Hogyan lehet megjeleníteni az index. Php oldalt?
Ez a feladat: Az első oldallátogatásnál bejelentkezés és regisztrációs oldal helyett egy 3 lépésből álló telepítő jelenjen meg.
De most itt nem tudom mire gondolnak pontosan, vagy hogyan kéne megoldani.
csinálj egy configot, ha az a fájl nem létezik akkor hívja be az install.php-t, vagy ha létezik az install.php akkor azt hívja be függetlenül attól, hogy a weboldal telepítve lett...
Csinálj egy install.php-t ami 3 lépéses telepítést csinál: mondjuk SQL infót, oldalhoz pár adatot kelljen megadni: meta tagek, title, tulajdonos, meg mondjuk utolsó oldalnak egy SQL teszt...
Nem tudom mit tanultatok és mit várhat el a tanár...
23F
Tisztázzunk pár dolgot.
PHP-vel készíthetsz:
1) Parancssoros szoftvert
2) Webes szoftvert (pl. weblapot)
Ha az 1. eset áll fenn, akkor a PHP-n kívül semmi másra nincs szükség, egyszerűen csak parancssorból meghívod valahogy így:
php index.php
Persze a PATH környezeti változóban benne kell lennie (vagyis pontosabban fogalmazva érdemes benne lennie) annak a könyvtárnak is, amely a php.exe programot tartalmazza.
A második eset már bonyolultabb. Ugyanis kell valami a gépre, ami a weblapot "odaadja" a böngészőnek. Ez lesz a webszerver. Ebből van sokféle, Apache, nginx, Microsoft IIS, stb. És a webszerver mellé még természetesen kelleni fog a PHP is. Egy csomó időt el lehet azzal b_szni, hogy a webszerver és a PHP jól meglegyenek egymással, de szerencsére vannak olyan csomagok, amit ha letöltesz és telepítesz (next->next->next->finish gombokat kattintgatva), akkor beállítják magukat és már azonnal használhatóak is. Ilyen csomag pl. az XAMPP. Ez létre fog hozni egy különleges mappát, amibe neked bele kell másolni azokat a fájlokat, amiket szeretnél a böngésződből elérni (beleértve a PHP fájlokat is). Ennek a neve általában htdocs, www vagy wwwroot szokott lenni. Ha fut a webszerver, akkor egyszerűen nyitsz egy böngészőt és beírod, hogy:
(127.0.0.1 helyett írhatsz localhost-ot is)
Ha az index.php fájl így néz ki:
<?php print 'Ez egy teszt szöveg.'; ?>
Akkor nagyjából az fog történni, hogy a böngésző odamegy a 127.0.0.1 IP című számítógéphez, és szembe találja magát a webszerverrel. Azt mondja neki, hogy:
- Hali! Add ide nekem az index.php-t.
A webszerver észreveszi, hogy ez egy futtatható PHP fájl, és azt mondja a PHP-nek:
- Futtasd le az index.php-t.
Miután a PHP programod lefutott, előáll egy kimenet, amit odaad a PHP a webszervernek. Ekkor a webszerver válaszol a böngészőnek, hogy:
- Tessék, itt van: Ez egy teszt szöveg.
A böngésződ pedig megjeleníti neked.
Felmerülhet benned a kérdés, hogy minek kell egy külön program - a PHP - ahhoz, hogy le tudj futtatni egy PHP-ban írt programot. Ez azért van, mert a gép csak egy nyelvet ért meg, a gépi nyelvet. Ha egy programot van idegzeted gépi nyelven megírni, azt a géped egyből meg fogja érteni. Viszont egy embernek igen kemény dió ezen a nyelven fejleszteni, és ma már nem is szokás egyáltalán. Így az emberiség kitalált számunkra könnyebben érthető nyelveket - beleértve a PHP nyelvet is - amik segítségével könnyebben tudunk programot írni, viszont ezeket a gép nem érti meg. Így kell egy program, ami ebből gépi kódot csinál. Ez két irányba ment el:
- lettek fordítóprogramos nyelvek (mint pl. a C, a C++)
- és lettek értelmezett nyelvek (mint a Python és a PHP).
A fordítóprogramosat úgy kell elképzelni, mintha neked odaadnának egy oldalnyi angol szöveget papíron mondván, hogy fordítsd le magyarra. Te egy külön lapra leírod magyarul, és innentől kezdve mindenki a magyar változatot fogja olvasni. Míg egy értelmező olyan, mint egy szinkrontolmács. Valaki pofázik angolul például egy hangfelvételen és te abban a pillanatban mondod is, hogy mit jelent magyarul. Ha valaki kíváncsi rá még egyszer, megint elindítod a hangfelvételt és megint tolmácsolod magyarul.
Neked, mint fejlesztő, az első esetben elég kiadnod a lefordított, magyar változatot (a gépi nyelvű kódot), míg az angol változat csak a tied marad. Utóbbi esetben pedig az eredeti angol nyelvű szöveget (a forráskódot) kell közzétenned.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!