Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Melyik nyelvvel volt a legjobb...

Melyik nyelvvel volt a legjobb tapasztalatod gyerekként vagy gyerekek oktatásában tanárként?

Figyelt kérdés

Kereken 40 éve programozok, és egyszerűen nem tudom eldönteni, hogy a melyik programozási nyelv a legalkalmasabb 12-14 éves gyerekek oktatására. Amiket nézegettem:


Python - talán ez a legegyszerűbb, de mit csinál benne? Kivy frameworkkel appot, vagy játékot pygame-mel, gondolom. Csak ehhez végképp 0 magyar nyelvű irodalom vagy tutorial van (persze a ami gyerekek már folyékonyan tudnak angolul akkor is, ha németesek :D de azért... mégis. Na.).


JavaScript - ez is egy szuper ötlet, de ahhoz, hogy valaki webalkalmazást csináljon, annyi mindent kell még mellé tanulni (HTML, CSS, React, JSX stb.) hogy nem biztos, hogy ehhez mindenkinek van türelme. Erről mit gondoltok?


PHP - ehhez legalább van normális könyv magyar nyelven, három is. De statikus weblapokon kívül nem nagyon tud vele mást kezdeni, persze ez is valami. Vagy elindulhat a React rögös útján, ld. előző pontot.


Racket - hát ez egy szuperjó cucc, a környezet is meg a nyelv is -- kár, hogy annyira nem mainstream, hogy utána a gyerek kicsit megreked vele. Így ezt végül elvetettem.


Greenfoot - ez is jó állítólag, de talán a Java túl bonyolult kicsiknek. C# / Unity-vel ugyanez a helyzet, azt hiszem.


Ezekről mit gondoltok? Más ötlet?


Szívem szerint egy egyszerű, modern nyelvet (Go, Zig) tanítanék, de egyrészt semmi magyar nyelvű irodalom nincs hozzájuk, másrészt meg -- mit csinálnak velük? Azért a vizuális élmény elég fontos.


De jó volt, amikor annak idején 12 évesen már assemblyben programoztunk Commodore-t, mivel baromi egyszerű volt, másrészt meg csak ehhez volt magyar nyelvű könyv, internet meg nem létezett, szóval abból főztünk, amink volt. A C nyelvet is azért kezdtük el tanulni, mert a K&R ki volt adva magyarul. A Pascalt meg azért kezdtük el utálni, szegényt, mert az iskolában kötelező volt. (Pedig nem szolgált rá, tök jó nyelv volt.)



2023. szept. 19. 21:24
A kérdező szavazást indított:
Python
JavaScript
PHP
C vagy Zig, különben soha nem lesz igazi programozó
C++, Java vagy C# a lifetime learning szellemében
Logo vagy Scratch, nehogy a végén még tényleg programozó legyen
Haskell vagy Rust, hulljon a férgese!
18 szavazat
1 2 3
 1/26 anonim ***** válasza:
100%
12 éveseknél ha ott keződik akkor az érdeklődés felkeltésére scratch. 14 évesen már lehet valami használhatóbb is. Talán a Go az ami szerintem OK. A Python-t én kezdőknél zsákutcának tartom, de ezzel nem kell egyetérteni. Sok olyan megoldása van amit utána nehéz "kigyomlálni" a gyerek fejéből ha Pythonban kezdett. Pl. Python után egy Assembly tanítása kb. olyan, mintha egy elefántnak kéne megtanítani a kötéltáncolást.
2023. szept. 19. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/26 anonim ***** válasza:
60%
Comlogo xD
2023. szept. 19. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/26 anonim ***** válasza:
100%

Gyerekeknek a figyelem felkeltése, az alapvető algoritmizálás elsajátítása a lényeg, nem az, hogy mindenképpen programozót faragjunk belőle.

Éppen ezért kezdetben teljesen jó a Logo vagy az arra épített környezetek mint a Scratch is - utóbbi legalább friss és pont oktatási célokat szolgál:

[link]


Második körben ott a Python. Pláne hogy abban is van Logo-implementáció:

[link]

így könnyebb átlépni a két nyelv között.


(Nosztalgikus megjegyzés: C64-hez volt alapból volt Basic, de elérhető volt Logo, illetve Pascal is, mindhez volt magyar nyelvű könyv.)

2023. szept. 19. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/26 A kérdező kommentje:

3. Igen, igen, persze volt BASIC könyv is, Donald Alcock: Ismerd meg a BASIC nyelvet, mi is ebből programozgattunk. De persze mindenki játékot akart fejleszteni, és már nem is tudom, ki kezdte el nálunk az assembly-t, de a végén mindenki ebben nyomult. Jó idők voltak. A C-t csak később, a PC-s világ hajnalán kezdtem el.


Szóval a Scratch/Logo baromi unalmasak, ezzel tutti nem kötsz le egy 12 éves gyereket, tartok egyet otthon.... megunják. A nővérét ezzel untatták tavaly a gimiben (13 éves volt akkor), gyorsan összecsapta amit kellett utána ment vissza Blenderezni... nem hülyék ezek a gyerekek csak kicsik. :)

2023. szept. 19. 22:02
 5/26 anonim ***** válasza:
100%
Scratchben is lehet érdekes feladatokat adni. A másik fele, hogy amit te írsz, hogy régen pl. C64 vagy ZX-Spectrum időben adta megát a programozás. Ott volt egy nagoyn jó kis Basic mindkettőben. Eleve oprendszer sem volt. És "próbáljuk ki mire jó a játékon kívül" adta magát a programozás (már akit érdekelt). Ma van 1000 más dolog amit lehet csinálni és érdeksebb. És akkor sem érdekelt mindenkit a programozás, volt aki elvolt azzal a pár tucat játékkal ami volt (kevés volt amivel tényleg lehetett napokig játszani). Azt kell megnézni, hogy 1./ érdekli-e egyáltalán hogy ő programozzon, vagy elég-e neki, hogy valami kész programot használ (azért ahhoz is kell sokszor nem kevés tudás) 2./ milyen szinten van az absztrakció képessége amelyik ebben az életkorban fejlődik változik. Van akinél kicsitt előbb, van akinél kicsit később kezd kialakulni. Ez már egyéni dolog is lehet. Ezek alapján lehet megnézni, hogy mivel lehet lekötni. 3./ sok ismerősőm C64 vagy ZX-Specturmot (vagy valami klónjukat) adott a hasonló korú gyerekének a kezébe és elkezdte őket érdekelni.
2023. szept. 19. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/26 anonim ***** válasza:
100%

Vagy példának okáért ott a Micro Bit:

[link]

ez egy Bluetooth vevővel, digitális iránytűvel és gyorsulásmérővel, 5x5-ös LED-kijelzővel, pár gombbal, be-/kimeneti portokkal ellátott mikrovezérlős lapka, ami Scratch-ből is kezelhető:

[link]

ha valami "megfoghatóbb" élményt akarsz adni a nebulóknak.

2023. szept. 19. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/26 anonim ***** válasza:
26%

Van olyan 12 éves, akinek még a LOGO is egyetemi szint, és van olyan, amelyik lazán megugorja a lécet, ami az alapokat illeti.

Az én tapasztalataim szerint olyat érdemes egy gyerek kezébe adni, ami akkor is biztosítja a továbblépés lehetőségét, ha ideig-óráig felhagy a tanulással.

Erre a legalkalmasabbnak a BASIC nyelvnek egy olyan verziója kínálkozik, ami már nem igényel sorszámozást, de strukturált, és nem igényli futtatási környezet jelenlétét sem. Ilyen kb. a quickBASIC, a freeBASIC vagy a Visual Basic is.

Hasonló okokból (egyszerűség, logika, nativitás), jó lehet még a freePascal is. Fontos, hogy típusos nyelv legyen, ellenkező esetben nagyüzemileg ömleszti a kudarcélményt az alkalmatlan nyelv a szegény nebulóra. A variantot, még ha támogatja is a nyelv, meg sem szabad említeni.

Nem szenvedni, meg divatozni, hanem algoritmizálni kell, hogy megtanuljon, ami, ha már megvan, tetszőleges nyelvre hordozható.

2023. szept. 20. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/26 anonim ***** válasza:
77%
Delfi papa megérkezett, és eljutottunk a Pascal-ig már vártam. Nem a Pascal nem alkalmas 10-en éveseknél kezdő nyelvnek. Egyszerűen a legtöbbjüknél hiányzik az a szintű absztrakciós képesség ami a Pascal nyelvhez tartozik. Átlagos esetben ez olyan 14-16 éves kor körül kezd el kifejlődni (szintén a nagy többség esetén, olvass utána "szellemi képességek fejlődése" témakor). Az ő gondolkodásukhoz valóban egy Basic jellegű nyelv áll a legközelebb mert az egészen hasonló, mint amivel amúgy is találkozik, amit ő maga is végig csinál napi cselekvés sorozatok. Ezért jó a logo (erre találtatott ki), illetve a scratch nyelv, mert az nagyon hasonlít arra a gondolkodásmódhoz ahogy amúgy is egy ilyen korú gyerek a napi rutin feladatokat elvégzi. Nyilván van aki korábban érik, van aki később. De ez egy olyan időszak amikor ezek a gondolkodási sémák vagy már megvannak, vagy még nem. Ld. pl. van aki egy paraméteres egyenletet már 5. osztályban képes "felfogni és megoldani" van aki erre csak 8. 9. osztály között lesz képes. Itt nagyon durván eltérőek az egyéni adottságok. Meg az, hogy milyen környezetben mozgott előtte a gyerek, addig melyik agyi területeire volt szükség, melyik milyen mértékben és sebességgel fejlődött. Ezer meg ezer kutatás van erre. Csak ki kéne szakadjál végre a pascal-delfi mániádból.
2023. szept. 20. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/26 A kérdező kommentje:

Értsétek már meg, hogy értelmes gyerek már 8 évesen se hajlandó a Scratch elé leülni. Ez egy teljesen elhibázott koncepció, nem vezet sehová, nem jó semmire. Zsákutca.


Szerintem is egy BASIC, Python, Go szerű nyelv a legalkalmasabb, csak éppen valami vizualizációs környezet kell alájuk, amivel lehet csinálni valami látványosat.

2023. szept. 20. 10:50
 10/26 anonim ***** válasza:
87%

"Értsétek már meg, hogy értelmes gyerek már 8 évesen se hajlandó a Scratch elé leülni."

Értsd meg, hogy sokfélék a gyerekek, és hogy a többségüket nem érdekli a programozás, főleg mert nincsenek azon az absztrakciós szinten. Éppen ezért - illetve mert nem programozókat képezünk - ajánlatos a látványos "színes-szagos" megoldásokat használni (különben a gyerek az unalmas absztrakt szöveges tartalomtól megutálja az egészet).


Lehet jönni azzal, hogy "bezzeg a mi időnkben, mi C64-en írtuk az assembly kódot!", de egyrészt ez egyedi eset (a többi gyerek kinn focizott a grundon, nem mindenki volt otthonülő "kis tudós"), másrészt az más kor volt, más ingergazdagsággal, más elérhető/divatos eszközökkel.


A Logo (illetve az arra épített Scratch) egy jó kezdet (pont erre, a gyerekek oktatására tervezték anno), (esetedben) azt kell kitalálni hogy hogyan lehet abból tovább lépni.


Egyrészt ott van a már említett Micro Bit mikrovezérlő, aminek van Scratch-es "fejlesztői környezete", és eléggé érdekes dolgokat lehet vele kivitelezni (pláne, hogy fizikai eszköz révén más dolgokat - például elektronikát - is tanulhat) - például robotot, öntözőautomatát, otthonautomatizálási projektet (csak szenzorokat és reléket/aktuátorokat kell beszerezni hozzá).


Másrészt ott a Python, amit egyrészt oktatási céllal (is) hoztak létre, másrészt a már említett turle modul révén kapcsolódik a Logo-hoz, harmadrészt a Micro Bit-nek van egy, a Microsoft által fejlesztett, a Scratch Blockly felületét használó fejlesztőeszköze:

[link]

amiben lehet váltogatni a vizuális nyelvű és a Pythonban generált programkód között (sőt, a Micro Bitnek van online, Python nyelvű fejlesztőeszköze - [link] - is).

Negyedrészt ha már kijátszotta benne magát a csemete, lehet benne továbblépni komolyabb projektekre (például ott a Raspberry Pi miniszámítógép, aminek vannak GPIO portjai, így a Micro Bitben megismert szenzorok átvihetőek rá, de komplexebb "számítógépesebb" alkalmazások alkothatóak vele, úgy, hogy a mögötte levő komplex háttért nem kell hozzá ismerni - mondjuk egy API-ra való adatküldés, vagy onnan való adatfogadáshoz nem kell foglalkoznia a TCP stack-el)

2023. szept. 20. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!