Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Szeretnék írni egy programozás...

Szeretnék írni egy programozással kapcsolatos könyvet. Melyik programnyelvet használjam a példák bemutatásához?

Figyelt kérdés
2020. okt. 27. 10:31
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:
93%

Kérdező, ki tudnád tenni ide a tervezett tartalomjegyzéket? Csak kb. hogy hogyan épülne fel az írás.

A másik kérdés, hogy melyik nyelvet ismered jól. Asszem nem utolsó szempont. :)

2020. okt. 28. 04:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 anonim ***** válasza:
100%

#10: ...csak egy kis emlékeztető:


[link]


Nos, ahogyan írják is, ez egy formális leírása az algoritmusoknak.


Az amiről te beszélsz az már egy speciális lehetőség egy programozási nyelvben.


Egy programozásról szóló könyvnek nem mindenről kell szólnia, hanem sokmindenről! :-)


(...mellesleg a pszeudokód sem annyira merev, mint ahogyan a fantáziád az... :-))

2020. okt. 28. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 A kérdező kommentje:
Már van fenn a neten egy kezdeti verziója a könyvnek. Néhány válaszolónak üzentem privátban, hogy írnának-e róla véleményt. Ha esetleg valakit még érdekelne, akkor írjon és küldök elérést hozzá.
2020. okt. 29. 12:42
 14/21 anonim ***** válasza:
A privire: Nem akarom egy személyben véleményezni, szerintem nyugodtan tegyél közre egy vázlatot vagy az egyik temáról szóló részt.
2020. okt. 29. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 anonim ***** válasza:
(Ja, most látom, hogy ide is kiírtad. :))
2020. okt. 29. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 A kérdező kommentje:
Kitenném ide, de egyrészt nem akarok egy félkész dolgot promózni, másrészt a te véleményed lehet befolyásolná a többi ember véleményét/reakcióját és tartok tőle, hogy átmenne cinikus megjegyzéssekkel teli vitába (mint ahogy az már elkezdődött fentébb).
2020. okt. 29. 13:06
 17/21 anonim ***** válasza:
Nekem átdobhatod
2020. okt. 29. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 anonim ***** válasza:
91%

6/17 "tegnapelőtt (most nincs erőm kiszámolni)" 11:55 hozzászóló:


"Szerintem felesleges, 5 év múlva kutyának se fog kelleni. Sőt, mire befejezed kijon vagy 6 új verzió a nyelvről :D"


A programozásban jelenleg vannak olyan "megkerülhetetlen" alapvetések amelyek úgy tűnnek hogy még egy jó ideig velünk lesznek. Légyen az akár nem strukturált nyelv (pl. assembly, basic és társai), legyenek azok strukturált nyelvek, procedurális nyelvek, OOP nyelvek stb. (ki hogyan nevezi őket). Vannak megkerülhetetlen fogalmak, módszerek stb. És sajnos ma már egyre több tankönyvből pont ezek hiányoznak. Ma már leginkább a tankönyvek egy nyelv egy adott alkalmazását erőltetik.

Tudom, hogy én egy rendkívül ritka (bár néha meglepően nagy darabszámban eladott) területtel foglalkozom (hardver közeli, beágyazott rendszerek, egyedi mérőkészülékek stb.). Itt még mindig szinte egyeduralkodó az assembly és a "klasszikus" C, bár egyre több (ahogy gyorsulnak a hardverek, és lesz bennük egyre több memória) esetben terjednek más nyelvek is, de ez még idő.

Visszatérve. Ezen a speciális területen rengeteg az 1960-as években megjelent tankönyvet, módszertani könyvet használunk. Egyrészt nem nagyon van ujjabb (pl. miért irták volna meg még 1x ha már valaki megírta), ezek a módszerek a mai napig élnek és léteznek.

Rengeteg olyan algoritmus van amellyet legalább 100-150 éve használunk (pl. az a^b kiszámítása abban az esetben amikor b nem egész). Tudom, hogy ezt ma beírjuk és a fordító majd rendezi ahogy akarja (vagy nem...). Ugyanez pl. a szögfüggvények esetén. Futottam már bele abba, hogy alapból a sin x-et 14 értékes jegyig számolja a fordító, meg úgyanígy a négyzetgyök vonást is. Néhány ilyen művelet után már "mérhető a hiba".

Pl. egyszerű példa (akár az excelben is) forgászög szinusza tárgykör. Kiszámolod pl. 1800 fok szinuszát excellel és nem 0-t kapsz. Innen bukott dolog, hogy "tudjuk", hogy ennek 0-nak kell lennie, és egy "Ha sin(x) egyenlő 0 akkor ..." kifejezés sose fog teljesülni... Tudom nem mindenki fut ebbe bele. Ezek pl. olyan dolgok, hogy amióta modern "alkalmazott matematikáról" beszélünk (gyakorlatilag a XIX. század közepe óta biztosan) ez egy "alapvetés", hogy ilyenkor mit csináljunk. És ez nyelv (sőt számítógép független) kérdéskör.


Ugyanígy vannak alapvető szerkezetek (ld. Turing gép; Turing teljes fogalomkör és társai) amelyek megint nyelv függetlenek. Ilyen pl. elágazás, ciklus és társaik. (Hozzá teszem, hogy eleve az ember "algoritmikus gondolkodása"-nak analógiájáról beszélünk. Szintén nyelv és számítógép független témakör).

Utána a logikai műveletek (ld. pl. Boole-algebra alkalmazása két állapotú rendszereknél) szintén nyelv független, szinte mindennapos használatú dolgok. Pl. sok esetben látom programozóknál, hogy a Boole-algebra egyik következményét az ún. de-Morgan szabályt nem ismerik és ezért egy logikai feltétel bonyolultabb. Ez megint 100 év +-os történet.

Nyilván a nyelv sem megkerülhetetlen egy idő után. A nyelveknek is vannak "alapjaik" amik nem változnak. Bár az utóbbi időben a "kompatibilitás elve" kihalt teljesen. Ma már tényleg nincs itt az az idő, amikor egy 25 évvel ezelőtt (más oprendszerre, hardverre) megírt programot odaadok a fordítónak lefordul és csont nélkül lefut (egy helyen kellett változtatni a kódon a fájlnév és az elérési út).

Valamint ha jól van megírva a könyv és kijön a nyelv új változata (ld. python ami sok esetben alig kompatibilis saját magával, de mondhatnám a php-t is ami ugyanez pepitában) akkor egyszerű hozzá igazítani a nyelv változásaihoz.

2020. okt. 29. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 anonim ***** válasza:
100%
#13: Engem is érdekelne.
2020. okt. 29. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim ***** válasza:
90%

#6-os.

A Design Patterns azért szerintem nem évül el 5-6 év alatt és nem is nagyon jön ki belőle sok új dolog azóta se. Ha változik a nyelv, akkor persze a konkrét program változhat, de maga a lényeg szerintem nem.

2020. okt. 30. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!