Mire is jók a try-catch blokkok?
Nem nyelvfüggő, hanem úgy általában. Nem értem, miért hasznosabb, mint egy sima elágazás. Régóta tanulok hobbiból, több nyelvet is ismerek, de eddig nemigen használtam, mert akárhogy magyarázzák, nem értem, mitől tud többet.
Vagy ez inkább csak ilyen formaiság, hogy így kezeljük az esetleges elsz@rásokat?
Illetve konkrét példát tudnátok írni, amikor érdemesebb ezt használni?
Mit ágaztatsz el egy ArrayIndexOutOfBoundsException-ön például?
Amúgy a kivétel, mint ahogy a neve is sugallja, egy kivételes esemény, azaz egy olyan történés, ami a szekvenciális programfutásba logikailag nem fér bele. Mert ha minden lehetséges hibát feltételekkel akarnál lekezelni, akkor minden második sorodba tehetnél egy if-et, vagy adott esetben akár egy ormótlan if..elseif...elseif...else fát. Kinek hiányzik ez?
Sokkal jobb, ha a kivételeket egy struktúrálisan eltérő helyen kezeli az ember. Átláthatóbb, könnyebben kezelhető lesz a dolog.
#3
Van valamennyi plusz overheadje a try-catch-nek, de minimális.
...csak annyi a szerepe, hogy nem várt hiba esetén egy olyan ágra ugorjon, amiben esetleg tudod kezelni.
TRY = PRÓBA
Tehát megpróbálja végrehajtani az utána következő programblokkot.
CATCH = ELKAPÁS
Azaz, ha a próba alkalmával történik valami probléma (kivétel), akkor azt itt tudod elkapni (lekezelni).
Ha túl sok ilyet használsz végül olyan olvashatatlan kódot kapsz, hogy csak a lényeget nem fogod látni. Régebben is megoldották valahogy, ez egy "újkori-találmány", olyan, mint a divat... :-)
try-catch blokkot ott érdemes használni, ahol várható a hibára futás és a hibát le tudod kezelni.
Klasszikus példa a fájlmentés. Előfordulhat, hogy nem sikerül a mentés valami miatt (várható a hiba) és erre van tartalékmódszered, pl. bekéred újra a mentési útvonalat vagy bármi hasonló.
Viszont, ha nem kezeled le a hibát, csak logolod és leállítod a program működését isten jó hírével, akkor oda ne használj try-catch-t, felesleges.
Ahogy mások is írták fentebb, a gyakoribb ellenőrzéseket szokás if-else módon megoldani, a ritkábbakat try-catch-el. Java-ban pl. inkább exception kezeléssel lehet korrekt módon hibát kezelni, mert a visszatérési értékből nem derül ki mi okozta a hibát, ellentétben mondjuk egy C-vel, ahol sokszor egy visszatérési érték alapján meg tudod mondani mi volt az ok.
Kétféle megoldás ugyanarra a problémára, szerintem nem kell túldimenzionálni.
Akkor érdemes használni, ha egy exception-ből több információt tudsz kinyerni, mint nélküle, pl. ha egy sima if csak annyit mond meg, hogy hiba volt, de nem mondja meg az okát. Ilyen esetben try-catch-el legalább ki tudod logolni, hogy mitől halt el az a bizonyos rész.
Ami a költségét illeti, a modern fordítóknál/értelmezőknél a try költsége valóban minimális, amíg a catch ágra nem futsz, mert az már azért lassabb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!