták a legjobb családi hátteret - akik a Stanfordra befizették - valamint már kb ovodás koruktól a világ legjobb oktatását a kaliforniai magánovodától a Stanford-i
Doktori képzésig. DE:
A doktorijukat nagyon gyakran annyira elméleti kutatásból csinálják, - részecskefizika, kvamtumkémai, elméleti genetika stb - hogy befejezik a PhD-t, iparban, cégeknél semmit nem tudnak ezzel a tudással kezdeni- a még Kaliforniában sem - de viszont rengeteg dolgot képesek nagyon gyorsan megtanulni és ezt használják azoka cégek akik nagyítóval keresik az adatkutatókat és azok akik ilyen tanfolyamokat szerzenek.
Megmondom őszintén szerintem aki a Stanfordon 5-8 éven keresztül PhD képzés keretében 100 Terabyte-os adattömbökben vadászik sötét anyagra az szerintem kb nulla átképzéssel is alkalmazható lenne a legtöbb Data Science cégnél...
De viszont: Szerintem cégeknél az adatkutatók is egy relatíve rutin elemző eszközrendszerrel dolgoznak, vagy legalabbis nem tudom elképzelni hogy hetente teljesn új algoritmust vagy bányászrobot kell fejleszteni a melóhoz.
illetve ezt a meglévő eszközrendszert módosítják fejlesztik, alakítják stb. Így van ez gyakran más fejlesztési területeken is iparban.
Ha valaki egy ilyen eszközrendszert meg tud tanulni önállóan akkor már szerintem van miről beszél...
"Szóval amikor azt olvasod a kiírásban, hogy előzetes programozói tudás nem szükséges, akkor azt azért ne vedd túl komolyan."
Valahogy én is sejtettem, hogy ez így van....
"Amikor egy insight-os oktató jött előadást tartani, akkor azt mondta, hogy a legjobb módja, hogy felvegyenek, ha tudsz mutatni olyan projectet, amiben már használtál valami real-word problémára gépi tanulásos megoldást (pl. előkelő helyezés a kaggle.com-os versenyeken)."
Kaggle.com-ot már ajánlották nekem is. Nem érzem teljesíthetetlennek, a gond inkább az: aki főállásban dolgozik annak esélye sincs ilyennel foglalkozni...
"Nem azt mondom, hogy ne pályázz, mert az végülis ingyen van, csak azt, hogy ne éld bele magad túlzottan. "
Eszembe se jutott.
Folyt. köv. !!
Nézd, nekem ezzel a két képzéssel kapcsolatban volt személyes tapasztalatom. A berkely-s tanfolyamon azért tudtam részt venni, mert ott laktam, és a közeli egyetemen dolgoztam. Nem for-profit szervezés, nem lehet befizetni, és nem tudok róla, hogy lett volna online lehetőség. Továbbra sem akarlak lebeszélni a pályázásról, de szerintem esélytelen, pláne, mivel az ő céljaik (amerikai cégeknek munkaerő) és a tieid (elhelyezkedés európában) különböznek.
"Kaggle.com-ot már ajánlották nekem is. Nem érzem teljesíthetetlennek, a gond inkább az: aki főállásban dolgozik annak esélye sincs ilyennel foglalkozni"
Mit értesz teljesíthetőség alatt? A kaggle-s kihívások első harmadba bekerülni sima csiga. Viszont bekerülni a top 5%-ba már k. nehéz. És igazából az itt szerzett tapasztalat-eredmény mutatja egyrészt a tehetséged-tudásod, másrészt az, hogy mennyire vagy elkötelezett: ha nem tusz időt allokálni a kaggle-re, akkor miért tudnál a Python-ra, vagy a machie-learning-re?
" az szerintem kb nulla átképzéssel is alkalmazható lenne a legtöbb Data Science cégnél."
Igazából a legtöbb phd-vel rendelkező ember nem azért megy ezekre a kurzusokra, mert ott valami olyat tanulna, amit máshol nem tud, hanem azért, mert egy ilyen kurzus elvégzése belépő a munaerőpiacra. Valószínűleg nem lenne sima ügy bekerülni a google-hez, facebook-hoz, palantir-hoz 0 tapasztalatta, 0 ajánlással.
"nem tudom elképzelni hogy hetente teljesn új algoritmust vagy bányászrobot kell fejleszteni a melóhoz."
Ebben teljesen igazad van, de a data science olyan, hogy bármit cisnálsz, mindig lesz valami eredménye, és az igazán nagy kihívás, hogy olyat csinálj, aminek értelme is van, illetve tudd kontextusában értelmezni az eredményt. A mély elméleti háttér nemcsak arra jó, hogy képes legyél új ML algoritmust fejleszteni, hanem arra is, hogy az adott problémára a megfelelő algoritmust tudd kiválasztan ia több tucatból, ismerd az egyes eljárások gyengéit (predikciós erő-gyorsaság-robosztusság) és esetleg módosítani tudd adott esetben. Ezért az ilyen mély tudással rendelkező emberek keresettebbek lesznek, és nekem az az érzésem, hogy inkább ilyenekre vadásznak az insightnál. Persze nem ez az egyetlen mód arra, hogy munkát szerezz, és úgy is van esélyed, ha "csak" a sztenderd data science szerszámosládát ismered jól.
Többektől hallottam, hogy a data science-be bekerülni nehéz, de ha már benn vagy, és fel tudsz mutatni valami referenciát, akkor könnyű elhelyezkedni. Ezek a tanfolyamok ezt az első lépést segítik. Egy pár hónapos tanfolyamtól, bármennyire is intenzív, csodát nem szabad várni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!