Hogyan kell megoldani MatLab-ban egy cikkből kimásolt nemlineáris differenciálegyenletet, ami közben egyenletrendszerben áll egy másik változóval? (szöveg+képek lent)
Sziasztok
Egyetemen a kutatásom témája a fluidágyas szárítás. Erre kell írnom cikkek alapján MatLab modellt, viszont van egy rész ami nekem teljesen idegen.
Van egy differenciálegyenlet, ami nem lineáris, ezt oldja meg, viszont a számítás egy parciális differenciálegyenlet és algebrai egyenletrendszerből áll. Ezeknek az egyenleteknek a fő célja, hogy eredményt kapjunk a T_b (utolsó kép egyenlete), és a T_e értékekre.
A "z" koordináta megoldása explicit előremenő Euler (FE) módszerrel történik, hogy ezek a belső számítások a lehető legegyszerűbbek legyenek.
Az egyenleteket a cikkből másoltam ki, a köztük lévő szövegekkel együtt, hogy könnyebben megértsétek.
A konstansok értékét ide írtam, de némelyikük a végeredmény függvényében változik, így valószínűleg nem túl pontosak, de a konstansokat figyelmen kívül hagyhatjátok, csak a megoldás menete érdekelne, hogy hogyan kapjuk meg a T_b és T_e értékeket (49., 50., 51. és 54. egyenletek kb.).
n_z=40
z_f=3.5
H_be=14.07
ro_g=1.127
K_be=13.15
chi_e=???
T_e=???
c_wv=1.867
nu_b=0.72
c_g=1.007
Köszi előre is!
Amik miatt nem tudom megoldani MatLabban:
- A második képen a (49) egyenletben az f[j] az mi akar lenni? Gondolom itt a j az egy futósorszám, ami 0-tól n-ig megy, de maga az f az mivel akar egyenlő lenni? Azt látom hogy f[n]=f(n*delta z), de ez gondolom csak valami függvény, nem tudom hogy mit kéne a helyébe írni.
- Ugyan ennél az egyenletnél (49) az n futósorszám az vajon egyenlő az n_z-vel?
- Az (50) egyenletnél, ahol T_b átlagot számolunk, ott szummázzuk a fi[n]-t. De a (49) egyenletben meg a nagy Pível ugye összeszorozzuk az 1-től n-ig tartó számokat, amiből ha jól értem egy számot kapunk fi[n]-re. Akkor ezt az egy számot hogy szummázzuk?
- Pontosan ezt a fi[n]-t se értem, ugye ha n=0 akkor 1-el egyenlő, ha n>0 akkor ugye a szorzata a számoknak. Ha nekem n=40, akkor kell foglalkoznom az n=0-val és hozzá kell adnom 1-et a végeredményhez, vagy csak az n>1-nél láthato nagy Pí szorzat értékéből fog álni a fi[n]?
Bocsánat, hogy kicsit érthetetlenek a kérdéseim, de én gépészmérnök vagyok, nekem ezek az egyenletek már túl matekosak, hogy átlássam őket.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!