Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Mi az Enter ASCII kódja?

Mi az Enter ASCII kódja?

Figyelt kérdés
okt. 28. 18:45
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:
12%
A keyboard scan kódjait ne keverd már az ASCII-vel.
okt. 28. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:
67%

10.

De Windowson, meg a régi Maceken ez némiképp másképp van. Macen 13-mal kódolják a sorvége-jelet, a Windows pedig 13 és 10 karakterpárral kódolja.

okt. 28. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:
0%

Régen, az info-kommunikáció hőskorában, a MORSE kód volt a kvázi-szabvány. Az így kódolt üzeneteket bárki képes volt dekódolni és az eredménnyel nem volt semmi hiba. Később a különféle távíró és telex gépek gyártói, fejlesztői az általuk használt kommunikációs közeghez illő, saját kódokat (kódlapot) rendeltek a karakterek táblázataihoz.

Ez csakhamar káoszt eredményezett, mert a cégek jobbára csak a saját kódlapjukkal írt szövegeket tudták elolvasni és értelmezni.

Ezért aztán megalkották az ASCII kódot, ahol is az alsó hét bitig (ez 128 karakter) bezárólag minden gyártó ugyanazt a kódlapot alkalmazta és saját, egyedi gyártói karaktereket csak a felső 128 karakteren képezhetett.

A számítástechnika hőskorában a már meglévő, korábban kifejlesztett dolgokat kezdték el alkalmazni. Ilyen volt a keyboard/monitor helyett a vezérelhető, elektromos írógép (konzolírógép) is, mint univerzális Input/Output eszköz. Ezeket az írógépeket szintén lehetett az ASCII karakterekkel vezérelni.

Az írógépeken, létezik egy kar, ami a gép kocsiját (a kocsi az a mozgó valami, amibe a papír van befűzve) állítja alaphelyzetbe. Ez az un. kocsi-vissza, azaz, carriage return (CR). Na, ez volna az a bizonyos ENTER. Régi számítógépek billentyűzetein előfordul, hogy nem is ENTER-ként, hanem RETURN-ként (a carriage return maradványa) van feliratozva.

De mivel a jobb írógépek tudtak olyat is, hogy a korábban megírt sort felülírták (DRAW üzemmód), ezért a kocsivissza már csak a sor elejére vitte a "kurzort", ezért ez szükségszerűen kiegészült egy soremeléssel (LINE FEED) is.

Na, ezen a vonalon haladt a Microsoft is, amikor megalkotta a maga rendszereit (DOS, XENIX, WINDOWS). Ezért van az, hogy a sorvég jel Microsoftéknál két karakter, míg a UNIX-os/MAC-egős világban csak egy. De az ENTER akkor is az ASCII CR, azaz, a decimális 13, ami, ha tetszik, ha nem, az ASCII kódlap szerves része. Idézek:


"A számítástechnikában az ASCII, az EBCDIC és a Unicode használja a kocsi vissza karaktert"

okt. 29. 03:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:
56%
#13 Szerintem ez nem mindenkinek újdonság, csakhogy elbeszélünk egymás mellett. Az egyik oldal szerint az Enter billentyű leütésével kapott kód nem magának az Enter billentyűnek a kódja, a másik "oldal" szerint viszont az. Ez csak értelmezés kérdése. Mindenesetre 0xA-t vagy 0xC-t úgy is bele tudok írni a szövegbe, hogy lenyomnám az Entert...
okt. 29. 07:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:
okt. 29. 07:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:
51%
Windowsban 13,10 (Carriage-Return, LineFeed), Unixban 10 (LineFeed), MAC-en 13 (Carriage-Return)
okt. 29. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!