Szimpla lekérdezés (MySQL) adatbázisból weblapra, érdemes PHP-t haszálni, vagy már más a "trend"?
Megfordult a fejemben hogy van-e valami amit használnak erre a feladatra, ami talán gyorsabb, esetleg "jobb".
Egy szimpla lekérdezésről van szó egyelőre, mysqli_connect, mysqli_query-t meg _result-ot használtam most gyakorlásképp, hogy ez az alap meglegyen. Később insert, update, stb... Egyelőre csak alap dolgokat akarok csinálni gyakorlásképp, de felmerült bennem a kérdés, hogy PHP helyett ajánlott-e valami más használata és ha igen, akkor mi.
"összességében a gyakorlatban mégis csak egy hatékony nyelv."
Én ugyanezt azért nem merném állítani.
A weboldalak 75-80%-ában a szerver oldalon még mindig PHP fut. És működnek ezek az oldalak, a PHP sebességén, erőforrás használatán is sokat tuningoltak. Ergo egy használható és hatékony eszköz. Nyilván nem a leggyorsabb, a leghatékonyabb, azért ez C-ben írt szerveroldali megoldásnál nyilván lassabb. De általános célú felhasználásra azért nem több nagyságrenddel lassabb, és ha lassabb, a legtöbbször nincs igazán komoly jelentősége ennek. Illetve az is gyakorlati szempont, hogy egy csomó specifikus célra vannak kidolgozott megoldások, függvénykönyvtárak, API implementációk.
Most nagyon szigorúan szakmai szemmel bőven van mit kritizálni a PHP-ban. Lásd pl.: [link] . De aki szépen lépésenként tanulja a nyelvet, annak ez annyira nem tűnik fel, vagy együtt tud vele élni, a nyelvvel együtt megismeri annak a buktatóit is, illetve annak elkerülési módjait is, így ezek nem különösebben zavarók. Cserébe a PHP nagyon a programozó keze alá játszik, ami gyakori megoldandó feladat, arra a PHP valószínű tartalmaz egy külön függvényt, mint afféle célszerszámot. A nyelv könnyen tanulható, ami egyben a hátránya is, mert csúnya dolgokat össze lehet benne gányolni.
De ezt úgy zárójelbe nézve, pusztán praktikus szempontból nézzük, akkor a PHP azért összességében egy vállalható, hatékony nyelv, ahol a hatékonyságot inkább értem úgy, hogy használható megoldást ad, mintsem úgy, hogy hány kört ver – vagy nem ver – valamilyen benchmarkban más megoldásokra. Ha valami nagyon komplex rendszert készít az ember, vagy valami nagyon erőforráskritikus rendszert, akkor érdemes keresni a PHP alternatíváit, de úgy általában ha valaki ezt tanulta meg, ezt ismerte meg, akkor nem indokolt, hogy egy másik nyelvre váltson, ha nincs mögötte valamiféle tanulási vágy, belső indíttatás.
Mindenesetre ha a szerveroldali rész adatbázisból kér le adatokat, ott valószínű az futási időt, az erőforrás igényt az adatbáziskezelő inkább fogja meghatározni, mint a nyelv. Teljesen mindegy, hogy maga a szerveroldali script az most 5 vagy 25 ms alatt fut le – az adatbázis lekérdezések nélkül –, ha több, kicsit összetettebb SQL lekérdezés maga elvisz 50-200 ms futásidőt. A legtöbb esetben a szerveroldali nyelv váltása kevésbé fogja növelni a hatékonyságot, mint az adatbázis megfelelő indexelése, átstrukturálása, vagy a konfigurációs paraméterek finomhangolása.
Felejts már el.
Az emberek 70-80 %-a shit, hulladék primitív sorozatok nézésére baxxa el a szabadidejének jó részét. Akkor most ezek a gagyik lennének a filmművészet remekei? Ne szórakozz..
Aki nem ismeri a szinek közül, csak a pirosat meg a feketét, az kb. a pirosat fogja a legjobb, legszebb színnek titulálni. Ha ismerné a többit is, akkor a véleménye is megváltozna. Nagy valószinűséggel.
> Akkor most ezek a gagyik lennének a filmművészet remekei?
Szerintem itt a lényeg. A kérdés nem az volt, hogy a PHP a programozás művészetének a legkifinomultabb eszköze-e, vagy sem, hanem hogy a kérdésben szereplő célra alkalmas-e még ma is vagy sem. Igen, egy gagyi sorozat lehet, hogy nem a filmművészet remeke, de az emberek többségének mégis „használható” eszköz a szórakozásra. Nem az a szempont, hogy filmművészeti remekmű-e, hanem hogy alkalmas-e az idő elütésére.
Egy másik hasonlattal élve a Soproni vagy a Borsodi nem a legkifinomultabb kézműves sör. De egy sörözésre teljesen megfelelő. A szimpla tojásrántotta sem a gasztronómia magas csúcsa, de arra tökéletesen alkalmas, hogy az ember megszüntesse az éhségét, és jól lakjon vele.
A kérdés jellegéből ítélve a kérdező nyilván nem egy komplex rendszert akar megírni. Valószínű nem valamiféle hű, de extrém erőforrás igényes dolgot akar megvalósítani. Neki a PHP valószínű ugyanúgy megteszi, mint bármi más, amit nyerne valamilyen alternatívából, az nem releváns, nincs jelentősége. Hogy most az oldala 0,8 vagy 1,3 másodperc alatt tölt be, annak különösebb jelentősége nincs. Hogy közben a szerver 300 MB, vagy 700 MB memóriát foglal le, annak sem valószínű, hogy lenne különösebb jelentősége. Hogy az oldal másodpercenkét 200 vagy 1000 felhasználót tud kiszolgálni, valószínű annak sincs különösebb tétje. Ergo lehet, hogy a PHP-nál vannak jóval kifinomultabb, hatékonyabb nyelvek, csak éppen ennek a kérdés szempontjából nincs jelentősége, a kérdező nem nyer vele semmit, illetve nem veszít vele semmit, ha a már valamennyire ismert PHP használatánál marad.
Egy másik nyelvet megtanulni persze jó, de ha nincs belső indíttatás erre, akkor pusztán a kérdésben vázolt feladat megoldása ezt nem indokolja.
Mondok egy szoftveres példát is. A Microsoft Paint nem a képszerkesztő programok csúcsa, sőt értelmezhetetlen is képszerkesztő programként. De ha a cél egy kép 90°-kal való elforgatása, arra tökéletesen alkalmas. Ha a cél a kép elforgatása, akkor semmi nem indokolja, hogy valaki letöltsön mondjuk egy Photoshopot, vagy GIMP-et, és azzal oldja meg a feladatot. A Paint-tel sem kap a végeredmény szempontjából rosszabb eredményt. Lehet, hogy a tömörítés nem lesz tökéletes, de valószínű ez nem is szempont.
Márpedig egy PHP és mondjuk egy Node.js vagy egy Python között ilyen szempontból nem érzek akkora szakadékot, mint a Paint és a Photoshop/GIMP között.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!