Ha valaki az emelt érettségi sql feladatokat megtudja csinálni az milyen szinten van?
Ha az SQL/Adatbáziskezelés/ÉsAtöbbiIdeTartozó tudás egy 100 fokos lépcső, akkor már majdnem fellépett az első lépcsőfokra.
Nem tud semmit az összetettebb lekérdezések írásáról, végrehajtási tervekről, hatékonyságról, indexekről, triggerekről, kulcsok/idegenkulcsokról, adattípusokról, adatbázis séma tervezésről, normálformákról, különböző adatbázis motorok "tájszólásairól" és egyéb különbségeiről/szolgáltatásairól/előnyeiről/hátrányairól, fizikai adattárolásról, biztonsági módszerekről, lehetséges támadásokról, adatmentésről, stb, stb, stb (és ez még mindig csak a felszíne egy valódi SME tudásának (én nem vagyok az)).
Megnéztem egy feladatot.
Természetesen kezdő. Habár 100-bol kb 3-4 inkább mint az első lépcső előtt.
Ha fogsz egy bevezető SQL könyvet kb az első 50 oldal fedi az egészet.
De, elég lehet, ha csak mellékesen kérnek Sql ismereteket.
Ott elég ha viszonylag képben vagy az rdbms alapokkal, nagyjából képben vagy a szintaxissal esetleg elolvasod a SQL-lekérdezések földi halandóknak vagy valami hasonló könyvet..
Igen, ez nagyon a felszíne a témának. De egy gyakornoki vagy junior pozihoz elég, úgyis munkaközben tanulja meg az ember a lényeget.
Pláne, hogy vannak olyan bsc képzések, ahol szóba se kerül pl az indexelés, index használat. De meg olyan cégről is hallottam már, ahol rábízták az egészet az adatbázisra... és nem, nem egy 10 fős cégről van szó..
Engem felvettek egy munkahelyre úgy, hogy egyébként elég rég programozgattam, és az adatbázisokból valamivel afölött a szint fölött voltam, amiről te beszélsz.
Azért vettek fel, mert nem értett a cégnél senki az informatikához, csak volt egy adatbázisuk, ami nagy érték volt a gépnek, és én meggyőztem őket, hogy jó vagyok adatbázisokból, és szükségük van egy ilyen emberre. Ha lett volna szakmai felvételi, vagy lett volna ott egy ember, aki ért hozzá, akkor nem vesznek fel, de csak beszélgetés volt. Ahányszor belebotlottam egy nehezebb feladatba, elkezdtem olvasni, tanulni, és mivel senki nem tudta, mivel foglalkozom és mennyi idő alatt kéne megoldanom egy problémát, volt idő rá. Nemcsak az emelt érettségi szintet messze meghaladóan bonyolult lekérdezéseket írtam és az érettségit meghaladóan bonyolult szerkezettel dolgoztam, hanem fejlesztettem is az adatbázist, bővítettem, módosítottam, írtam bele függvényeket, megértettem a rejtett összefüggéseit az üzleti logikával és a cégnél használt munkamódszerekkel. (Merthogy ez is egy fontos rész, és ezt még proginfón sem tanulja meg az ember.) Pár évig kupálgattam magam így, és most már mernék jelentkezni egy szakmai interjúra is, és azt mondani, hogy értek az adatbázisokhoz.
Na így. De persze nem csak az Accessben írtam lekérdezést az SQL felületen a QBE helyett, hanem addigra már volt tapasztalatom MySQL-lel, folytattam más által írt PHP programot, terveztem egyszerűbb adatbázist. És a megfelelő pillanatban nagyon nagy szerencsével megtaláltuk egymást ezzel a céggel, örömünkre. Különben nem lennék sehol.
Összességében azt tudom mondani, hogy aki emelt érettségi feladatokat meg tud oldani, az az emelt érettségi szintjén van, és azt millió helyen olvashatod, hogy az bizony eléggé a belépő szint. Attól, hogy SQL-ben gépeled be kattintgatás helyett, még nem ugrottál szintet, mert a logikáját kell megérteni, az meg QBE rácson is ugyanakkora feladat.
ami nagy érték volt a gépnek --> ami nagy érték volt a cégnek
Ebből is látszik, hogy tudhatsz bármit az SQL-ről, akkor se ér semmit a tudásod reggeli kávé nélkül. :-)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!