Milyen programnyelveket és milyen algoritmusokat oktatnak jelenleg a gimnáziumokban?
Én 30 évvel ezelőtt voltam gimnazista és nekem még Logo-t, ELAN-t, Oxford Pascalt, Turbo Pascalt oktattak. Ma már teljesen elavult programnyelvek, de akkoriban a Turbo Pascal volt a "menő", tehát az oktatás naprakész volt. Ma is az? És mit oktatnak? C++ -t, Java-t, Python-t, Scala-t?
Nekünk annak idején tanítottak olyan fogalmakat, hogy algoritmikus komplexitás, többféle rendezőalgoritmust, fraktálokat, a személyi szám algoritmusát stb. Ma is oktatják ezeket? Vagy ma már mást tanítanak?
C#, Visual Studio.
Amit tanítanak: kiválasztás tétele, összegzés tétele, eldöntés tétele, kiválasztás tétele, keresés, kiválogatás, maximum-minimum kiválasztás, buborék rendezés...
Mint a 2020 tavaszi emelt szintű érettségi szoftverlistájából kitűnik:
* [link]
a választható nyelvek köre elég tág: lehet Pascal, C/C++, Python, Java, Perl, Visual Basic, C# (de az oktatás során más nyelveket is használhatnak)
Az elvárt tudás pedig elérhető a vizsgakövetelményeknél:
* [link]
De a Nemzeti Alaptanterv is tartalmazza a tanítandó dolgokat (a legfrissebb, 2020-as változatot linkelem be):
* [link]
Ezek természetesen az átlagos gimnáziumok - informatikai szakgimnáziumokban mások a követelmények.
Nehezen hihető, amit írsz.
30 évvel ezelőtt egy gimnáziumban maximum szakkör vagy fakultáció keretében tanítottak programozást, nem volt az informatika tanterv része.
Én abban az időben szakközépiskolába, technikumba jártam, (inkább hardveres) informatika szakon , a miénk volt a második évfolyam ebből a szakból. Az első két évben nem is láttunk a tanterv részeként számítógépet, viszont bemehettünk délután az iskola számítógép termébe, ahol Commodore-64-ek voltak, az első 286-os PC, CGA monitorral akkor jött oda, amikor harmadikos voltam, de senki nem értett hozzá akkor. Az ötödik, technikusi éveben, amikor már csak szakmai tárgyaink voltak, a programozás Q-BASIC-et jelentett PC-n, és Z80 és 8051 assembly-t, mert mégis csak hardveresek voltunk.
Köszönöm az eddigi válaszokat. Én Budapesten a Berzsenyi Dániel gimnáziumba jártam 90-től 94-ig. Technika óra helyett számítástechnika óráink voltak. Az első évben Commodore 64 és XT gépeink voltak, aztán a második évben lecserélődtek XT és 286-osakra. Én ugyan fizika tagozatra jártam, tehát alap volt a számítástechnika, de az irodalom tagozatosaknak is volt számítástechnika óra (pl. Norton Commanderben tanultak fájlt másolni és szöveget szerkeszteni :-) ).
A tanáraink nagyon jól képzettek voltak. Olyan részleteket is elmagyaráztak, hogy mi az a lebegőpontos számítás, hogy a hatványozás a gépen nem szorzásokkal dolgozik hanem "másképp van számítva" (az exp, log fogalmakat másodikosként még nem ismertük) és a 3 a negyediken nem pont 81 lesz. Meséltek a random szám generálásról, fraktálokról és még sok másról. Nagyon jó alapot adtak az egyetemhez meg a mérnöki munkához.
Mostanában állásinterjúztatást kell néha csinálnom és meglep, hogy találkozom olyan fiatalokkal, akiknek el kell magyaráznom az algoritmikus komplexitás fogalmát, hogy a feltett kérdést megértse.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!