Milyen fizetési igényt jelölhetek meg egy frontendfejlesztői pozíciónál?
Kizárólag nagyobb, komoly cégekhez jelentkezem nagy költségvetésű hazai és nemzetközi webes projekteken dolgozni, vördpresszes sufnivállalkozások és félprofi ügynökségek kizárva.
Érdekelne, hogy mennyit lehet magabiztosan elkérni egy ilyen helyen frontendesként, junior és szenior pozíciókban egyaránt. Nyilvánvaló, hogy tapasztalattól és referenciáktól nagyban függ a dolog, én is inkább csak egy átlagra vagyok kíváncsi, de minden infó segít.
Szia Dávid!
Most láttam csak a kérdésedet, a későbbiekben ha bárkinek van hozzám kérdése, nagyon szívesen segítek, csak dobjatok egy privátot is, hogy tudjam, hogy rá kell néznem erre a kérdésre.
Ami téged illet, Dávid, nem olyan rossz a helyzeted, mint amennyire gondolod, és ami igazán sokat dob a dolgon, az az, hogy van elhatározásod és bátorságod belevágni. Ha tényleg ezt akarod, akkor viszonylag rövid úton szerezhetsz egy junior pozíciót, egy pár okos húzással.
Az első és legfontosabb, amit javasolnék, az az, hogy ha megteheted, akkor fejlessz valamit egy pár hónapig, ami téged igazán motivál. Én konkrétan úgy kerültem a szakmába, hogy nulla tudással egyik napról a másikra ingerenciám támadt egy böngészőkiegészítőt fejleszteni, a saját használatomra, mert megelégeltem egy adag problémát egy weboldalon, ahol akkoriban nagyon aktív voltam, és ki akartam javítani őket saját magamnak. Mivel volt konkrét motivációm (a konkrétot nem győzöm hangsúlyozni itt, az általános könyvből való kódtanulásban nem hiszek), ezért az, hogy megtanultam egy programnyelvet, meg úgy eleve programozni, és ráadásul minőségien programozni, mind igazából csak a mellékhatásai voltak annak, hogy meg akartam oldani egy problémát, ami nem hagyott nyugodni, és amit történetesen pont egy szoftverrel tudtam megoldani. Amit végül el is készítettem, pár hónap alatt, iszonyat lelkiismeretességgel, mindenütt igyekezve a legjobb dizájndöntést meghozni, a legjobb kódot írni (ehhez járult egy csomó bestpractice-kutatás, ami aztán később kiemelt a versenytársak közül), mindezt csak azért, hogy az addigra termékszintű szoftvert büszkén a közösség használatába bocsáthassam - mert addigra érett volt annyira, hogy ne csak én használjam. Semmit nem kerestem ezzel a projekttel, nem is akartam. Viszont, megint picit mellékhatásszerűen, pár hónapon belül megkaptam az első junior fejlesztői állásomat, amit csak ennek a saját szoftvernek köszönhettem, amin igazi, gyakorlati motiváció mellett elsajátíthattam azt, ami egy valódi szoftver fejlesztéséhez kellett.
Tech területen nagy a migráció pozíciókból pozíciókba. Van, aki programozóból lesz projektmenedzser, de van, aki valami egészen másból lesz programozó. Ezért én attól, hogy nem dolgoztál fejlesztőként eddig, nem félnék a helyedben, ha amúgy van valami, amit csináltál az eddigi felnőtt életed során, ami egy munkaadó számára hasznos lehet (ez igazából lehet egy specifikus tulajdonság is, vagy valami általános vállalkozói tapasztalat, nem kell, hogy szorosan kapcsolódjon a fejlesztéshez egyáltalán). Amin a legkevésbé se aggódj, az a befejezetlen diplomád, mert a szakmában le sem szarja senki, aki meg mégis, neki nem akarsz dolgozni. Nekem nincs diplomám, és amit elkezdtem, annak sem volt semmi köze a programozáshoz.
A kérdésfeltevésed az egyetlen, ami egy picit is aggaszt a történetben. Ne akarj olyan helyre bekerülni, ahol tanítanak. Szűk értelemben véve nem lesz ilyen, minden munkáltató olyasvalakit szeretne felvenni, akiről azt gondolja, hogy jó üzletet csinál vele. A te esetedben egy igazán jó üzlet alapja az volna, ha a tapasztalatod hiánya miatt nem kellene sokat fizetni neked, DE ettől függetlenül jó vagy abban, amit csinálsz, és nem szorulsz folyamatos iránymutatásra. Természetesen minden munkaadó fel lesz készülve rá, hogy némi iránymutatásra szorulni fogsz, a junior az mindenütt junior, de ne azzal a hozzáállással próbálj állást találni, hogy valahol szeretnéd, ha tanítanának, mert senki nem fog felvenni. Persze, egy interjún mindenképp mondd el, hogy baromira motivál, hogy itt tanulhatsz új dolgokat, jó kollégáktól, de ne abban a fényben tűnjön fel a dolog, hogy ők ezzel neked szívességet tesznek, hanem abban, hogy ez egy kölcsönösen hasznos szituáció mindkét félnek: neked mert tanulhatsz, nekik mert olcsó vagy, de már a jelenlegi állapotodban is teljesértékű munkaerő. Ha kell, blöffölj egy picit, de kritikusan fontos, hogy egyenrangú félként ülj az interjún, és egy kompetens gazdasági szereplőként, akinek igenis helye van a piacon.
Ebben segít rengeteget, ha fejlesztesz valamit saját magadnak, vagy ideálisan egy kisebb közösségnek, ahogy azt feljebb írtam. Nemcsak egy kiváló lehetőség, hogy tegyél valamit az önéletrajzodba és legyen valami értelmes narrációja a karriertörténetednek ("X dolgot dolgoztál eddig, de aztán Y dolog elkezdett érdekelni, amivel felszedted a programozást, és most alkalmas vagy egy fejlesztői állás betöltésére"), de egy rakat önbizalmat is adni fog ahhoz, hogy tényleg egy junior, de teljesértékű piaci szereplőként beszélgess velük, és ne egy megértésért könyörgő pályaváltóként, akire a saját gazdasági érdekében senki nem kíváncsi.
A fentiekből annak is egyértelműnek kell lennie, hogy az pozitívum, ha nagyon is tudod, mit tudsz nyújtani, és hol a helyed jelenleg a szakmában: ha az juniori szint, akkor juniori szint, de tisztában vagy vele, hogy az milyen hátrányokkal és előnyökkel jár a piacon. Sok junior pályakezdő ott rontja el, hogy azzal a mindsettel közelíti meg a kérdést, hogy juniorként neki csak szívességet tehet bármilyen cég. Tévedés. Egyetlen cég sem a saját pénze ellensége, a juniorokra konkrét gazdasági igény van a fent leírtak miatt. Használd ki ezt az igényt, prezentálj valamit, amitől te több vagy, mint az egyetemről tegnap kijött 0 kilométeres fejlesztő, és meg fogod kapni az első állásodat. Onnan meg már a másodikat is.
Remélem, nem ecsetelem agyon ugyanazt sokszorosan, és a lényeg átjött. Egy kis váltás mentalitásban, egy kis önszorgalom és valódi lelkiismeretesség a kutatás és tanulás során, és az átlag juniorkínálat fölött leszel.
Hogy a lelkiismeretességre példát is mondjak: Írod a saját szoftvered, mélyen benne vagy egy problémában, kezdő fejlesztőként nemcsak a nyelv új, de a teljes programozási logika is, ez teljesen normális. Google-özöl egy megoldást, valaki Stack Overflow-n egy switch statementet javasol, de látszólag az egész szakma nekiesik, hogy az egy gány megoldás. Egy közepes fejlesztő itt elfogadja, hogy az egy gány megoldás, és ezt el is raktározza az agyában, sokszor örökre kiirthatatlanul. Te legyél az a fejlesztő, aki itt megáll, és gondolkozik. Attól, hogy a szakma kilencven százaléka állít valamit, még lehet, hogy bizonyos helyzetben igenis az a megoldás a legelegánsabb. Járd körül a problémát, tölts el egy órát azzal, hogy megérted, hogy miért nem szeretik sokan a switch statementet, és mik az érvek mellette. Aztán alakítsd ki a saját álláspontod, és végül válassz egy megoldást az eredeti problémádra a saját meggyőződésed alapján. Csináld meg ezt mindennel, ami szembejön, és még nincs véleményed róla, legyen az valamilyen programozási paradigma, valamilyen ellentmondásos coding style, vagy csak az, hogy valahol ütsz-e dupla entert, hogy kihagyj egy sort, vagy sem. Ezzel a lelkiismeretességgel lassabban ugyan, mint a konkurenciád, de egy sokkal magabiztosabb tudással fogsz előbb-utóbb cégek ajtaján kopogtatni. Én abszolút kezdőként úgy ültem az interjúmon, hogy nem hozott zavarba kimondani a cégtulajdonosnak (és őszintén azt is gondolni), hogy figyelj, nyugi, leszek én a csapat lelkiismerete. Mert tudtam, hogy még kezdőként is jobban körüljártam egy rakat problémát, mint sok szakmabeli, aki évek óta ül egy irodában és ír JavaScriptet. Fel is vettek.
Sok szerencsét, és ha valami nem tiszta, kérdezz, csak írj mellé egy üzenetet is, hogy világítson. Igyekszem válaszolni, amint erre keveredem.
És nincs semmi baj a switch statementtel.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!