Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Ha a HTML, CSS, Javascript,...

Ha a HTML, CSS, Javascript, SQL és React nyelveket teljes mértékben elsajátítom, akkor már képes vagyok majdnem bármilyen weboldalt felépíteni?

Figyelt kérdés
2022. nov. 12. 12:36
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Weboldalt igen, webalkalmazast nem. Illetve a React nem nyelv.
2022. nov. 12. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
33%
Az SQL-t is kezelni kell valamiből, pl. PHP-ből. Továbbá nem árt ismerni néhány JS framework-öt is.
2022. nov. 12. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
Többé-kevésbé. Ha nagy ambícióid vannak a webfejlesztéssel kapcsolatban, válassz a JS mellé egy másik programozási nyelvet is (Java, PHP, C#, esetleg Python).
2022. nov. 12. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
#1 Mi a különbség?
2022. nov. 12. 13:59
 5/11 anonim ***** válasza:

Egy statikus weboldal - ami csak kliensoldali leírónyelveket (HTML-t és CSS-t) esetleg a megjelenítést finomítását végző Javascript-kódokat alkalmaz, csak egyirányú kommunikáció: a weboldal tulaja feltölti a szimpla non-interaktív, dokumentumszerű tartalmat a webtárhelyre, ahonnan a tartalom fogyasztója a webböngészővel letölti. Ezt nevezik a World Wide Web első korszakának Web 1.0-nak.


A dinamikus weboldalaknál a dokumentumszerű tartalom változik - ezt a weboldal webböngészőben megjelenő felületén űrlapokkal, a webszerveren meg az előbbi felületről érkező adatokat a szerveren levő adatbázisokban kezelő (erre szolgálnak a különböző SQL-implementációk) szerveroldali nyelvekkel (PHP, nodeJS, Python, Java, C#,...) érik el.

És itt a kommunikáció nem egyirányú: a tartalom fogyasztója nem csak passzívan letölti a tartalmat, hanem tehet is hozzá: hozzászólhat, új adatokkal bővítheti azt (mint itt, ezen a fórumon, vagy egy blogbejegyzés/hírportál kommentszekciójában).

Ezt nevezik a World Wide Web második korszakának Web 2.0-nak.


A webalkalmazás nem pusztán dokumentumokkal operál, hanem adatokkal. Olyan, mint egy asztali alkalmazás - például egy raktárnyilvántartás, egy számlázó program, egy könyvtári adatbázis, egy levelezőkliens, de akár egy kép-/hangszerkesztő program is - csak webes felületű, webböngészőből kezelhető.

Lehet pusztán lokális adatokkal operáló - szóval csak kliensoldali technológiákat (HTML, CSS, Javascript) használó - de mivel gyakran többen, több helyről használják, ezért az előbb említett szerveroldali nyelveket is alkalmazzák.


A React egy, a Javascriptre épülő, azt "leegyszerűsítő" keretrendszer, nem különálló nyelv.

2022. nov. 12. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

#5 Köszönöm!

Azt nem értem még, hogy ezeket a nyelveket miért nem tartod elégnek egy webalkalmazás felépítéséhez. Javascriptet úgy gondoltam, hogy a nodeJS is bele tartozik. De lehet, hogy nincs igazam.

Vagy azzal van a gond, hogy a nodeJS egymagában kevés?

2022. nov. 12. 17:13
 7/11 anonim ***** válasza:

#6: Elöljáróban leszögezném: én nem a "weboldalt igen, webalkalmazást nem"-állítást megfogalmazó #1-es hozzászóló vagyok, hanem a #5-ös kifejtést alkotó.


"hogy ezeket a nyelveket miért nem tartod elégnek egy webalkalmazás felépítéséhez"

Egyrészt különbséget kell tenni a weboldal és a webalkalmazás között.

A weboldal szimpla dokumentumokkal - például ilyen egy blogbejegyzés, egy híroldal cikke, egy közösségi oldalon közzétett státuszüzenet - illetve az arra történő reakciókkal operál, a webalkalmazás pedig adatokkal.


Előbbit - ha az arra történő reakciókat nem vesszük figyelembe, szimpla statikus oldalról beszélünk - kivitelezheted pusztán HTML és CSS (amik pusztán leírónyelvek, nem programozási nyelvek) segítségével (esetleg alkalmazhatsz pusztán a megjelenítést színesítő kliens oldali Javascript-kódokat); utóbbihoz az adatok feldolgozása miatt viszont mindenképpen kell programozási nyelv - kliensoldalon Javascript, szerveroldalon meg többféle lehetőséged van. Pusztán, kliensoldali nyelvekből (HTML+CSS+Javascript) is felépíthető egy webalkalmazás, de az nem lesz alkalmas arra, hogy bárhonnan, bármilyen gépről hozzáférj az alkalmazásban tárolt adatokhoz, illetve csak egy felhasználó tudja kezelni.


Másrészt különbséget kell tenni a webböngészőben futó kliens oldali Javascript és a szerveroldalon futó nodeJS között. Bár mind a kettő Javascript, de az utóbbival tudsz kezelni például adatbázis-szervert, eléred a szerver fájlrendszerét, tudsz létrehozni webszervert, az utóbbival nem.

2022. nov. 12. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
Dehogy.
2022. nov. 12. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
Mik azok a nyelvek, amik elsajátításával már elmondhatom magamról, hogy képes vagyok majdnem bármilyen weboldalt felépíteni?
2022. nov. 12. 18:29
 10/11 anonim ***** válasza:
Nincsenek ilyenek.
2022. nov. 12. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!