Assembly x86 - 16bites Van egy stringem: string db "Hogyan kell?$" Megszeretném jeleníteni a dosbox ablakában decimális formátumban. Ötletek?
Ősrégi? Egyetemen?
Talán mert ha halvány gőzöd lenne arról, mit próbálnak beléd verni, tudnád, hogy minden mai processzoron ez fut. Vagyis azt látod, hogyan működik bármely program. Egyetemista létedre meg kérdezés és keresés terén is kéne fejlődnöd, a diplomát nem a két szemre adják.
Olyan érdekesek ezek a tanárok! Főleg, akiknek a tanulói ide kérdéseket írnak ki. Soha, sehol semmit nem tanítanak. De főleg azt nem, amit utána számonkérnek. Vagy csak te nem figyeltél előadáson, mondván "á, ide még bejönni sem kötelező, és nem is érdekel".
Ha arra irányul a panaszod, hogy nem mondta el egzaktul, hogy "erre a feladatra ez lesz a megoldás", amit csak be kell nyalni, nos...mert ez nem egy angol szódoga. A programozás lényege, hogy gondolkodni kell. Az építőelemeit megtanultátok, most pedig azokból fel kell építeni egy programot. Nem hinném, hogy ne lett volna, hogy hogyan kell végigléptetni egy karakterláncon határolókarakterig. Nem hinném, hogy ne vettétek volna, hogy hogyan kell valamit kiíratni.
"3-4órán át olvasgattam, shift/rotate amire jutottam"
Az derék. Ez azt jelenti, hogy eddig kb telibe tojtad az egészet.
"ez a nyelv meg ősrégi"
Jah, én is panaszkodtam magyarórán, hogy mi a fenének tanítják lol a Himnuszt, amikor az már több, mint száz éves. Sőt, az ómagyar Mária-siralomnál majdnem fejbe is rúgtam, mit képzel magáról, hogy egy 800 éves, már sehol nem használt nyelven íródott valamit tanulunk? Felháborító lol főleg egy matekos osztályban.
Komolyra fordítva a szót: annyira jellemző, hogy ha az ember valahol elhasal, egyből jönnek a kifogások. Mint a focistáinknál, amikor egy tetszőleges miniállamtól kikapnak, és jön a mentegetőzés, hogy csak azért, mert hideg volt (vagy éppen meleg), esett az eső, 2 mm-rel nagyobb volt a fű, stb. Azt mondjuk tényleg kevéssé értem, hogy miért DOS-oztok, amikor már két évtizede létezik Nasm, ami natívan működik Linuxon és Windowson is, bár mondjuk erre is van ésszerű magyarázat: egyszerűbb.
"nem is tudom minek tanítják az egyetemen"
Azért, mert nagyon jól feljeszti az absztraktabb és mélyebb gondolkodást. Hogy beleláss egy rendszerbe, és felépíts valamit annak elemi alkotóiból. Ennek leginkább közvetett haszna van, meg tanít alacsonyabb szinteken is gondolkodni. Ez pedig egy gazdasági informatikusnak soha nem hátrány.
Egyébként konkrét példakódot nem fogok adni, már csak azért sem, mert az assembly szintaktikája erősen fordítófüggő, és azt már nem írtad, hogy mivel fodítjátok.
De az alapelv: gondolom, azt vettétek, hogy hogyan kell ciklust szervezni. Növeled a mutatót, egy feltételes ugróutasítással visszaugrasz a konkrét rutin elejére, és amikor a határolójelhez érsz (van assemblyben összehasonlító utasítás!), akkor már nem ugrasz vissza. A kiírásra meg gyanítom, van valamilyen DOS- vagy BIOS-hívás. Int21h környékén nézelődj.
Segédletek a tanuláshoz: https://www.youtube.com/watch?v=wLXIWKUWpSs&list=PLmxT2pVYo5..
https://www.youtube.com/watch?v=DestaWfHDIk&list=PLGJnX2KGga..
https://www.youtube.com/watch?v=4CyelFfuzqE&list=PLGJnX2KGga..
Parancsolj, egy kis segítség:
https://www.youtube.com/watch?v=wLXIWKUWpSs&list=PLmxT2pVYo5..
Én kimondottan élveztem az Assembly-t, pedig tényleg nem mai nyelv. De ahogy írták is, az absztrakciós képességet nagyon jól fejleszti.
Itt tényleg alapelemekből kell összerakni a programot és gondolkodni kell, hogyan is lehet megoldani egy-egy feladatot.
De akinek van egy kis gógyija és tudja használni a Google-t, az elég könnyen össze tudja ezeket rakni. Nálunk vizsgán egy alap rajzoló programot kellett csinálni. WASD-vel lehetett mozogni, felemelni és letenni a tollat (húzzon-e vonalat vagy nem) és színt váltani.
Én 20 perc alatt összeraktam, a többiek küszködtek. Ráadásul ez PTI szak volt...
" az Assembly-t, pedig tényleg nem mai nyelv."
????
Azért valamilyen szinten csak informatikus leszel nem? Nem közgazdász, vagy titkárnő. Informatikus leszel. Nem mondom, hogy leszakadna az ég, ha ezt a nyelvet nem tanulnátok, de van bőven gyakorlati haszna is. (Amellett, hogy soha nem tudhatod, melyik megszerzett tudáselemet mikor tudod hasznosítani. Ha véletlenül kicsit messzebbre sodródsz, és pl. mikrovezérlőkkel kezdesz el foglalkozni, ott nagy áldás, ha képes vagy Assemblyben programozni. A többszörösét ki lehet hozni egy ilyen eszközből, mint C-vel/C++-szal.) De minél több, különböző gondolkodási módot igénylő nyelvet ismersz, összességében a látóköröd, és a gondolkodásmódod annyival bővül. Túl azon, hogy így legalább mélységében látod egy számítógépes rendszer működését, a dolgok mögé látsz, hogy igazából mit hogyan csinál egy számítógép, az itt megszerzett tudás segít azon képesség kialakulásában, amivel a szokatlan jelenségeket képes lehetsz átlátni.
Nem mellesleg: ez is csak addig nehéz, ameddig meg nem érted, és át nem látod a logikáját.
#5: Ezen mit nem értesz? Az Assembly nem ma született, több, mint 70 éve hozták létre, szinte egyidős az elektronikus számítógépekkel.
Ma viszont egyre kevésbé használják, bár természetesen nem halt ki, hiszen pl. beágyazott rendszereknél nagyon hasznos tud lenni.
"Az Assembly nem ma született, több, mint 70 éve hozták létre, szinte egyidős az elektronikus számítógépekkel. Ma viszont egyre kevésbé használják"
Az assembly a gépi kódú programozás magasabb szintű eszkoze. Soha nem halt ki és nem is fog.
Minden egyes processzornak van assembly utasításkészlete. Ha ilyen nem lenne, magasabb szintű nyelv sem létezne hozzá.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!