Miért mondják azt, hogy az egyetemen szerzett programozói tudás nem elég egy céghez való elhelyezkedéshez? Mi az, amit önállóan meg kell tanulni (az egyetemi anyag mellett), fel lehet ezt így egyáltalán címszavakban sorolni?
Mert kevés. Nagyon alap dolgokat tudtok csak érinteni a képzés időkerete miatt.
Válassz egy nyelvet és ásd bele minél jobban magad. Ha tudsz, akkor vegyél részt valamilyen projektben, ahol rengeteg hasznos dolgot tanulhatsz a többiektől is.
Az egyetemen az alapokat tanulod meg, illetve azt, hogyan kell tanulni. Gyakorlati haszna nincs az informatikai felsőoktatásnak, azt magadnak kell elsajátítanod. Ha teheted még egyetemem alatt szert teszel némi gyakorlatra. Utána már késő.
Az egyetemen minden kódot kizárólag a fordítónak és a tanárnak írsz, nem magadnak, vagy másoknak. Ez nagy hiányossága az oktatásnak. Az elméleti alapozás hasznos része az oktatásnak, de körülbelül 2 év után elfogy és utána hiányzik a gyakorlat orientált oktatás (a házi feladatokat meg inkább hagyjuk).
Ezért születnek vicces önéletrajzokat friss diplomásoknál. Valahogy mindenhez értenek amit egyetemen "oktattak" nekik, de semmit sem tudnak használni, vagy önállónak megoldani. Érdekes jelenség, ahogy 2-5 év távlatából kikopnak a dolgok a CV-kből és már csak az marad benne amihez valóban értenek is. Ezt egy jó HR-es kiszúrja ezért van nehéz dolguk a junioroknak.
> Mi az, amit önállóan meg kell tanulni
Önállóan programozni. És ezt csak sok gyakorlással lehet elsajátítani.
Örök érvényű hazugság, hogy a programozó feladat az, hogy programoz. Nem, a feladata az, hogy problémákat oldjon meg, és ehhez - mint egy eszköz - kódol. Senkit nem fizetnek azért hogy kódot gépeljen be. Ez olyan mintha az ácsot azért fizetné a kivitelő, hogy szögeket verjen be. Lehet hogy bever száz szöget a gerendába, ha az a nap végére még a földön hever, az nulla munka.
Utánanéztem és összeszedtem pár dolgot, sajnos tényleg úgy néz ki, hogy elég hiányos az egyetemi anyag (bár nem tudom, hogy szakirányon mit fogunk tanulni), mindenesetre amit találtam, hogy többnyire kimarad a "tananyagból":
- projektmenedzsment ismeretek
- fejlesztési módszertanok (agilis, vízesésmodell, Kanban, lean...)
- tesztelési alapok (TDD, BDD, ATTD)
- kódszervezés és karbantartás (MVC, verziókezelők)
- UML ismeretek és programtervezési minták
Szóval ha az ember ezekkel tisztában van, és szerez gyakorlatot pl. ingyenes projektekben meg saját hobbiprojektekben, akkor érdemes lehet belevágni egyetem mellett dolgozni?
Illetve még olyan kérdésem volna, hogy C# mellé milyen ismeretek kellhetnek, mert ahogy néztem nagyon sok munkához elvárás, vagy előny a HTML, CSS esetleg Javascript ismeret is, meg persze adatbáziskezelés?
Gondolom rá kell állni előbb-utóbb Sharepoint, ASP.NET, Silverlight technológiákra?
Még annyi volna a kérdésem, hogy találtam két hirdetést diákszövetkezeten és nem tudom hogy, ezek reális elvárások, meg pénzben nagyon kevésnek tűnik, ahhoz képest amit elvárnak:
az egyik:
PHP/MySQL programozás
- min. 1 éves PHP tapasztalat
- valamilyen MVC keretrendszer ismeretek
- CSS és HTML tudás
- előny: Jquery, Javascript, SVN ismerete
mindezt 1050 Ft-ért/óra
a másik:
Szoftverfejlesztő
- erős PHP, MySQL ismeretek
- HTML, JavaScript, AJAX
- előny:
- keretrendszerek ismerete (Zend Framework, jQuery, ExtJS)
- 1-3 év tapasztalat
- mobil fejlesztő rendszerek ismerete (Android, IOS)
- Verziókezeelő rendszerek használatában való jártasság
- C# (ASP.NET), JAVA
ezt pedig mindössze br. 1000 Ft-ért/óra
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!