Mit gondolsz erről az "úristen, az AI feleslegessé tesz minket" témáról?
Amennyiben van időd, részletesebb, átgondoltabb választ írj! Este elolvasgatnám őket.
Annyi helyen jön elő ez az "AI elveszi a munkát" téma, és mivel nekem nincs sok rálátásom egyelőre a dolgokra, nem tudom megítélni mi is a valóság.
Mondjuk nekem egyedül az jut eszembe, hogy még most is rengeteg munka van, amit már régen lehetett volna automatizálni, mégsem tették...
A 20. század ugrásszerű technológiai fejlődése a társadalmi változásokkal együtt rengeteg olyan szakmát feleslegessé tettek, amik akár évezredeken keresztül nélkülözhetetlenek voltak. Mégsem emlékszem történetekre arról, hogy tömegesen haltak volna éhen emiatt a patkolókovácsok, csizmadiák, pásztorok, pákászok, vándorüvegesek, teknővájók, fazekasok, szénégetők, sorompóőrök, kerékgyártók vagy később a harisnya szemfelszedők.
Az ember, az emberi közösség rugalmas, és bár a hirtelen változások képesek komoly zavart okozni, majd alkalmazkodunk az új helyzethez.
Ha téged érdekel akkor olvasgass róla. Engem pl. nem érdekel.
Azt, hogy ezeknek a vész verebeknek van kb a legkevesebb közük az IT-hoz.
Minél technikai analfabétább valaki, annál hangosabban nyomatja az ilyen hülyeségeket.
Láttunk már ilyet, Wordpressnél pl. ott is mindenki temette a (web)fejlesztőket.. aztán semmi sem lett.
Ai egy nagyon hasznos tool de sose fogja kiváltani a programozót.
Én azt gondolom, hogy bőven megtörténhet. Alá is támasztom.
Szóval, az AI képes kis méretben és nagy méretben látni dolgokat, az AI, tud kódot írni, és ellenőrizni azt, az AI tud alapokat, mint például, fizika, fizikai szimuláció, hasonlók.
Mi következik ebből? Az, hogy ha az AI tud valami "Alapot" akkor tud belőle fejlődni, hála az elég mennyiségű tudásnak. Igazából, arról van szó pontosan, hogy nem feltétlenül szükséges ennek a valóságban történnie, ugyanis, ha tudod, hogy mit csinál az áram a vízzel, akkor azt is tudod, hogy mi lesz utána.
Hogyha az AI egy mikroszkóp lenne, akkor olyan lenne, mint a tudósok, vagy biológusok, vagy bármi hasonló. Ha képes ezeket megmondani, márpedig az, akkor tud belőle újat is készíteni.
Nem objektumokat kell nézni, amikor az AI-ról beszélünk, nem a ChatGPT-t hasonlókat, hanem azt kell nézni, amikor AI-ról beszélünk, amit maga az AI tud, és ha már az AI eléri a szintet, azt a szintet, ahol képes önmagával beszélni, ott már csak fejlődni fog, magától is, hiszen az alapja már megvan, a hiba érzékelésének, és javításának.
Az a gáz, hogy a produktivitást növeli már most is sok AI eszköz, csak rettenetesen kevesen adaptálták.
Hiába beszél mindig mindenki a ChatGPTről az átlag vélemény az, hogy "Kipróbáltam, nem műkdött, ezért egy baromság az egész" viszont ezek az emberek többnyire elég bénán használták, így persze, hogy nem segített nekik. Meg nyílván elő sem fizettek a jobb verzióra. Tehát nem nézték meg tényleg, hogy működik-e.
Az is durva, hogy sokan hallották mi az a ChatGPT, de ötletük sincs mi az.
Így tényleg nincs hatással a piacra.
Viszont ha már most mindenki normálisan használná, nőne a produktivitás, ami miatt csökkenne a fejlesztőkre a kereslet. A fejlesztők létszáma meg folyamatosan nő, mert mindenki tudja, hogy az ITval jól lehet keresni, így dőlnek be az emberek.
Romániában ha az utcán megkérdezel bárkit, aki jól öltözködik, hogy mivel foglalkozik azt fogja mondtani, hogy "IT". Rengetegen vagyunk.
Durva lesz, amikor már nem lesz ennyi emberre szükség.
Még biztos van egy jó 5 év, amíg minden oké, de utána kitudja.
Én azt gondolom, hogy:
Úristen!
Az AI feleslegessé tesz benneteket.
Amit most tud a ChatGPT, azt már régóta tudja, csak valamiért most kapták fel, a készítők sem tudják, miért.
Aki kicsit is jártas a témában, az tudja, hogy itt nem a technológia az, ami újdonság. A mögötte lévő elmélet már elég régóta megvan, a gond inkább az volt, hogy hogyan tanítsák be, illetve hogy hogyan szereznek ekkora erőforrást. Emiatt elképzelhetetlen az, hogy cégeknél megjelenjen mint mindennapi munkaeszköz, mivel lokálisan futtatni még jó sokáig nem fogják tudni, a távoli használathoz pedig üzleti titkok szivárognának ki, amit nem fognak bevállalni (sok cég már be is tiltotta a használatát, lsd apple). A másik kérdés a felelősség. Ki fog felelősséget vállalni a gép hibájáért? Többek között ilyen kérdések miatt jósolják azt, hogy kb soha nem lesznek 100%-ban önvezető autók (tehát ahova egyáltalán nem kell sofőr).
Olyan helyeken jó lehet, ahol small talk jellegű beszélgetést kell folytatni, de minden más elég gyerekcipőben jár. Kódgenerálásra egyenesen alkalmatlan. Csak akkor tud értelmes kódot írni, ha annyira lespecifikálod neki, hogy azt egy gimis is megírja neked ezek után. A képgenerálás is lenyűgözőnek tűnhet, de a ha jobban megnézed, akkor a részletek messze vannak a tökéletestől. Komoly hozzáértő utómunkára van szükség, hogy a végén egy használható formátumú és minőségű kép keletkezzen.
Én kicsit pozitívabban állok ehhez az egészhez, mert szerintem az AI - legalábbis az elkövetkezendő pár évben még mindenképp - csak egy eszköz lesz, ami megkönnyíti az életet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!