Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » A szoftverfejlesztők a világ...

A szoftverfejlesztők a világ legtürelmesebb emberei közé tartoznak?

Figyelt kérdés

Beleképzeltem magam abba, hogy megírják a kódot, de valami miatt nem működik, és elkezdik áttúrni a netet, hogy megtalálják a megoldást. Vagy valami olyat kell csinálniuk, amit fejből nem tudnak, így aztán mégtöbb neten túrkálásra van szükség. Ráadásul mindehhez durván logikus gondolkodás is kell. És ezt folyamatosan, nap mint nap 100x megismételni... Én valószínűleg már az első pár napban megutálnám az egészet, egy jó nagy dühkitöréssel fűszerezve.


Én nem értek ehhez, gőzöm sincs, hogy a valóságban hogyan működik ez, úgyhogy elnézést kérek, ha butaságokat írok. A fejemben így képzelem el a szoftverfejlesztők dolgát. Ez a kérdés úgy vetült fel bennem, hogy én egy Arch Linux felhasználó vagyok, és sokszor van az, hogy valamit olyan macerás bekonfigurálni, működésre bírni, hogy az esetek többségében inkább hagyom a francba az egészet. Csak egy egyszerű dolog kellene, mégis egy fél regényt kellene elolvasni, és értelmezni hozzá.


És az a durva, hogy én csak egy egyszerű user vagyok, és kész, mégis sok a macera. Vajon milyen lehet akkor a fejlesztőknek? Komolyan érdekelne, hogy mennyi türelem kell hozzá, és hogyan bírják!



2022. ápr. 11. 20:40
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

A fejlesztés nem a kapkodó idegbeteg játéka, az biztos. Ott az embernek tudatosítania kell magában, hogy csak kis lépésekkel lehet adni, de ezzel nincs semmi baj. De a fejlesztés nem is úgy működik, hogy az ember összekapar valamit Stackoverflow-ról, aztán jóvan az úgy. Hanem leül, elolvassa az API referenciát, megnézi a példakódokat (ha vannak), elolvassa a kapcsolódó tudnivalókat, és ha kell, utánaolvas annak, amit nem tud. Utána tervez, és kódol.


Ha mondjuk letöltesz egy hangszerkesztőt, amit még ALSA-ra írtak és nem ad hangot a rendszereden, akkor utánaolvasol, keresgélsz, mondjuk találsz egy leírást amiben az van, hogy telepítsd fel a pulse-alsa és a pipewire-alsa csomagokat, utána add hozzá a pulse-t mint hardveres hangkimenet, majd ezután már működni fog (remélhetőleg).

Programozásnál nem megy ilyen gyorsan a dolog. Én pl. írtam a múltkor egy jelszókezelőt magamnak. Fél napig próbálgattam a GPGME libet, hogy rájöjjek, nekem nem erre van szükségem (bár én csak hobbiprogramozó vagyok, nem főállású). Aztán megtaláltam a libgcrypt-et, de ehhez is az kell, hogy az ember tisztában legyen az alkalmazott kriptográfia alapjaival. Ha nem tudod, mi a szimmetrikus/aszimmetrikus titkosítás, mi a cyhper, mi a blokkméret, mi a kulcshossz, stb., akkor nem tudsz megírni egy ilyen programot. Erre megint ráment közel két napom, míg ezekkel tisztába jöttem. És ekkor még csak ott tartottam, hogy magát az encrypt/decrypt függvény meg tudtam írni...

2022. ápr. 11. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Van olyan munkahely, ahol határidőig meg kell oldani a feladatokat.

Van olyan hely ahol meg kell jelenni, és egyhuzamban kell dolgozni 8 órát.

2022. ápr. 11. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
Nem vagyok szerintem épp valami nagyon türelmes ember, de szeretem csinálni, motivál a programozás, állandóan valami újat tanulok és kihívásként fogom fel :D
2022. ápr. 12. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
87%

Egy-egy makacs bug természetesen fel tudja bosszantani az embert. De egy jó szoftverfejlesztő olyan, hogy nem ordibál, hanem ilyenkor átmegy "azért is megtalállak" üzemmódba. És ha pár óra keresgélés után végül sikerül megtalálni és likvidálni a bugot, na az nagy elégtétel tud lenni. Én emiatt is szeretem, meg azt imádom, amikor a kódsorok szépen "megelevednek" és hasznos program lesz belőlük.


De alapvetően türelmes ember vagyok, szükség is van rá. Dolgoztam anno telefonos ügyfélszolgálaton. Na ODA mégtöbb türelem kellett, mert néha akkora irgalmatlan hülyékkel kellett beszélni, hogy csak na!

2022. ápr. 12. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%
"De egy jó szoftverfejlesztő olyan, hogy nem ordibál, hanem ilyenkor átmegy "azért is megtalállak" üzemmódba.". Ó dehogynem, csak azután megy át abba. Annyi a különbség, hogy nem adja fel, nem veri szét a gépet, mint ahogy azt más tenné.
2022. ápr. 12. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

Én is szoktam qrvanyázni. :D És "most meg mi a fszbajodvan" gondolatokat mondani a fejemben, mert valami nem tetszik a programnak vagy a környezetnek. Nyilván velem is volt olyan, hogy 2 napot elvitt egy qrva OpenVPN konfiguráció... Utána persze találtam egy scriptet, ami megcsinálja helyettem. Zseniális... :D


De ez is inkább már alkotásról szól. Lehet, hogy a fejlesztés csak a 30%-a, mert ha saját projektedet csinálod, azt:

- tárolnod kell valahol (pl. GitLab)

- kód teszteket írni több szinten, hogy ha megcsinálsz egy fejlesztést, akkor egy másik ne rontsa el a régit.

- CI/CD folyamatot kell kialakítani, hogy ha egy verzió elkészül automatikusan installálja, mondjuk egy Kubernetes-be (néz utána, ha nem tudod mi az)

- önmenedzsment, hogy most mely feature-ket fejleszted, hogy ne fejest ugorj a sok-dologba, és azt se tudod merre a jobbra-barra.

2022. ápr. 12. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

Na igen, feljesztőként azért gyakran kell devops melót is csinálni, pláne kisebb cégnél. Az idegörlő tud lenni (legalább is én inkább vadászok egy bugra a Typescript kódban, mint AWS deploy scripteket írjak)


Aztán a folyamatos önfejlesztés fontos, de ember legyen a talpán, aki ki tudja választani, hogy mikor mit érdemes tanulni...

2022. ápr. 12. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
2022. ápr. 12. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%
Egyrészt azértsok fejlesztő anyázik munka közben, másrészt viszont az a tapasztalatom, hogy sok esetben nem is a szakmai tudásunk miatt tudunk megoldani olyan problémákat, amit a nem programozók nem, hanem tényleg a türelmünk miatt. Pl. ha guglizás, a legtöbb ember ha első próbálkozásra nem találja, amit keres, feladja és kérdezget valakit, míg mi addig próbálkozunk más-más kereső kifejezésekkel, amíg megtaláljuk, amit keresünk. Ugyanez igaz magára a kódolásra, debuggolásra is, can hogy csak sokadik próbálkozásra jön össze valami, van hogy sokadszorra kell visszalépni egy lélést, újragondolni, mire megvan a megoldás. Vannak emberek, akik intelligenciában simán az átlag programozó felett vnanak, de a hiányzó türelem miatt alkalmatlanok programozónak.
2022. ápr. 13. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!