A programozás mekkora része teendők szintjén a "minden más" ami kell? Szerver, email, biztonság stb?
Szerver beállítások, email, biztonság, stb
Csupa olyan dolgok amik nem programozás de kellenek mindenhez, például egy web apphoz.
Mekkora részét teszik ki a programozásnak ezek a "járulékos" dolgok? Ha például idő ráfordítást nézünk
ha egyedül viszel mindent, akkor is projekt függő
ha meg cégnél dolgozol, vagy más feladata a szerver üzemeltetés és egyéb dolgok, akkor a programozót nem kell ezzel terhelni
Kérdező, itt te kérdezel hülyeséget, nem ő válaszolt rosszul.
Mennyibe kerül egy külföldi út? És egy jó sportkocsi?
Kérdés : Mennyibe kerül egy épület elkészítése?
Kb ilyen szintű ez a kérdés is. Tudjuk egy épület lehet 10 négyzetméteres 2,5 méter magas, fából készítve. Lehet téglékból is, betonból is. Lehet egy vájogház is nádtetővel is. Lehet színaranyból a teteje, oldalt meg gyémánt berakásokkal díszítve és 30 méter magas. Lehet egy 110 emeletes felhőkarcoló is stb. stb.
Az eredeti kérdésre: 0% és 100% között bármennyi lehet.
Ezt így tényleg képtelenség megmondani.
Egy webalkalmazás lehet egy komplett vállalatirányítási rendszer is, meg lehet egy faék egyszerűségű házipénztár alkalmazás is. Az egyik leprogramozása évekig, a másik max. hetekig tart. Nyilván az sem mindegy, hogy milyen nyelvet, milyen keretrendszert használsz. Az sem mindegy, hogy a projekt valami teljesen új dolog, vagy valaminek a továbbfejlesztése. Az sem mindegy, hogy milyen szoftverfejlesztési módszert követsz. Nyilván megadtál egy 100 órát, mint fejlesztési időt, de kérdés, hogy ezt arányosításként adtad meg, vagy tényleges ennyi a fejlesztési idő.
Az sem mindegy, hogy mekkora tudásod van. Soha nem csináltál még ilyet, de most kell megírnod egy több száz soros Nginx configurációt? Vagy van kész mintád, és egy copy-paste + 5 perc testreszabással letudtad a webszerver konfigurációt? Vagy most konfigurálsz életedben először mail szervet, spamszűrővel, meg mindenféle speciális extra igényekkel? Vagy az egészet rábízod mondjuk egy GSuite fiókra?
Az sem mindegy, hogy hogyan épül fel az az alkalmazás, honlap. Egy speckó dologról van szó, amihez be kell konfigurálnod és össze kell hangolnod egy tucat különböző rendszert? Vagy egy még adatbázist sem használó Apahe+PHP kombóról van szó?
Az sem mindegy, hogy milyen üzemeltetési módot választasz. Ez lehet akár hosztolt szerver is, akkor még a hardvert is neked kell összeraknod. Lehet egy sima VPS vagy bérelt szerver. Lehet akár egy specifikus tárhely, mondjuk egy olyan Wordpress tárhely, ahol tokkal-vonóval eleve egy jól bekonfigurált rendszert kapsz, csak testre kell szabni.
Az sem mindegy, hogy kik fogják használni a dolgot. Egyetlen szervert kell belőnöd? Vagy egy load balancert kell felhúznod, adatbázis replikációkkal?
#4 analóg kérdése jól rávilágít a dologra: Mennyibe kerül egy külföldi út. Nagyon nem mindegy, hogy háromnapos ausztriai kerékpártúráról van szó vadkempinggel, vagy három hétre repülsz Hawaiira első osztályon, és egy ötcsillagos szállodában szállsz meg teljes ellátással.
~ ~ ~
De tegyük fel egy GYK jellegű oldalról van szó, elég egy sima webszerver, egy adatbáziskezelő, semmi extra, viszont a levelezést is magad akarod hosztolni, akkor is nehéz saccolni, tényleg a tapasztalatodtól, tudásodtól függ a dolog, illetve attól, hogy milyen gyorsan tanulsz. Ha van némi tapasztalatod, akkor lehet egy nap alatt összetákolod a szervert, de az is lehet, hogy egy hétig egyetlen problémával fogsz bajlódni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!