Kik használnak Microsoft Access-t és miért? Előnyök, hátrányok?
A kérdés jogos, bár a válasz inkább a múltban keresendő, amikor is kis erőforrással rendelkező számítógépek voltak és mindenki számítógépen akarta tárolni, rendszerezni az adatait és erre az adatbázis-kezelő tökéletes választásnak bizonyult.
Aztán rohamosan fejlődtek a számítógépek, így az adatbázis-kezelő is. Az én munkám folyamán is elő-előfordult, hogy használtam, pl amikor az alkalmazottak jogosultsági hálózatát térképeztem fel, kinek mihez van joga használni, stb.
Az iskolákban meg azért fordul elő (inkább középiskolában), mert viszonylag látványosan be lehet vele mutatni (szemléltetni lehet), hogy az adattáblák hogyan, melyik mezőiken keresztűl kapcsolódnak egymáshoz, melyik a kulcs-mező, stb.
...és ami még nagyon lényeges, hogy az SQL alapjait szuperul meg lehet tanítani vele, aminek a tanulók a későbbiekben ténylegesen hasznát is láthatják, máramelyik internetes adatbázisokat akar majd kezelni, jobban átlátja megérti majd a lényegét.
Tehát a válasz inkább az, hogy mivel sokfajta ember van, így sokfajta elképzelés is, tehát ha nem magadból indulsz ki mindig, akkor igenis van értelme az Access-nek is, ahogyan a Publisher-nek is, vagy a többinek. ...csak az egyik egy szélesebb, a másik meg keskenyebb felhasználói réteget érint.
Mert a microsoft ingyenesen elérhetővé teszi az iskoláknak az office többi részével együtt, azzal a feltétellel hogy ezeken tanítanak. Azt is megkockáztatom, hogy windowst sem adnának máskülönben, de ebben nem vagyok biztos, ennek akkor is lenne értelme ms részéről ha nem olyan területen helyezkedsz majd el ahol használnál bármilyen ms terméket, vagy akár számítógépet. Ahogy az összes többi nagy cég ami ingyenes verziót kínál oktatásra, a microsoft is azt akarja hogy az ő szarjait ismerd, használd tanulásra, és akkor nagyobb eséllyel használod munkakörnyezetben is.
Teljesen igazad van abban, hogy vannak jobb, ingyenes alternatívák, viszont ha nem ezt tanítják az iskola bukja a wordöt és az excelt is, amire legfeljebb csak alternatíva van, jobb nincs.
Én azért ANNYIRA nem írnám le. Nem lenne rossz szoftver, csak a Microsoft piacpolitikája pocsék ezen a téren. Ha ingyen adnák (és nem, nem csak arra az időre, ameddig tanulsz), egész jó dolgokat meg lehetne csinálni benne. Tulajdonképpen annak jó, aki már "kinőtte" az Excelt (nagy és összetett adathalmazok kezelése Excelben igen csak körülményes), viszont még nem ért el oda, hogy valami SQL-alapú, komolyabb adatbázisrendszert használjon, vagy erre épülő alkalmazást készítsen/készíttessen. Szóval "kisebb" célokra jó lenne.
De!
Komolyabb célokra vannak sokkal jobb megoldások. Minden kicsit is komolyabb, adatbázist használó szoftver vagy MySQL-t, vagy SqLite-ot, vagy Oracle SQL-t, vagy valami egyéb, hasonló rendszert használ. Ennek részben teljesítménybeli okai vannak, illetve ne felejtsük el, hogy szemben pl. a MySQL-lel, az Access kereskedelmi szoftver, és mivel nem szerver-kliens alapú, ezért pl. egy webes rendszer adatbázisaként csak nagyon macerásan lenne használható. Ja, és platformfüggő.
Amolyan hobbi-szoftvernek nem lenne rossz, vagy pl. az adatbáziskezelés ALAPJAINAK megtanításához.
"A Microsoft-nak megéri ezt fejleszteni?"
A Microsoft erre komoly adatbáziskezelő-rendszerként tekint. Ugyan egyetlen ujjam pontosan elég annak megszámolására, hogy az üzleti szférában hány helyen láttam alkalmazni, azért ne felejtsük el, hogy a tanár/diák Office csak a végfelhasználóknak ingyenes, a MS ezért kőkemény pénzeket kap az államtól.
#1: Én a '90-es években már használtam számítógépet, és az Access akkor sem számított kis erőforrásigényű szoftvernek. Akkor már inkább DBase. Az Access előnye a könnyű használat volt, legalábbis ameddig nem akar benne túl komoly dolgot csinálni az ember.
"az SQL alapjait szuperul meg lehet tanítani vele"
Öhm....
Nem.
Eleve a tervező rácson vizuálisan megalkotott lekérdezések mögé a lehető legátláthatatlanabb SQL-kódot generálja, emellett még - a MS-hoz méltóan - nem is a mindenhol kvázi szabvány SQL-t használja, hanem annak egy itt-ott módosított változatát.
Akkor már legyen egy MySQL/MariaDB, meg egy MySQL Workbench.
#3 "Mert a microsoft ingyenesen elérhetővé teszi az iskoláknak az office többi részével együtt, azzal a feltétellel hogy ezeken tanítanak."
Azért hivatalosan ilyen feltétel nincs... de elég furcsán néznének a fenntartók arra a tanárra, aki nem MS-szoftvereket tanít.
Sajnos a Microsoft nagyon komolyan beette magát az oktatási rendszerbe, és nem véletlenül adja "ingyen". Ugyanis ha ezt tanulja meg az ember, akkor később - mivel nem ismer mást - ezt fogja a munkahelyén is elvárni. Ez a többi Office-terméknél kiválóan működik, az Access esetén azért nem, mert adatbázissal általában csak közvetetten találkoznak a munkavállalók, így pedig a szoftverfejlesztőkön múlik, hogy mit használnak. Ők pedig komolyabb adatbáziskezelőt fognak használni. ;-)
Még annyit hozzátennék a MS-féle "piacpolitikához", hogy nem pusztán az a céljuk, hogy megismerjék a tanulók a temékeiket, hanem az, hogy emellett más ne ismerjenek meg. Nem véletlen, hogy a kalóz Windowsokat is engedi hasztnálni, egy kis vízjeles macerálás mellett.
"viszont ha nem ezt tanítják az iskola bukja a wordöt és az excelt is"
Ez viszont nagy hülyeség, ne is haragudj. Konkrétan tudom, hogy milyen kötelezettségei vannak egy iskolának, illetve egy tanárnak, részben mert én is tanárként kezdtem, részben pedig azért, mert 10 éve iskolai rendszergazda vagyok.
Sehol nincs megtiltva, hogy a tanár más szoftvert tanítson, akár csak egy-egy témában, csak ezt a helyi tantervben rögzíteni kell, amit meg ugye az iskolavezetésnek jóvá kell hagynia.
Na, meg a másik akadály, hogy ugye a szülők popóját fényesre kell nyalni, különösen egy olyan iskolában, ahol nincs többszörös túljelentkezés (és nem elég erős a vezetés), bizony felháborodást válthat ki, ha nem a "megszokott" szoftvereket tanítják, különösen, ha apuci-anyuci azzal együtt vette a gyerkőc notebookját.
Na, meg tegyük hozzá: sok tanár sem ismer mást. Ne legyenek illúzióink: az informatikatanárok 90%-a távolról sem informatikus. Ők is - főleg a fiatalabb generáció - ugyanebben a rendszerben tanultak, kizárólag MS szoftvereken, és a tanárképzőt is ki lehet járni úgy, hogy más irodai szoftvercsomaggal nem találkozol. Akkor meg miért merülne fel benne, hogy mást kell tanítani?
"amire legfeljebb csak alternatíva van, jobb nincs"
Hogy a fenébe ne lenne.
Az meg, hogy mit tekintünk alapnak, és mit alternatívának, az nagyon nézőpont kérdése.
Én megtehetném, hogy ingyen az MS cuccait használom, elvégre nekem is járna ingyen. De már 5 éve Linuxozok, és 10 éve Libre- (illetve korábban Open-) Office-t használok. Mert stabilabb, és jobb. 10 éve még voltak hiányosságai (olyanok, amiket legfeljebb csak néha, az esetek 1%-ában akarnánk használni, szóval ne gondoljunk valami komoly dologra), de ma már merem állítani, hogy szolgáltatásaiban is felülmúlta. De stabilitásban és megebízhatóságban mindenképp.
De ha az nem tetszik, ott van a WPS Office, a Softmaker FreeOffice, az OnlyOffice...
Élesben nem igazán láttam még használni sehol Access-t. Kis adatbázisokra alkalmas másra nem igazán. Az, hogy az MS erölteti az az ismert MS üzletpolitika miatt van. Egyszer-egyszer használtuk amikor gyorsan kellett valamit összedobni, leginkább adatok konvertálására, előkészítésére.
Egyik ügyfelünknél volt egy "éles" Access adatbázis, ott valamelyik dolgozó gyereke "a fiam nagyon ért a számítógépekhez..." kattogtatott össze valami "ügyfél adatbázist". Aztán amikor végleg összeborult kaptuk meg a feladatot, hogy legalább valamit mentsünk meg az adatokból. Hát nem sikerült. Nem voltak boldogok. De az elmúlt jó pár évben sehol nem találkoztam mással.
#6 "Aztán amikor végleg összeborult"
Sajnos sokan csak akkor ismerik fel, hogy miért is lett volna profi informatikusra bízni a munkát, amikor már megtörtént a baj.
Nem tudom, hogy az adatvesztésben mennyire volt hibás az Access, és mennyire volt felhasználói hiba, vagy tervezési hiba a ludas, de egy biztos: egy profi ezt eleve úgy tervezte volna meg, hogy legyen biztonsági mentés. Akkor már legfeljebb csak pár napi adat veszett volna el.
De ez van, az emberek szeretnek spórolni azon, amiket ők maguk sem látnak át, és persze abba sem gondolnak bele, hogy talán nem véletlenül kell egy informatikusnak annyit tanulni, amennyit. Mert az "összekattintgatok egy jópofa adatbázisocskát", meg a "megtervezek és megvalósítok egy stabil, üzembiztos rendszert" között hatalmas különbségek vannak. Persze, valahol el kell kezdeni, mindenki átesett az "ügyes amatőr" fázison, de jobb esetben ezek csak hobbi-rendszerek voltak.
7: Itt volt mindkettő benne. Tervezési hiba és az Access korlátozott képességei is benne voltak (mentés egyébként itt véletlenül volt, egy 3 nappal korábbi, de az már hibás volt).
A mentéshiánya meg nem Access specifikus kérdéskör, az általában jellemző a hazai KKV szektorra, hogy semmiről sincs mentés. Illetve ha van akkor az általában az utolsó állapot, és nincs visszamenőleg meg semmi, ha esetleg lehetne tudni, hogy két hete még jó volt. Egyébként itt is ez volt, hogy volt egy "friss mentés" ami mindig felülírta a régit. Tehát azzal enm voltunk előbbre, mert csak azt lehetett tudni, hogy kb. 2 hete még jó volt. De nem tudtunk vissza menni a 2 héttel korábbi állapotra. De ez nem Access hanem a hazai KKV szektor sajátossága. Ezt bármilyen adatbázissal el lehet követni.
Nem csak a KKV. A közintézmények zömében is ez van. Ahol most dolgozok, itt mondjuk ilyen téren nincs gond, de az előző munkahelyeimen mindig az volt a válasz, hogy "nincs rá pénz". Aztán amikor a zsarolóvírus majdnem mindent tönkretett (mert antivirusra sem volt pénz, "jó a Defender"), akkor meg tehetetlenül pánikolt mindenki. Nem azért, de: én szóltam. :-)
Amikor eljöttem onnan, akkorra már volt egy működőképes biztonsági mentő rendszer (saját kreálmány, mert kész megoldásra nem futotta), de belsős forrásokból tudom, hogy miután eljöttem, az leszerelésre került, mert Linux alapon volt, és az új rendszergazda nem értett a Linuxhoz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!