Beágyazott rendszerek programozása? Tapasztalat?
A beágyazott rendszerek mikrokontrollereket jelentenek, ugye?
Gyakorlatilag naponta kapok megkereséseket ilyen álláslehetőséggel a profession.hu -n. Tudok C-ben programozni haladó szinten, de nem gondolom, hogy elég lenne a jelenlegi programozási képességem ahhoz, hogy programozóként dolgozzam. Bár megnéztem egy példa kódot, és az nem tűnt túlságosan bonyolultnak, egy robotkart programoztak be, hogy cuccokat rakosgasson egyik helyről a másikra.
Azt szeretném kérdezni, hogy valaki tudna-e mesélni, hogy mégis mi fán terem ez a beágyazott programozás, és hogy milyen szinten kéne tudni hozzá programozni?
Köszönöm.
Nem mikrokontrollereket jelentenek.
A beágyazott rendszerek skálája elég széles. Ez jelenthet egy nagyon szimpla 8 bites, egyetlen regiszteres PIC mikrokontrollert épp úgy, ahogy jelenthet egy high end core4-es procit is. A beágyazott rendszerek jellemzője a célorientáltság. Egyetlen jól körülhatárolható feladatot teljesítenek ezek a számítógépek és jellemzően nem bővíthetőek.
Ilyen feladat lehet: KIOSK PC, térinformatika, robotika, ipari automatizálás, folyamat-vezérlés, házi automatizálás, smart home, mosógépek, hűtőgépek, mikrosütők vezérlése, stb.
Elég kemény feladat, mert adott processzort (jó esetben családot) behatóan meg kell ismerned, a kódod felé elvárás a bombabiztosság, stb.
Előnyt jelent az ARM procik ismerete, mert manapság ezek terjednek mint a futótűz.
A feladat rendre egy-egy funkciószegény oprendszer megírása valamint az azon ketyegő applikáció. Ma már az opre sem biztos, hogy a te feladatod, mert vannak elég jó és ingyenes cuccok. FreeRTOS, Chibi-OS, uClinux, stb.
Ami fontos: Sok helyütt elvárás a mikroelektronikai képzettség is. Ez persze cégfüggő is, de a villamos mérnökök, elektrotechnikusok mindenhol abszolút előnyt élveznek, ha a programozói felkészültségük is megvan.
Beágyazott rendszerek még: a nem smart telefonok, mp3-mp4 lejátszók, egyes PNA-k, az okosabb játékok, tucat-ketyerék és minden, amiben mikrokontroller vagy SoC, esetleg CPU van és egy adott feladatra vannak kitalálva. Ezek vezérlő szoftverét (firmware) kell(ene) megírnod, tesztelned és esetleg az eszközöket felprogramoznod. Utóbbit (felprogramozást) általában csak kis széria esetén szokás a fejlesztővel megcsináltatni.
Köszönöm a részletes válaszodat. Fizikusként végeztem, de a mikroelektronikához nem sok közöm van, úgyhogy akkor nem próbálok meg egy ilyet. Csak tényleg, szinte naponta kapok ilyen megkeresést és már úgy voltam vele, hogy elmegyek és meghallgatom őket, miről lenne szó pontosan, annak ellenére hogy nem akarok programozóként dolgozni.
De akkor most már annyira sem, mint eddig.
Nagyon jól lehet vele keresni, de elég sokat is kell tudni.
Adatátviteli protokollokat, BUS rendszereket, stb., stb.
De tény: Akik ezen a területen dolgoznak, azok körében nem olyan nagyon ritka az egy millás fizetés sem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!