Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » A webes fejlesztők miért nem...

A webes fejlesztők miért nem hagyják figyelmen kívül az internet explorert és miért nem optimizálnak inkább a normális böngészőkre?

Figyelt kérdés
normális böngészők: chrome, firefox,opera,safari
2012. febr. 11. 21:22
 1/10 anonim ***** válasza:
Ugyan hány olyan oldalt láttál mostanában, ami nem volt optimalizálva az általad felsoroltakra?
2012. febr. 11. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
sokat basszus
2012. febr. 11. 21:29
 3/10 anonim ***** válasza:

Mert a felhasználók igen jelentős része használja az ie különböző verzióit.


Egyébként tisztességes fejlesztő nem egyik vagy másik böngészőre optimalizál, hanem a különböző szabványoknak megfelelően kódol, és bízik benne, hogy az összes böngésző helyesen fogja értelmezni, amit ő csinált. És ha valamelyik mégsem, akkor lehet keresgélni kiskapukat... :/

2012. febr. 11. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
Optimális esetben a fejlesztők úgymond "valid" oldalakat készítenek, aminek minden böngészőn normálisan kell megjelennie, ez a valóságban nincs mindig így. De egyébként az alapján szokás optimalizálni, hogy milyen gyakori az adott böngésző használata, és hát az IE eléggé ott van még az élmezőnyben.
2012. febr. 11. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

Szia!


Én ezek szerint nem vagyok tisztességes, mert én meg olyan oldalakat kell hogy gyártsák ami a népszerű böngészőkőn és a népszerű verziókkal jó legyen, mert különben nem fizetnek ki, ha azt mondom hogy ez faxa de csak ie 9.2.4.1 mert nekem ez van a gépen és ez a zsír zsír zsír

2012. febr. 11. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

A válaszok remekül leírják, hogy hogyan dolgozik egy webfejlesztő, de egy dolgot kihagynak.


A weboldal fejlesztője - a legtöbb esetben - pénzért dolgozik. Akár a munkáltatója, akár a megrendelője fizet neki, mindegyik elvárja, hogy az oldal a lehető legnagyobb közönség számára zökkenőmentesen megjelenjen, és a funkcióit ellássa.


Tehát a webfejlesztő azért nem hagyhatja figyelmen kívül az IE-t, mert nem ezért fizetik.


A kérdés második felét már megválaszolták előttem.


Egyébként ha te készítenél egy blogot hobbiból, ami mondjuk a legtutibb csokoládérecepteket tartalmazza, te örülnél annak, hogy ha csak a fenti böngészőket használó háziasszonyok tudnák elolvasni a blogod, de a többiek nem? Persze megteheted, hogy te figyelmen kívül hagyod, de egy oldalnak - még ha privát oldal is - kell hogy legyen célja. Ha csak 15 "normális" embernek készítesz oldalt, azt teszel, amit akarsz. De ha olvasottságot szeretnél, ezáltal pedig pl. reklámbevételt, akkor neked is a fenti webfejlesztői tanácsokat kell betartanod.

2012. febr. 11. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 2xSü ***** válasza:

A válasz egyszerű: A megrendelő diktál. (Ha valaki magának csinál holnapot, akkor tekinthető ő a megrendelőnek.) A megrendelőnek az az érdeke, hogy a honlapját minél többen lássák, minél kevesebb böngészőn okozzon problémát.


Ha egy webfejlesztő nem igazítaná IE-re is a honlapot, akkor a megrendelőtől kapna rendesen. Az ilyen fejlesztő nem sokáig maradna a szakmában sikeres.


Egy normális webfejlesztő ezért megtanulja hogyan lehet olyan kódot készíteni, ami minden böngészőn ugyanúgy néz ki. Ha rendszeresen készít honlapokat, akkor idővel ez rutinszerűvé válik. Max. egy-egy speciális esetben merül fel a probléma.


Egy normális webfejlesztő nem böngészőre fejleszt. Nem is a validságra törekszik. A validság max. azt biztosítja, hogy a böngészők újabb és újabb változataival is kompatibilis marad a honlap.


Egyébként az IE újabb változatai már egész jól alkalmazkodnak a W3C ajánlásaihoz. Szóval észbe kaptak a fiúk. Az IE6-ot meg próbálja a Microsoft gőzerővel kiirtani, mert a saját céljainak is az útjában áll.


* * *


Amúgy ma már tényleg az IE a kihúzó, de érdemes kicsit megnézni a böngészők és a HTML CSS jelölőnyelvek történetét, és már nem annyira egyértelmű a kép.


(Kis vizuális segítség: [link] )


Annyit tudni kell, hogy a W3C nem szabványt ír elő, hanem ajánlást. Deklaráltan a szoftvergyártókra bízza az ajánlásainak implementálását. Mivel nyílt dologról van szó, így bárkinek joga van bővíteni, szűkíteni, máshogy értelmezni ezt az ajánlást.


A W3C 1994-ben alakult. Az IE fejlesztése szerintem ekkor már javában zajlott. Az első IE hatalmas dobás volt, mivel ugye a böngészővel jött. A képen a trendek jól leolvashatók, nagyon úgy nézett ki – és be is jött –, hogy az IE lassan, de biztosan teljesen kiszorítja az NN-t.


Az IE tehát nem sokat törődött a W3C ajánlásaival, hiszen övé a piacvezető böngésző, egyetlen konkurenciája stabilan haldokló fázisban van. Az IE oldaláról nézve a W3C csak egy glittegylet, akik unalmukba aztán olyan ajánlásokat csinálnak, amilyet csak tetszik. Gondolom technológiai okok miatt eltértek bizonyos pontokon a W3C ajánlásaitól. (Tipikusan pl. a margók vs. szélesség terén.)


Közben az NN elhalálozott. Az IE6-ig tehát nem volt lépéskényszer a Microsoftnak, rá is ültek egy kicsit a babérjukra. Persze fejlesztgettek ezt-azt, de komolyabb változások nem voltak. Csakhogy megjelent egy új konkurencia, a Mozilla. Elég jelentősen elkezdte elszipkázni a piaci részesedést, ezért az IE is észbe kapott kicsit. Újra éleződött a harc, és a kisebb szereplők (Mozilla, a gyakorlatilag halott NN, valamint az Opera) szépen beálltak a W3C mögé.


A Microsoft kénytelen volt alkalmazkodni ehhez a tényhez és változtatni a HTML és CSS implementálásához való hozzáállását. Természetesen kompatibilitási és egyéb okok miatt ez azért nem ment – vagy nem megy – zökkenőmentesen.


Közben megjelent egy újabb szereplő, aki szintén a W3C mögé állt be. Összességében ezek már kezdik fenyegetni az IE monopóliumhelyzetét, tehát muszáj volt gőzerővel beelőzni őket. Az IE szépen rástartolt a HTML5 implementálásra, amivel jócskán meg is előzte a többieket. Ők megint kapcsoltak, és azóta ilyen feszített tempójú a második böngészőháború.


A lényeg, ha megnézzük, hogy melyek a problémás böngészők, akkor látható, hogy azok olyan időben készültek eredetileg, mikor az IE egyeduralkodó volt, és mivel semmi nem kényszerítette, hogy a W3C által kijelölt utat járja, így teljesen érthetők a Microsoft döntései.


A W3C-t sem kell ám félteni. Csináltak ők is meredek dolgokat.


A többi böngésző sem állt ám valami fényesen sokáig a W3C helyes implementálásával. Az jó azért, hogy nem annyi irányban ágaztak el, ahányan voltak, de azért a W3C mögé való felsorakozásnak nem a felhasználó kielégítése volt a célja, hanem az IE támadása. Pl. a CSS 2.0 annyira előrehaladottnak sikerült, hogy képtelenek voltak a böngészők teljes egészében implementálni azt. Így – gondolom részben azért, hogy a bajtársai ne pártoljanak el tőle – kénytelen voltak visszabutítani a CSS-t és így született a 2.1-es ajánlás. A kimaradt részek a CSS3-ban jönnek vissza, vagy még ott sem. A CSS3 implementálása sem teljes egyetlen böngészőben sem.


Mondjuk nem is lehet teljes, hiszen még kész sincs. A CSS3 és a HTML5 is nyitott még, azaz történhetnek benne változások. (Történtek is, sőt olyan változás is történt ami teljesen szembe megy az össze böngésző már implementált megoldásával.)

2012. febr. 11. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 2xSü ***** válasza:

Még egy gondolat: Meg kell különböztetni a megjelenítő motort és a böngésző program kezelőfelületét. A két dolog külön-külön értékelhető és ha így nézzük megint kicsit más a kép.


Az IE megjelenítő motorja anno pl. a 6-os változatnál elég stabil volt ám. A böngésző összeomlását inkább a keretprogram okozta. Voltak jó kis böngészők, amik az IE motorját használták és elég szépen működtek, stabilan, kis erőforrásigénnyel és számos biztonsági rést is áthidaltak (Pl. Maxthon 2-es sorozat.)


Anno a Mozilla és a Firefox nem is igazán a megjelenítő motorral nyerte el a felhasználók tetszését, hanem a kezelőfelülettel. Ez főleg a Firefoxra igaz. A fülek és kiegészítők nagyot dobtak a böngésző kezelhetőségén. De a motor más tészta. A 3.0-ig a Firefox is elbukott pl. az acid2 teszten. (Ekkor az IE már a 7-es változatnál tartott.) Tehát a Gecko sem volt ám tökéletes. (Ma sem az.)


Az IE ma is leginkább a kezelőfelület terén van lemaradva. A motor elég ütős. Most nem akarom azt mondani, hogy jobb, mint a többi böngészőben – bár véleményem szerint sok szempontból igen –, de mindenesetre összemérhető velük. Persze millió szempont van, mindig lehet találni olyan szempontrendszert, amiben akármelyik jobb, mint akármelyik másik.


Egyébként – csak hogy tiszta legyen a kép – Firefoxot használok, esetenként Chrome-ot, illetve jó ideig használtam Operát, tehát nem vagyok egy IE fanatikus. Pont a kezelőfelület volt az, ami miatt jó ideje nem használtam az IE-t.

2012. febr. 11. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Egy lehetséges ok lehet az is, hogy vállalati környezetben az IE rendkívül elterjedt. Ugye a legtöbb helyen Windows-t használnak, abban defaultban ott van az IE, a rengeteg 1.0-ás irodista user számára pedig az internet gyakorlatilag egyenlő az IE ikonnal.
2012. febr. 12. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

... mert még mindig túlnyomórészt ez a legelterjedtebb böngésző?


Egyébként elég nagy baj is lenne, ha figyelmenkívül hagynák az IE-t: a 9-es verzió belőle igencsak megfelel a kritériumoknak ("normális böngésző"), sőt, még jobb is, mint némelyik társa...

2012. febr. 25. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!