Tényleg igaz, hogy már csak a hülyék mennek egyetemre programozást tanulni?
Amúgy most tényleg, mi értelme van a diplomával vesződni?
Ha van egy rakás tutorial?
A cégek meg bárkit felvesznek, őket csak a profit érdekli.
"A segédmunkások sértve érzik magukat azért, mert annak nevezik őket, amik. :))"
Arra azért kíváncsi vagyok, pontosan kinek is a segédmunkása egy php fejlesztő, aki konkrétan magától dolgozik, közvetlenül a menedzsmenttől érkező igények mentén. A segédmunkás implikálná, hogy van valaki akinek a keze alá dolgoznak, ám ha egyszer betekintesz a webes szférába, rájössz hogy jellemzően lapos hierarchiát követnek, ebből következően nagyobb felelősség terheli az egyéni fejlesztőket, mivel jellemzően önállóen kell megvalósítaniuk ügyféligények alapján az egyes programelemeket. Esetleg van egy lead, aki nagyjából csak biztosítja, hogy a csapat koordináltan, egységes konvenciók mentén fejlesszen, meg ha szükséges egy architekt aki nagyon nagy vonalakban megtervezi a problémásabb részeket. Egyikük sem rágja a fejlesztő szájába, mit kell csinálnia, csak laza kereteket biztosít a fejlesztéshez. Szóval hol van itt a segédmunkás?
"ám ha egyszer betekintesz a webes szférába, rájössz hogy "
Ezt én már megtettem. A WEB igénye meglehetősen sekélyes. Ezért nem is igen találsz olyan fejlesztőt, aki nagyon kvalifikált és mágis ebben a közegben dolgozna. Ezért is kapnak teret ezek az önképzett emberkék. Mert a WEB igénye nagyon mértékletes, nagyon visszafogott. Tudom, vannak már olyan rendszerek, amelyek mögött nagyon komoly munka van, de ez csak egy-kettő, a 99 % nem ilyen, hanem jószerivel egy pénztárkönyvi könyvelés egyszerűségével bír. Nehány adat ping-pongozik a kliens és a szerver között, valamint ennek adminisztrációja, mindez megfejelve némi parvak frontenddel. Ezt az igényt kiszolgálni nem színvonal, ezt a szintet elég könnyen meg lehet tanulni, matek meg nincs is mögötte, mint azt már elharsogták az itt megszólalók 101-szer.
Ettől nem lesz senki se képesített, se szakmai.
Vegyünk egy példát, mondjuk egy szimplábbat. Adott egy ma oly divatos futár cég, amely küldeményeket juttat el A--ból B-be.
Ez a cég akar egy szoftvert, amivel optimalizálná a bejövő rendelések nyilvántartását, kiszortírozását. A szoft mondjuk ki kell tudjon szolgálni (hogy mégis legyen valami limit) 200 futárt és napi 10 ezer darab küldeményt. Ezek teljes adminja lenne a feladat. Automatikus szort, vagy bizonyos feltételrendszer (sürgősség) szerinti szort, stb. A címlista optimalizálása, új cím beillesztése esetén részleges, vagy teljes újraszortolás, stb.
Ezt már nem tudná megírni az itt felbukkanó, nagyhangú partizánok egyike sem, de még csak megtervezni sem volna képes.
Vegyünk más példát. A játékprogram fejlesztés is visszatérő, nagy sláger ezen az oldalon.
A 3Dt hagyjuk, mert abba egy nap alatt belehalna a képzetlenek bármelyike. Legyen 2D. Azon belül létezik olyan, hogy parallax scroll. Ennek matematikai hátterét ugyan melyik tudná prezentálni? Melyik tudna úgy megvalósítani egy ilyet, hogy nem lopja a kódot valahonnan, hanem saját maga írja meg?
Kb. egyik sem. Vagy, esetleg, talán ha egy-kettő akadna minden száz ilyen között.
Csak hát, ez nem az átlag. Viszont, ha nem hasznosítható ezeknek az embereknek az az általuk képzelt (amúgy nem létező) fene nagy szakértelme más területeken, akkor mégis micsodák ők, ha nem segédmunkások?
Nekik addig van lehetőségük létjogosultságuk, amíg a WEB ennyire sekélyes. Amíg nem vált technológiát, nem lép szintet. Mert ahogy ez bekövetkezik, úgy fognak ezek az emberkék utcára kerülni. Legalábbis, a többségük.
Amúgy sincsenek túl sokan, a teljes fejlesztői apparátusnak talán 10-12 százalékát ha kiteszik.
Nincs olyan autószerelő, aki a kuplughoz ért, talán a fékhez is, de a vezérműhöz, vagy a karburátrhoz már nem mer hozzányúlni. Mert az ilyen nem autószerelő. Ki vinné a kocsiját ilyen emberhez?
"Azon belül létezik olyan, hogy parallax scroll. Ennek matematikai hátterét ugyan melyik tudná prezentálni? Melyik tudna úgy megvalósítani egy ilyet, hogy nem lopja a kódot valahonnan, hanem saját maga írja meg?"
És mi a csudáért akarná megírni magának, ha már más megtette? Az nem szakmaiság, hogy feltalálod a kereket, mert ha te írod meg, az valahogy jobb, mint a másik huszonhét. Nomeg, a játékfejlesztés nem programozás. Az játékfejlesztés, amely önmagában kismillió ágra bomlik le. Amit te játékfejlesztés címszó alatt boncolgasz, az a játékmotor írás. Játékmotort meg valóban nem lehet komoly háttérismeretek nélkül írni, de most figyelj: Nem is kell, mert vannak kész játékmotorok, amiket nálad okosabb emberek, sok-sok év alatt már megcsináltak. A programozói szakma egyik alaptézise: Ne találd fel a kereket.
"Nincs olyan autószerelő, aki a kuplughoz ért, talán a fékhez is, de a vezérműhöz, vagy a karburátrhoz már nem mer hozzányúlni. Mert az ilyen nem autószerelő. Ki vinné a kocsiját ilyen emberhez?"
De van autoszerelő, aki csak bizonyos márkához, bizonyos típushoz ért. Egy mezei autoszerelőhöz nem fogsz elvinni egy Lamborghinit, hogy nesze, szereld meg. Ugyanúgy nem állítasz be a Ferrari márkaszervízéhez egy Wartburggal. Ugyanúgy, nincs olyan fejlesztő, aki csak loginhoz ért, vagy olyan, aki csak a curl hívásokat érti. Egy fejlesztő képes egy teljes rendszert lefejleszteni a megfelelő területen belül. A példáid egyszerűen hibásak.
"Ezt én már megtettem. A WEB igénye meglehetősen sekélyes." Ebből csak az látszik, hogy nem ebben az évezredben tetted meg. A web mára igen robosztus ágazattá nőtte ki magát, és bizonyos aspektusaiban komplexebb mint azok a területek, amiket te istenítesz. Valóban, nem kell mély matematikai tudás, viszont olyan szintű technológiai ismeret kell helyenként, amitől te összepisálnád magad. Nem mész sokra a matekkal, amikor egy webalkalmazás 30 különböző 3rd party API-t, service-t, miegyebet használ, és neked mindegyik működését betéve ismerned kell. Szerintem te komolyan alábecsülöd hogy egy webes fejlesztőnek mennyi információt és milyen gyorsan kell feldolgoznia. Az eszköztár nagyságrendekkel nagyobb, a határidők nagyságrendekkel kisebbek. Hozzáteszem, a webes szféra nem az agyonoptimalizált, tökéletesen strukturált fejlesztésekről híres, amire te persze mondhatod, hogy ez megmutatja mekkora a szakmai minőség, de ne felejtsd el, hogy a legutolsó suttyó webesnek is tudnia kell kiismernie magát ebben a strukturálatlan káoszban ahhoz hogy elvégezze a munkáját. A matek tiszta, szabályos, azt egyszer megtanulod, és jó vagy. A web... na ott alkalmazkodni kell, folyamatosan. A 10-12 százalék egyébként aranyos becslés, főleg, hogy manapság majdnem minden a web körül forog.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!