A tanárom azt mondta, hogy semmi sem random, ha van algoritmus hozzá. Ez igaz?
Nagyjából egyetértek, bár ez így nem teljesen igaz.
Én inkább azt mondanám, hogy semmi nem lehet random, ami algoritmus által van számolva, ha egy zárt rendszert nézünk. Mert ha mondjuk egy levegőben lévő sugárzást mérünk, akkor abból feldolgozás (algoritmusok használata) után lehet véletlenszerű eredmény.
Igen. BME Mérnökinfón is elmondta ugyan ezt 1-2 előadó, hogy attól függetlenül milyen algoritmust használunk és ahhoz milyen válotó eseményeket használunk az adott dolog előállítására soha sem lesz igazából random.
Ettől függetlenül ez egy akadémiai elméleti síkon működő gondolat. Tehát hiába nem random az a random szám generáló applikáció, amit otthon összedobsz, attól az még neked és minden felhasználónak egy random számot dob.
Az, hogy technikailag az nem random a való életben senkit sem érdekel. Vagyis kriptográfiában már lehet érdekel pár embert, de neked nem fog problémát okozni.
Vajon mire mondta ezt?
Az osztályzásra? Az nem random. Algoritmikus?
Léteznek véletlenszámokat generálni képes hardverek. Az ezek által generált értékek annyira véletlenszerűek, amennyire csak lehet.
Amire a tanarak gondolnak, az általában az, hogy mivel algoritmikusan előállított értékekről van szó és mivel a jelforrás spektruma ismert, így kellően erős hardverrel (kb. ezer darab nagyon kigyúrt, 2048 qbites kvantum-számítógéppel) a generált véletlenszám jó közelítéssel becsülhető.
Az algoritmus, mint fogalom definíció szerint determinisztikus, azaz adott inputra mindig ugyanazt az output-ot adja, így aztán igen, a tanárodnak igaza van, egy algoritmus nem működik "véletlenszerűen".
Az már más kérdés, hogyha az inputja valamiféle valós világ beli, valódi véletlen adat, akkor abból a valódi véletlen inputból fog output-ot generálni, ami randomnak fog tűnni.
Amennyiben a klasszikus filozófiát tekintjük igaza van, de ezt már 1-2 százada túlléptük.
Annyiban tanári szempontból megértem, mert Bolyai geometria nélkül is lehet élni egyszerű földi életet mint azzal is, hogy ha van algoritmus akkor nem random de a helyében én iskolai szinten mégsem bonyolódnék bele szükségtelenül kérdésbe ami még akadémiai szinten sem lezárt....sőt
#8
"mennyiben a klasszikus filozófiát tekintjük igaza van, de ezt már 1-2 százada túlléptük."
Hagyjuk a bullshitelést, ez nem filozófiai kérdés.
Az algoritmusnak a számítástechnikában van egy meglehetősen egzakt definíciója, miszerint egy olyan utasítás-sorozat, amely véges, egyértelmű, és determinisztikus.
Tehát véges számú lépésből áll, bármely utasítás után egyértelmű, hogy melyik a következő utasítás, és determinisztikusan működik, az a ugyanarra a bemenetre MINDIG ugyanazt az eredményt produkálja.
Bármi, ami ennek nem tesz eleget, az definíció szerint NEM algoritmus.
Tehát a tanárának igaza van, egy algoritmus soha nem random.
#9
ha neked minden BS amit nem tudsz és/vagy nem értessz akkor elég nagy sz...r-ban lehetsz
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!