A junior az új medior?
Van rengeteg kezdő pozi és lehet hirdetésben nem látni, de ha LinkedIn-en ráírsz 1-2 recruiterre vagy éppen az adott cég honlapján jelentkezel junior pozira vagy ha az sincs, akkor medior/senior pozira, akkor is simán felvesznek full kezdőket.
Emlékszem, hogy junior pozit kerestem és több helyen is senior pozira jelentkeztem, ahol első interjún elmondtam, hogy junior vagyok, de a cég tetszik és nem láttam a szintmen pozíciót. Sehonnan sem küldtek el. Végül egy olyan céghez vettek fel, ahol +2 év volt az elvárás és "Medior/Senior" kollégát kerestek.
Még a mostani piacon is simán lehet 0 tapasztalattal el helyezkedni.
Volt szaktársak közül azoknál látom, hogy problematikus az elhelyezkedés, akik egyetem alatt is "inkompetens" emberek voltak és szájukba kellett rágni a dolgokat vagy éppen ők sz-rták le az egészet.
... de az ilyen inkompetens emebekből is volt 1-2 akik nagyon hamar nagyon jó fizetésért elmentek egy olyan multiba dolgozni, ahol nem tűnik fel, hogy szakmailag nem erősek.
Nyílván ez nem reprezentatív kutatás és biztos a Budapesti burkomban élek, de az én szememből nem volt tragikus most nyáron az elhelyezkedés és ismerőseimnek sem. Akinek meg igen, azok olyan emberek, akik emberileg jók, de szakmai értelemben nem és én sem dolgoznék velük együtt.
Sajnos igaza lehet a kérdezőnek. Én friss diplomaskent(Pannon egyetem mérnökinformatika) 5 hónap gyakornoki tapasztalattal senkinek se kellek.
Már azon is gondolkozom, hogy vissza menjek az egyetemre Budapesten, hogy magamra tudjam szedni pár év gyakornoki tapasztalatot.
"Kikből lesznek később a medior-senior fejlesztők, ha a juniorokat senki nem veszi fel mert nincs elég tapasztalatuk?"
Azokból az emberekből akik nem 3 hónapos gyorstalalót végeznek vagy kettessel csúszkálva végzik el 6 év alatt a mérnökinfó képzést, hanem már az egyetem alatt aktívan tevékenykednek, hogy a diplomázás pillanatában olyan portfólióval és önéletrajzzal rendelkezzenek amivel bizonyítani tudják a motivációjukat és rátermettségüket. Ha te frissdiplomásként rendelkezel min 1 éves szakmai gyakornoki tapasztalattal, nemzetközi publikációval, konferencia részvétellel, kutatócsoport munkájába becsatlakoztál, demonstrátorkodtál / oktattál az egyetemen, programozási versenyen helyezést értél el és mellette rendelkezel összeszedett, szépen dokumentált megfelelő kódminőségű github nyilvános repositoryval akkor mindenféle gond nélkül 2 hét alatt el tudsz helyezkedni több cégnél is.
Ha azonban mindössze annyit tudsz beírni az önéletrajzba hogy elvégeztél egy egyetemet (vagy azt se) és nagyon érdekel XY technológia amit lelkesen tanulok udemyn akkor kössz szépen a kutyát nem fogsz érdekelni. Kész tudású emberekre van szükség aki mielőbb profitot termel a cégnek nem olyanokra akiknek az utolsó félévben jut eszébe hogy esetleg az egyetemen oktatottakon túl érteni is kellene valamihez. Hidd el bőven találni megfelelő embert aki odatette magát az egyetem során épp ezért nincs szükség a selejtre.
5#
"nemzetközi publikációval, konferencia részvétellel, kutatócsoport munkájába becsatlakoztál, demonstrátorkodtál / oktattál az egyetemen, programozási versenyen helyezést értél el"
Ja, de ez a legtöbb cégben nem releváns.
Nekem is meg volt a lehetőségem, hogy több tantárgyból gyakorlatokat és laborokat tartsak a BMEn, mert jó voltam belőlük, de kb 1.000-1.500 forintos jelképes juttatástért, 0 szakmai tapasztalat szerzésért nagy nem éri meg.
Helyette dolgoztam diákmunkában br 3.000-ért.
Hiába oktat valaki, az többnyire nem azt jelenti, hogy ő egy zseni, meg hogy rettenetesen jók a kommunikációs képességei, csak szimplán az adott tantárgyban kevés ember van, így diákokra osztják gyakorlatok vezetését.
Bsc-n a "nemzetközi publikációval, konferencia részvétellel, kutatócsoport munkájába becsatlakoztál" is lehetséges abban, de többnyire úgy, hogy annyira béna az illető, hogy nem talál normális gyakorlati helyet, így valamilyen egyetemi kutató csoportba csatlakozik nevetséges fizetésért és ott sem végez valami sok piacon értékelhető munkát.
Egyedül az a jó ha valaki minél több gyakornoki munkát tud végezni, de ott is tipikusan azért maradnak 6 hónapnál tovább gyakornoki poziban az emberek, mert csúsznak. Nagyon kevesen kezdik a 3. évnél hamarabb a diákmunkát, főleg nem olyat, ami releváns a későbbiekben.
Mind menőn hangzik, amit leírtál, de tipikusan akkor lesz ilyen valakinek, ha csúszik 2 évet és az elején nagyon döcögősen ment neki a szakmában az elhelyezkedés, így egyetemen belül végezte a követelző gyakorlaltot.
Látom sokan írjátok, hogy a 2 év tapasztalatra az egyetem alatti hobbiprojekteket is beleszámítják, de ez nem igaz, engem folyamatosan emiatt utasítanak vissza mert csak 1 évet gyakornokoskodtam, úgy, hogy előtte kb 1.5 évig töltögettem fel a kódjaimat githubra, állásbörzén is megkérdeztem nagyjából az összes cégtől, hogy mi számít tapasztalatnak és kivétel nélkül mindenhol munkatapasztalatot mondtak. Mindenféle publikációim meg versenyeredményeim valóban nincsenek, ez az én saram.
Az is lehet persze, hogy csak én fogtam ki rossz cégeket, nem tudom.
7
Delphi papának tetszik lenni személyesen?!
7# Személyeskedéstől eltekintve 1-2 tantárgy végén köremailt szoktak küldeni a BMEn, hogy a következő félévekben lehet menni gyakorlatot vagy labort vezetni.
Tipikusan elég egy jobb jegy szerzése az adott tantárgyban.
Meg amúgy ha külön oda mész az adott tantárgy felelőséhez, akkor is kérdés nélkül fogadják a segítséget.
Tehát csak az csináljak ezeket akiknek nincs más lehetősége vagy éppen számára az az édekes, hogy gyakorlatokat vezethet.
A különféle tanszékeknél pedig van lehetőség elvégezni gyakorlatokat. Tipikusan ide a legegyszerűbb bejutni. Tudom, mert több szaktársam ilyenekre ment, mert hónapokig nem talált rendes cégnél munkát.
"Bsc-n a "nemzetközi publikációval, konferencia részvétellel, kutatócsoport munkájába becsatlakoztál" is lehetséges abban, de többnyire úgy, hogy annyira béna az illető, hogy nem talál normális gyakorlati helyet, így valamilyen egyetemi kutató csoportba csatlakozik nevetséges fizetésért és ott sem végez valami sok piacon értékelhető munkát"
Az egyetemen ahol végeztem épp azok a diákok kaptak lehetőséget EU által finanszírozott űrkutatási projektbe becsatlakozni akiknek az átlaga meghaladta a 4,5-t, cserébe jóval magasabb órabérért dolgoztak mint aki elment gyakornoknak egy tömegmultihoz jelentéktelen feladatot csinálni vagy toldozni-foltozni legacy rendszereket.
De hogy az elhelyezkedési lehetőséggel kapcsolatban is írjak: engem már a diplomázást követően győzködtek, hogy maradjak MSc-n és folytassam a munkámat / kutassak az egyetemen. Ezek mellett a témavezetőm szintén felajánlotta, hogy teljes állásba menjek át az ő startup cégéhez, illetve a kapcsolati hálómnak köszönhetően amikor épp egy-egy konferencián adtam elő pár ember részéről elhangzott a kérdés hogy esetleg ha érdekelne ilyen-olyan projekt részvétel akkor nyugodtan keressem őket. Ha megszámolom kb 5 ajánlat volt a kezemben a diplomázáskor én mégis úgy gondoltam, hogy egy nagyobb hírnevű tech multinál folytatnám a karrieremet, 3 nagyobb nevű céghez adtam be az önéletrajzomat abból 2-nél volt interjúm a 3. válaszolt hogy sajnos most freeze van náluk de ha gondolom elteszik a CV-met. 2 és fél héten belül meg is állapodtam a céggel.
Szóval engem annyira nem győztél meg hogy 2 éves Anyámkínja névtelen magyar KKV tapasztalat többet ér attól mint ha az Európai Űrügynökségnek dolgoznál be outsourcing projekten...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!