Mennyi idő alatt lehet alapszinten megtanulni a PHP-t?
Milyen nehéz (pl. C++-hoz képest), és mennyi időt vesz igénybe nagyjából alap szinten megtanulni a PHP-t?
Több nyelvet ismerek részletesebben (C++, C#, Java, adatbáziskezelés-SQL, OO szemlélet is megvan).
Nagyjából valami alap weblapot össze tudjak rakni egyelőre annyi a cél, akár template-eket is használva, design pattern-ek stb.
Még így is kicsit homályos, hogy mi az "alapszint".
De mi a főiskolán egy év C/C++ után, egy délután alatt sikeresen elsajátítottuk a PHP alapjait. A szintaktika nagyon hasonló, adattípusok gyakorlatilag nincsenek (persze, ilyet vizsgán nem mondunk... ;) mer vannak típusok, csak gondosan elrejti a nyelv), alapszinten meg ezzel meg is ismertük a nyelvet.
PHP-ben igazából nem maga a nyelv a nagy falat, hanem hogy kiismerd magad benne. Hogy melyik problémát milyen módszerrel lehet a legjobban megoldani, illetve hogy kiigazodj azon a temérdek függvényen. Illetve: ha professzionális szinten akarsz mozogni, akkor azért jó tudni, hogy 95%-ban NEM nyers PHP-ban, hanem valamilyen arra épülő keretrendszerben történik a fejlesztés, ami kis túlzással egy-egy külön nyelvnek is tekinthető.
A natív php alapjai (hogy egy kisebb oldalt = tuningolt hello world) db-vel összerakj az egy nap. De ez maximum arra elég, hogyha látsz egy kódot akkor tudod értelmezni. Ez nem az a tudás, amivel nekiállnék honlapot fejleszteni. :)
És ahogy az #1 is mondta: keretrendszerek ma már alapnak számítanak. Ezt hosszú lenne kifejteni, hogy miért, de talán példának: keretrendszer nélkül weboldalt fejleszteni olyan, mint std namespace nélkül C++ kódot. :) (csak hasonlat... mielőtt a rutinos C++ fejlesztők nekem esnének. :D )
Mint Php fejlesztő, aki egyébiránt szerelmes a C++ nyelvbe mondom: A Php végtelenül egyszerűbb mint a C++, viszont végtelenül undorítóbb is :D
Szintaktikailag jórészt C-like, a leglátványosabb különbség a $-el prefixált változónevek (időbe telik megszokni, sokáig nem állt rá a kezem nekem sem, az pedig egy külön sztori, hogy pontosan mit is csinál a $). A C++-al szemben a php dinamikusan típusos nyelv, ami egyrészt mérhetetlen szabadságot ad neked a változókkal való machinálásban, másfelől meleg ágya a gányolásnak :)
Azt meg kell érteni, hogy a Php nagyon sötét múlttal rendelkezik, a korai verziói bődületesen undorítóak, és noha folyamatosan farigcsálják, modernizálják a nyelvet (7.0-tól felfele teljesen elfogadható nyelv lett belőle), még maradtak belőle régről maradt rondaságok (pl a kimenő paraméterekkel operáló függvények, amely ha engem kérdezel szinoním fogalom a code smell-el).
Mindezt egybevetve, a php nyelvet magát elsajátítani olyasvalakinek, aki jártas már egy másik (szigorúbb) programozási nyelvben, nem sok idő. Persze aki php-ban dolgozik, az rendszerint webes környezetben dolgozik, így a nyelven magán kívül még nem árt némi hálózatismeret, HTTP, REST, esetleg socket alapú kommunikáció ismerete, illetve ha olyan a fejlesztés, akkor ehhez még nyilván jönnek a frontend technológiák, HTML, javascript, the bunch.
Ha pedig komolyabban is akarsz php-zni, akkor elengedhetetlen legalább egy keretrendszerrel alaposabban megismerkedni, a legnépszerűbb keretrendzserek jelenleg a Laravel, Symfony, Yii, esetleg a Zend. Illetve a CodeIgniter, ami az előzőknél lényegesen kisebb, butább, viszont kis méretű projektekhez, vagy akár 'tanulósávnak' tökéletesen alkalmas.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!