Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » A command.com milyen segédprog...

A command.com milyen segédprogramokkal íródott még a kezdetek kezdetekor?

Figyelt kérdés
Mikor még Se Window se Maga a Dos nem létezett milyen ezközökkel milyen pogramozási nyelven írták.

2013. ápr. 28. 15:07
 1/9 anonim ***** válasza:
Feltehetőleg ugyanazokkal, amelyekkel a Windows-t és a DOS-t is. Egyébként mi az a command.com?
2013. ápr. 28. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
A command.com a dos parancsértelmezője, maga a kernel a DOSt alkotó mag, magyarán hogyan programozták a DOSt.
2013. ápr. 28. 15:18
 3/9 iostream ***** válasza:
Wiki a barátnőd: [link]
2013. ápr. 28. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Parancsértelmező. Ez tulajdonképpen egy Shell, ami valamilyen egyszerű script nyelvet támogat. Gondolom, ilyesmiket tud, mint programok futtatása, programok kimenetének, bemenetének irányítása, stb. Legalábbis a kezdetleges funkciókat biztosan tudja. Linux esetében például általában erre a célra a Bash-t használják. Újabb Windows verziókban van pl. a PowerShell.


Igazából ez a command.com nem lehet egy eget verő bonyolultságú program. És egyébként nincs szükség rá ahhoz, hogy a rendszermag létezzen. Habár ha jól sejtem, a régi DOS verziók rendszermagjától sem lehet hasra esni. Ez a program igazából ahhoz kell, hogy tudd vezérelni az operációs rendszert.


Ahhoz, hogy programot írj, nem szükséges programozási nyelv. Papíron is megírhatod, akár fordítóprogram nélkül. Természetesen a Windows és DOS előtt már fejlettebb, többfelhasználós és többszálú operációs rendszerek is léteztek, tehát egyáltalán a Microsoft előtti időkben is létezett már olyan operációs rendszer, ami olyan dolgokat tudott, amit a Windowsnak csak későbbi verziói (NT, Windows 95) kezdtek el tudni. Viszonylag komplex fordítóprogramok is léteztek már, nem kell durva dolgokra gondolni, de volt C fordító pl, illetve voltak interpreterek pl BASIC, shell-ek, stb. Tehát annyira nem volt nagy kihívás úgymond ezeket a dolgokat implementálni. Nem a 0-ról kellett indulni. Persze az igaz, hogy akkoriban ezekhez az eszközökhöz nem volt ennyi embernek hozzáférése. Tehát nyilván nem volt olyan egyszerű nekik, hogy leültek egy terminál elé, és gépeltek, aztán megszületett a Windows. Kevésbé tehetős egyetemi hallgatók például gépelhettek lyukszalag lyukasztó írógéppel, aztán amikor lehetőségük nyílt rá, akkor kipróbálhatták a programot az egyetemi számítógépen. Az olcsó, kijelzővel rendelkező számítógépek csak akkoriban kezdtek megjelenni. A Microsoftnak az alapítása idején már úgy tudom, volt egy személyi számítógépe.

2013. ápr. 28. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Kösz az infót, tehát akkoriban is léteztek külömböző fordítóprogramok pl: Assembly: MASM, amivel már tudtak valamire menni. De ezen kívül mi volt még ami akkoriban menő nyelv volt és gépi kódra fordult?
2013. ápr. 28. 15:52
 6/9 anonim ***** válasza:
Javarészt Assemblyben, tehát java részt gépi kódon programoztak. A C akkori verzió is tulajdonképpen a legelemibb dolgokat tudhatták, és valószínűleg a fordítóprogramok nem voltak még kioptimalizálva. Ezért a kerneleket biztosan Assembly-ben írták.
2013. ápr. 28. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Köszi minden infót, ennyi lett volna a kérdésem.
2013. ápr. 28. 16:01
 8/9 iostream ***** válasza:

"Kösz az infót, tehát akkoriban is léteztek külömböző fordítóprogramok pl: Assembly: MASM, amivel már tudtak valamire menni. De ezen kívül mi volt még ami akkoriban menő nyelv volt és gépi kódra fordult?"


Ott volt benne a rühes wiki linkemben, hogy miben írták.

2013. ápr. 28. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

A command.com csak egy shell. Assembly és/vagy C nyelven íródott. Az MS-DOS kernele az msdos.sys, illetve Win9x rendszereken az io.sys (az msdos.sys ezeken csak egy konfig fájl)


Amikor a DOS nem létezett, más oprendszert használtak, ilyen egyszerű. Azokhoz is vannak/voltak fejlesztőeszközök.

2013. ápr. 29. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!