Biztos nekem való ez?
Másfél hónapja dolgozok junior fejlesztőként egy ERP-t fejlesztő cégnél. Több hibát javítottam már a rendszerben, elkezdtem megérteni hogy nagyjából mi hol és miért van.
Viszont egyre inkább úgy érzem, hogy semmi hasznom mint fejlesztő.
Hogyha valami "új" dolgot kell csinálni, annak nagy része szinte csak copy-paste, mert kikeresel valamit ami hasonlít arra amit csinálni kell, copy paste, átírod amit kell, tesztelsz és megoldod a hibákat ha keletkeznek újak.
Most egy új feature-n dolgozunk ketten, de kb semmi hasznom nincs, ma kb 2 órát, tegnap meg a fél napot csesztem el arra, hogy próbáltam rájönni, miért nem azokat listázza a Vue komponens, amik meg vannak neki adva, mire kiderült hogy az próbálja a fordításokat olvasni hozzá, csak ehhez nem kellenek fordítások, ezért nem ír ki neki semmit, de még mindig nem látom át, hogy miért *undefined*-ra hivatkozik. Persze, kérdezni másokat lehet, szoktam is kérdezni, de néha ilyen "ezt már tudnod kéne te gyökér" érzésem van...
Van értelme foglalkoznom a programozással? Gyerekkorom óta az volt a célom, hogy programozó legyek, bejutok egy céghez, erre... Ennyi idő alatt nem megy ez az egész, én nem tudom mit gondoljak, nem tudom mi az "elvárt szint", vagy hogy egyáltalán mit kellene csináljak, hogyan kellene tanuljam hogy működik a rendszer, hogy néz ki a kódbázis, hogyan kellene megtanuljam hogy "igen, ha X-et akarok létrehozni, akkor ahhoz kell csináljak Y, Z, A, B, stb dolgot, amit itt kell meghívjak" és stb...
Van az a mondás, hogy válassz magadnak olyan munkát, ami a hobbyd, és nagyon hamar megutálod a hobbydat.
Ha ez a problémád, amit leírtál, akkor a munkát használd arra, hogy pénzt keresel, és otthon hobbyként meg csinálj olyan programozást, ami érdekel, és egyszer lehet azzal keresel majd sokat.
Minden cégnél megvan a saját kódbázis, minden cégnél megvan, hogy mi ezt a keretrendszert/modult/IDE-t/akármit használjuk, minden cégnél megvan az, hogy "mi így szoktuk", és minden cégnél megvan az, hogy azt kell csinálni, amire épp nekik van szükségük, nem azt, ami éppen téged érdekel, vagy szeretnéd.
Egy cégnek az a célja, hogy a vezérigazgató megvegye az x. szigetét, x. luxusingatlanját, x. luxusautóját, attól függően, hogy épp mekkora/milyen cég, és kevéssé az, hogy téged érdekes, szórakoztató feladatokkal lássanak el. Nagyon kevés az olyan cég, ami teret enged a kreativitásodnak (léteznek, csak nem gyakoriak).
Amúgy ez ilyen.
Programozóként soha sem alkotsz új dolgokat.
Mindig a projectől másolsz valamit vagy esetleg cégen belül más projectből és ha ez sem megy a neten találsz egy megoldást.
Egyedüli nehéz dolog az, hogy egy más által írt megoldást integrálj az adott projectbe úgy, hogy a megfelelően az elvártak szerint működjön.
Meg ha te egyedül is írod a dologkat, mindenre meg vannak a konvenciók, best practisek, így igazából nem is kell gondolkodni csak egy szabályrendszer szerint írod a kódot.
Ha meg valami miatt rossz az egész architectúra mert egy olyan featuret kell megcsinálni, amire nem lett felkészítve a rendszer és nem refaktorálhatsz, mert azzal potenciálisan 20 helyen törsz el dolgokat, így akkor újra kéne mindent tesztelni és 2 nap mulva élesbe kiraknák már a megoldások ... akkor ott jön a stresszes rész, hogy a több rossz megoldásból melyiket válaszd. Egyedül talán itt kell gondolkodni.
Régebben talán időnkénti nehezebb algoritmikus problémával is lehetett szórakozni, de kifejezetten ilyen helyzetekben meg ChatGPT. Ha bármi komolyabb mókolás kell adatokkal, ahol fontos a performancia, már nem is állok neki, csak megiratom a ChatGPT-vel és hiába érzem kompetens fejelsztőnek magam, 5 perc alatt több iteráción áthaladva jobbra írja meg, mint én 2 óra alatt, mert ajánl egy olyan könyvtárat, amiről nem is hallottam, de jobb a performaciája az adott helyzetben és rákeresek a googleön és tényleg.
Tehát fejlesztés, még mérnöki diplomával is egy teljesen egyszerű, minták felismeréséből és rendszerben dolgokodásról szól, ami nem kíván semmi újnaka feltalálásáról.
Sőt az a legeslegjobb ha te a best practisek alapján mindent full koncencionálisan csinálsz meg.
Az sem jó ha te azt mondod, hogy "Én ezt 10 sor helyett megoldom 2 sorban", mert meg lehet, de azzal az olvashatóságot rontod és normális helyen elkaszálják kód reviewn, hogy ne szórakozz ilyenekkel.
Tehát abszolút nincs semmi különleges a programozásban.
Emiatt ne érezd rosszul magad, hogy másolod a kódot és nem érzed, hogy valamit egyedit alkotsz, mert valószínűleg soha sem fogod ezt érezni.
Egyik oldalról ez tipikus junior dolog: még nehezebben látod át a rendszert, ennek megfelelően nem fognak neked nagy komplex feature-ket adni.
Az is igaz, hogy sok cégnél tényleg csak a régi rendszer karbantartása megy, de szerencsére nem csak ilyen helyek vannak.
Én rendben vagyok azzal is, ha csak bugokat kell javítanom, szeretem csinálni. Nincs jobb érzés, mikor rájövök hogy "Igen, ez azért történik meg [blabla], és kijavítottam úgy, hogy [blabla]". Ponthogy az új dolgot csinálása az, ami nem egészen jön be, mert felismerni és átlátni valami meglévő dolgot egyszerűbbnek érzem, mint kitalálni valami újat és kitalálni, hogy működjön.
köszönöm az eddigi válaszokat.
1,5 hónap után feladnád? Sokat kell még tanulnod ifjú padavan. :D
(Hajrá!)
"Programozóként soha sem alkotsz új dolgokat."
Nem a faxt. Olyan céghez kell menni ahol alkothatsz (sőt el is várják hogy alkoss) új dolgokat... Ezt tipikusan nem egy meglévő ERP rendszer foltozgatásos munkakörben fogja megtapasztalni a fejlesztő, de azért ezzel nincs vége a világnak. Majd idővel dobbant olyan helyre ahol izgalmas a projekt és szevasz
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!