Ha valaki elkezd egy programozási nyelvet és mellette érdekli egy második milyen nehéz az átállás?
Ha pl Python-t tanul 1-2 hónapja az illető, aztán belekezdene az R-be.
Az alap logikák, adattípusok, if, while stb hasonlóan működik nyelvtől függetlenül?
Vagy ilyenkor nagyobb különbségek vannak pl egy javascript vagy C# között?
(Most általánosságban kérdezem, nem két konkrét nyelv között)
Imperative programozási nyelveknél a logikai felépítése a programoknak nagyon hasonló lesz konkrét nyelvtől függetlenül. Lehetnek lényeges különbségek syntax ban, müködési elvben, filozófiában stb.
Nyilván egyszerűbb úgy elkezdeni tanulni egy nyelvet, hogy már valamenyit értesz egy másikból.
A legtöbb - C-szerű(!) - nyelvben hasonlóan működnek a vezérlési szerkezetek (elágazás, iteráció, stb), de azért persze lehetnek különbségek.
Az átállás nehézsége azonban messze nem csak a fentiektől, hanem például - egyebek mellett - attól is, hogy az új nyelv által felkínált (a régi által nem megvalósított) paradigmát is akarod - e használni.
Ha mondjuk jó vagy C - ben (ahol ugye nem tudsz OOP - t használni (leszámítva bizonyos igen önsanyargató módokat)) és nekiállsz Java - t tanulni, akkor persze ott is tolhatod procedurálisan, épp csak úgy nem fogod kihasználni a Java által kínált egyik igen fontos lehetőséget, jelesül az objektumorientált paradigma keretei között zajló programozást.
Amennyiben viszont ráállsz az OOP - re, rögtön rá fogsz jönni, hogy mekkora a különbség a két megközelítési mód között.
A fenti egy konkrét példa volt a számtalan közül, amit itt le lehetne írni.
Note: az R nyelvet nem ismerem, csak távolról tisztelem. :)
Szia! Ha felsőoktatásban tanulod a programozást akkor eleve több nyelvet tanulsz párhuzamban ahol első körben a logikát próbálják majd veled megtaníttatni.
Mint egy idegen nyelvnél sem az a legfontosabb hogy tudod egy hogy van a kutya és a cica angolul hanem hogy betudod-e azt illeszteni egy mondatba vagy egyáltalán tudsz-e mondatot fogalmazni
A legtöbb C nyelv logikája ugyanaz és ha megérted akkor hidd el nem fog gondot okozni hogy mi lesz a printf egy másik nyelven
Tapasztalataim alapján nagyon hasonló a python és az R. Szinte koppra ugyanolyan adatvizualizációs könyvtárak is érhetők el pythonban, mint R-ben, a szintaxisbeli különbségek pedig igazán nem vészesek. A python univerzálisabb nyelv, szerintem nem fog gondot okozni az átállás, aki adatokkal, kutatással foglalkozik, párhuzamosan használja a kettőt és nem okoz neki problémát.
De pl sokan használnak sql-t is más nyelvekkel, pedig az jobban elüt. Nincs is olyan programozói meló, ahol ne lenne szükség valamilyen szinten adatbázislekérdezésekre minimum.
Személy szerint a python-matlab váltogatásával jobban izzadtam.
De majd kitapasztalod. Szerencsére a python és az r is rendkívül jól dokumentált nyelv.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!