Véget ért volna az it szektorban az aranykor?
És már nem lehet egy érettségivel,okjvel vagy tanfolyamal nagy karriert befutni?
Egy it alapszakos diploma nélkül megy a sarokba a jelentkező önéletrajza?
"És már nem lehet egy érettségivel,okjvel vagy tanfolyamal nagy karriert befutni?"
Nagy karriert eddig sem lehetett ezekkel.
én önfejlesztő vagyok nagyon sok rendszerhez értek, hardwer és software szinten is.
egy a baj hogy papirom nincs róla igy nem vesznek fel sehova ilyen munkakörre
"Ha az alap tudás megvan, akkor onnantól a cég már intézi a szakirányú tovébbképzésedet."
Milyen szinű cég, ha egyszer fel sem veszik sehova?
Néhány kivételtől eltekintve, képesítés nélkül eddig is csak a sufnicégekhez lehetett bekerülni.
"Ha az alap tudás megvan, akkor onnantól a cég már intézi a szakirányú tovébbképzésedet."
Le vagy maradva 3-4 évvel a piaci helyzettel kapcsolatban öcskös. Régen valóban örültek, hogy találtak éppkézláb jelentkezőt a cégek, mára ez teljesen megváltozott, válogathatnak a cégek a jelentkezők közül (főleg junior szinten). Egyik cégnek sem érdeke, hogy ő tanítsa ki a junior kollégát / finanszírozza a tanulmányait, továbbképzését stb... mikor talál helyette bőven olyan jelentkezőt aki már rendelkezik a szükséges alaptudással és "papírral" (diploma).
Jelenleg olyan a piaci helyzet, hogy még diplomával sem egyszerű juniorként elhelyezkedni, diploma nélkül pedig szinte lehetetlen. Diplomával is akkor van jobban esélyed, ha az egyetem mellett szereztél hosszabb diákmunkás / gyakornoki tapasztalatot.
"Kicsiben kell kezdeni és jó szakmai hírnevet kell kialakítani. Kapkodni fognak utána a nagy cégek."
🤣🤣🤣
Persze, ha te szerzel tapasztalatot pl: a Sajókápolnai polgármesteri hivatal statikus weboldalának összekattingatásában papír nélkül vagy rendszergazda vagy egy falusi általános iskolában akkor egyből versenyezni fog érted az NVIDIA, Google és Microsoft ugye?
Nézzük más sperpektívából. Covid elött ugyanilyen volt a helyzet, hogy egy céghez nem volt egyszerü bejutni, de azért a junioroknak is volt esélyük.
Covid következtében mindenki áttért remote-ba, ami megkövetelt IT befektetést, ami más cégnek jelentett bevételt, és így az üzleti láncolat miatt globálisan nőtt a bevétel.
Az a cég érdeke, hogy ezt lekövesse, így munkaerőre van szükség. Tehát fűt-fát felvettek, hogy tartsák a tempót és a kereslet-kínájat miatt felverte a munkaerő béreket is.
Most már nem produkál az IT szféra annyi nyereséget/bevételt továbbá az infláció is meggyötörte a cégeket (nem csak ide haza). Így nyilván a gazdasági okok miatt layoff-ok (leépítések) történtek. Továbbá a munkaerő nem lett olcsóbb, mert aki megkapta a drágább pozíciót rossz szájíze lesz (és felmond) ha csökkentik a bérét.
Tehát, most van egy drága munkarő környezet és stagnáló vagy lassan beinduló gazdaság.
A projekteket természetesen csinálni kell, amire nincs akkora "takaró".
Mi is fejlesztő hiányban szenvedünk, és be van ez az év táblázva 80%-ban. Azért nincs junior köztünk, mert akkor már benne van a pakliban, hogy nem férünk bele az időbe. A másik 20% amolyan buffer.
Ez mondjuk ellent mond azzal, hogy akik nálunk voltak summer intern-ek ők kaptak ajánlatot, tehát őket felveszik. Igaz, már ismerik a céges kultúrát és eleve itt nevelkedtek pár hónapig. Vmilyen szempontból a cég érdeke is, ha sokból bevált néhány.
Imádom, hogy az embereknek az IT szektor az csak a programozás:D Mielőtt megemlítenék más területeket az IT-n belül, muszáj megkérdeznen, hogy miért lenne juniorként elhelyezkedni nehéz? IGEN, kell egy diploma, muszáj egy 6 hónap gyakornoki pozi diploma alatt, kell legalább 1 értelmes github project (normális readme, dokumentálva, clean code elvek etc) és kell egy linkedin profil is. De ez miért számít nehéznek egy olyan területen, amivel bárhol a világon bőven átlag fizu felett tudsz keresni és itthon meg pláne? 3.5 év tanulás tényleg nehéznek számít?:D a legtöbb területen még msc-vel is átlagos fizut fogsz kapni, mert nincs akkora igény rájuk….
Na de hadd említsek meg más területeket is, mert nem csak a programozás létezik (meg btw azon belül is vannak irányok, amiket nem annyira érint ez a helyzet), pl az AI pörög most, van rohadt sok befektető, el kell menni ebbe az irányba és máris nincs gond. Nem kell phd meg ilyesmi, mert ez is egy hatalmas terület, és pl ML engineerként is teljesen jól tudsz érvényesülni a piacon.
De akkor a kiberbiztonság is egy remek opció, mert nem csak egyre több veszély van, hanem rengeteg kötelező teszt, aminek meg kell felelniük bizonyos cégeknek itt az eu-ban pláne, meg azon kívül is amúgy. Na és itt jön a legjobb dolog, hogy kiberbiztonságban tényleg elfogadnak képzéseket, bár igaz, ezek nem egyszerűek:D de a lényeg, hogy IT support tudsz lenni érettségivel és onnan megtudod mászni a létrát diploma nélkül.
Természetesen nem azt mondom, hogy az IT piac nem lett rosszabb, mert ez nem igaz. Csak ez eléggé relatív. Szerintem ezt érdemesebb úgy nézni, hogy milyen más opcióid vannak az életben, mert akkor az IT továbbra is kimagaslóan a legtöbbet fizető és legkényelmesebb lesz:) Nyílván a média a régi időkhöz fogja hasonlítani a dolgokat, mert nekik az fog kattintást hozni, ha olyan címeket írnak, hogy “Brutálisan összeomlott az IT piac”.
Ez saját véleményem, de szerintem az IT csak egyre nehezedni fog és lesznek majd később egyszerű munkák átlag fizuért és msc + rengeteg tapasztalatot igénylők nevetségesen sok pénzért. Ez pedig azért lesz így, mert az IT is egy tudomány, csak erre brutális a kereslet és ez miatt rohamos szinten fejlődik. Vsak egy IT területen belül is nagyon rossz mindig minden újítással lépést tartani, maga az egész területtel pedig szinte lehetetlen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!