Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » A szerkeszthető dokumentumform...

A szerkeszthető dokumentumformátumok miért hajlamosak pontatlanul megjelenni ?

Figyelt kérdés

Tudjuk, hogy a pdf alkalmas nyomtatásra mert garantálja, hogy úgy fog kinézni, ahogy elmentettük.

Miért nem megoldott az, hogy a doc, docx, odt... fájlformátumok is rendelkezzenek ezzel a tulajdonsággal ?


Válaszokat nagyon szépen köszönöm !



2020. jún. 23. 12:09
 1/10 anonim ***** válasza:
82%
Megoldott az, csak a megjelenítő szoftver (editor) fejlesztőjétől függ, hogy a speckót mennyire veszi komolyan, vagy mennyire képes implementálni az abban foglaltakat.
2020. jún. 23. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ. Tehát amikor libre office-ban szeretnék megnyitni egy MS officeban szerkesztett dokumentumot akkor az azért csúszik szét sok esetben, mert a LO nem megfelelően követte a specifikációt. (Mivel gondolom az MS a doc megalkotója jól implementálta)


Mivel a google megvalósítása is hasonló betegségben szenved, gondolom nem a csak a programozói lustaság áll a háttérben. Mennyire nyilvánosak, jól dokumentáltak ezek a formátumok ?

2020. jún. 23. 12:23
 3/10 anonim ***** válasza:
82%

Jobbat mondok: két ugyanolyan - bár más gépen, más nyomtatóval felszerelt - Microsoft Word verzió között való dokumentum-átvitel is okozhat ilyen gondot.


"Mennyire nyilvánosak, jól dokumentáltak ezek a formátumok ?"

DOC:

[link]

DOCX:

[link]

2020. jún. 23. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

Inkább valami konkrétum kellene, mert akkor konkrétabb válasszal tudok szolgálni.


Nem tudom, hogy mi csúszik el, azt sem, hogy az egyáltalán része-e a specifikációnak.


Alapban az van pl. a pdf-ben, hogy létezik egy (netán több) metrika, létezik egy leírónyelv, amely meghatározza adott dokumentum tartalmi jellegzetességeit, mint az oldal mérete, a margók, az alkalmazott betűtipus, hasábszélesség, oldalszámozás, fejléc, lábléc jellemzői, árvasorok, fattyúsorok kezelésének módja, stb.

Ezt a kettőt (leírónyelv és metrika) következetesen alkalmazva, bármilyen programmal megnyitott dokumentum azonos küllemmel kell bírjon.

Azonban ha ez a következetesség elmarad, a leíró feldolgozása csak részleges, a metrika más vagy netán még hibás is, akkor az eredmény sem lesz azonos.

Persze, ha adott doksi egy bizonyos fonttal készül, és az a font nem létezik a másik gépen vagy a másik programban, akkor az a layouton is meg fog látszani.


Én még nagyon régen írtam úgy .pdf konvertert, hogy a sorkizárás metódusát nem értettem meg (nem tudtam jól angolul), így az általam konvertált szövegek még csak nem is hasonlítottak az eredetihez, legalábbis küllemben, mert monospaced betűtipust használtam egy matematikai formulával (spacer) meghintve, hogy a sorkizárt szövegre hasonlító eredményt kapjak.

2020. jún. 23. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
72%

A .docx az compressed .doc formátum.

A .doc meg verziófüggő, de valszleg backward kompatibilis.

Én speciel nem használtam soha.


Na, itt jön be az, hogy egy újabb, feature gazdagabb formátummal a régi readerek, editorok nem mindig tudnak megbirkózni.

2020. jún. 23. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

Konkrétumot nem tudok mondani mert nem figyeltem meg. Viszont jellemzően az elemek,képek pozíciója válozik meg. Végeredményben egy x oldalas teli írt dokumentum sok esetben x+1 oldalas lesz a dokumentumban történő elmozdulások miatt.


Ha jól értem a részletes és igényes válaszokból, a feladat nem lehetetlen csak az ilyen összetett leírónyelvek esetén nagyon nehezen megvalósítható. (hasonlóan a weboldalak megjelenítéséhez böngészővel)

2020. jún. 23. 13:16
 7/10 anonim ***** válasza:
100%
igen
2020. jún. 23. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

Csak egy banális eset: mert pl. nincsenek feltelepítve azok a karakterkészletek, amiket a dokumentumban használnak. (A .pdf eltárolja ezeket, biztos, ami biztos. Igaz, Wordnél is be lehet állítani, de alapesetben ez nincs így.)

Vagy pl. ha a kép - vagy bármi más objektum - nem beillesztve, hanem csatolva van, akkor az más környezetben nem fog megjelenni.

Bizonyos esetben az alapértelmezett nyomtató beállítása is hatással lehet a dokumentum kinézetére.

Egyébként: nagyjából már megoldották ezeket a problémákat. Csak a Microsoft olyan töketlen, hogy 2020-ban ez még mindig problémát okoz.

2020. jún. 23. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
Én úgy gondolom, hogy ez a MS monopóliumát erősíti, mert a laikus felhasználónak aki nyilt, ingyenes megoldást keresne, az lesz a benyomása ,hogy ezek a programok nem működnek megfelelően. Köszönöm a válaszokat
2020. jún. 23. 15:45
 10/10 anonim ***** válasza:

#9

Valójában az libre office és a google docs (odt), viszonylag kompatibilis. Ellenben a docx mindkettőben szétesik sokszor.

Én inkább azt feltételezem, hogy a "szabványt" az MS nem követi rendesen...

2020. jún. 23. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!