Mi a külömbség a metódus, és a funkció(függvény) között?
Mint az alábbi topik:
https://www.gyakorikerdesek.hu/szamitastechnika__programozas..
#3-as hozzászólásában leírtam:
A metódus az objektumokon belüli eljárás vagy függvény.
"A metódus (avagy tagfüggvény) olyan eljárás vagy függvény, amelyet az objektumon belül deklarálunk mivel szorosan kapcsolódik az objektumhoz."
Forrás: [link]
"A funkció meg a függvény ugyanaz nem?"
A programozásban eljárás (angolul procedure), függvény (function) és metódus (method) van. Külön funkció nincs.
Hát én úgy olvasom sok helyen, hogy funkció..
De a metódus nem az, aminek nincs visszatérési értéke, a függvény meg az, aminek van?
Az eljárás vs. függvény egy külön történet, voltak itt már vérre menő viták, úgyhogy ebbe kár belemenni.
Kérdező, azt jegyezd meg, hogy metódusa egy osztálynak (vagy ha példányosítjuk, akkor objektumnak) lehet. Ezt a két szót kapcsold össze magadban: osztály - metódus.
Fentebb már leírták: "A metódus az objektumokon belüli eljárás vagy függvény."
Tehát a metódus egy olyan eljárás vagy függvény, ami egy konkrét osztályhoz kapcsolódik, azok adataival (is) dolgozik, az osztály célját valósítja meg, stb...
De ha még nem tanultál objektum-orientált programozást, akkor egyelőre kár belebonyolódnod.
Szerintem ezek csak fancy elnevezések. Az a fontos, hogy tudd általában mit csinál egy függvény. Minden metódus egy függvény. Igazából azért van így külön elnevezése, mert amikor ezt használjuk, akkor azt szeretnénk kiemelni, hogy az a függvény egy objektumhoz tartozik, és pont.
Például ha van egy listád, amihez hozzá szeretnél adni egy elemet, akkor meghívhatod a listának az adott metódusát, ami ezért felel. Vagy ha egy string objektumban ki szeretnél cserélni bizonyos karaktereket másikokra, akkor a string-nek meghívod ezt a kicserélő metódusát.
Szóval a metódust mindig valamivel együtt használjuk, valami objektumot mondunk mellé, hogy meghívjuk ennek a stringnek/tömbnek stb. xy metódusát.
Függvény elnevezést csak úgy általában magában szokás használni. Mondjuk írsz egy függvényt, ami megmondja egy számról, hogy prím-e, akkor azt úgy szokás mondani, hogy meghívom az xy függvényt.
#3:
"De a metódus nem az, aminek nincs visszatérési értéke, a függvény meg az, aminek van?"
Nem.
Az eljárásnak nincs visszatérési értéke, a függvénynek meg van.
Mondhatni: az eljárás egy olyan függvény, aminek nincs visszatérési értéke (Pascalban - function/procedure - a klasszikus BASIC-ben - DEF/GOSUB - ez élesen különvált, C/C++-ban/Java-ban/C#-ban már csak a függvény visszatérési típusában - lásd: void - mutatkozik meg).
A metódus - mint azt már #2-es hozzászólásomban leírtam - egy olyan eljárás vagy függvény amelyet az objektumon belül deklarálunk.
Ezért nevezik tagfüggvénynek (member function) is, mivel egy objektum tagja.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!