Egy operációs rendszer nélküli dologra hogyan lehet feltölteni programot, vagy beprogramozni?
"Én itt most forgatom már percek óta a Samsung mobil telefonomat és semmilyen háttértárólót nem látok benne. És mégis be tudom kapcsolni. Hogy is van ez?"
Bolond vagy?
#15 - Édes istenem... A "keresi az operációs rendszert" nem úgyg működik ezen a szinten, hogy "jé, ez egy android/macos/linux/windows/aix, tőccsük be", hanem talál valamit, ami az adott platformon a rendszertöltésre alkalmas, betölti az operatív memóriába, és elindítja.
Segítek: van a telefonodban valamilyen memóriakártya, az új eszközökön integrálva. Na, az a háttértárolód. SSD, HDD, floppy, CD, stb. Ezek a háttértárolók. (ha meg leírom, hogy lemezes tároló, akkor azon fogod verni magad, hogy az SSD nem lemez)
Kicsit hátrább az agarakkal, láthatóan hiányos tudással rendelkezel, közben meg túlságosan magabiztos vagy.
#19 - Te most vagy troll vagy, vagy bámulatosan... ignoráns.
Tanulmányozd csak ezt a képet. Segítek, a "flash storage" éppen egy háttértár, és mit ad isten, még integrálva is van az alaplapra...
A kérdéshez: attól függ milyen az "operációs rendszer nélküli dolog". Van, hogy simán gyártáskor belekerül egy program (pl. a beágyazott rendszerek esetén gyakori) ls azt később nem lehet megváltoztatni. Van amikor van egy speciális csatlakozó amin be lehet tölteni egy megfelelő készülékkel a programot (pl. egy PIC fejlesztő rendszer, van egy programozó készülék ami betölti).
Van olyan eset (ilyen volt régen az összes 8 bites home computer és társai), hogy egy speciális integrált áramkörben volt a program (EPROM, PROM, ROM) és ezt csavarhúzóval ki lehetett venni és ki lehetett cserélni.
A nagyobb gépeknél vagy volt valami pici program a gépben ami képes volt arra, hogy a kijelölt eszközről betöltse a betölteni valót (pl. ilyen volt a PDP sorozat esetén, amin a unix született, meg az IBM 360 sorozatnál is, bár ezeket csak videón és tankönyvben láttam), vagy az indításnál volt egy kis füzetecske és be lehetett vinni a gépbe azt a programot kézzel ami majd betöltött valamit (hogy ez most egy operációs rendszer volt, vogy egybvől a program az megint egy másik kérdés volt).
Ma valami olyan eszközt használnak ami néhányszor írható (pl. flash memória, EEPROM vagy hasonló) és ebbe töltik be azt a programot ami utána a készüléket működteti. És ez vagy egy operációs rendszer lesz amit betölt (bár gyakori ilyenkor, hogy az egész ott van egy flash ROM-ban, vagy EEPROM-ban vagy bármi egyéb program ami csinálja a dolgát.
Ami biztosan nem kell, hogy operációs rendszer legyen egy cuccon. Pl. egy digitális fényképezőgépben sincs a mai értelemben vett operációs rendszer, mégis egészen jól elvan magában. De egy automata mosógépben sincs, és azt is egy számítógép vezérli.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!