Miért erőltetik annyira a C# programozási nyelvet az iskolákban?
Egyszerűen nehéz megérteni, hogy miért erőltetik annyira a C#-ot, amikor hasonló célokra a jövő/jelen a Python illetve a Java.
Régebben a Pascal volt ilyen, az is bunkósbotként ment végig az iskolai programozáson, "most" átvette a helyét a C#. De nem logikus az egész, hiszen az állások száma, a népszerűségi listák, a kereset, a privát programozósulik ajánlatai, a józan ész, kb minden a Java-t és a Python-t részesítik előnyben (természetesen azonos illetve hasonló célú feladatokra).
4-es válaszoló: Persze ez teljesen jó meglátás.
De ennek a feltételnek ugyanúgy megfelel a Python és a Java is, meg még kb. tucatnyi másik nyelv is.
Az iskoláknak az lenne a dolga, hogy az életre készítse fel a diákokat, és mint már korábban írtam, az életben sokkal sokkal jobban jár valaki, ha a Java-t, vagy a Pythont tanulja az iskolában.
Sőt! A programozást eleve Pythonnal illene kezdeni, mert annál könnyebb kezdő nyelv aligha létezik, viszont jelenleg Magyarországon rengeteg Java-s állás van, így azt is hasznos lenne tanítani. Szóval azon kívül, hogy a Microsoft tegyük fel, hogy elvárja az iskoláktól ezt, más egyéb indok nem igazán van, legalábbis szerintem.
Direkt nem mentem bele a C# és a Java közötti mély elemzésbe, mert ez általános/középiskolai szinten teljesen irreleváns, századrangú kérdés.
Majd esetleg 10 év múlva eszükbe jut váltani Java-ra. Az már kérdéses, hogy addigra a csúcson lesz-e még, mert például mobilapp fejlesztésnél is már Kotlin preferáltabb a Java-nál. Lassan de mindenki átállt Kotlinra. (Hangsúlyozom, most csak az android fejlesztést emeltem ki)
Én Angliában járok egyetemre, mi Java-val kezdtünk első félévben. Most a 4. félévben android mobilapp fejlesztésen Java volt előrírva, a félév első hetén még azt kezdtük tanulni. Második hétre bedobtuk az előadónak ketten, hogy miért nem Kotlin-t használunk. Így a csoport megvitatta, majd átálltunk. Persze aki akarta, az maradhatott a Java-nál. (1 személy maradt annál, ő is azért mert megvette az appot egy harmadévestől)
Ezért jó ez a hűtlenség, hogy nem vagy lekötve senkihez és semmihez, mármint az egyetemek szemszögéből.
Az újonnan induló szoftvermérnöki BSc-n is java-val és Python-nal kezdenek, valamint lesz nekik később c# is. (Mondjuk nekik nem lesz SQL mint nekünk)
De ha az igény változik, mint nálunk is, egyik napról a másikra átírják a module specifikációt, és más nyelvet tanítanak..
A magyar iskoláknak sosem volt céljuk felkészíteni a diákokat a valóéletre és a mai igényekre.
A pythont azért nem tanítják annyira, mert sokmindenben túl szabad, ami nem jó a piacon. Egyik ilyen példa, hogy nem 100% objektumorientált. Nem is buildelt nyelv, hanem interpretált, így a diákok sok tudástól elesnének, ha ezen tanulnának csak.
Marad a Java és a C#.
A két nyelv iskolai szinten totál ugyanazt tudja, csak magasabb iskoláknál kezdenek el különbségek látszani.
Így a kettő közül kell választani: Mivel mindkettő fizetős licenszű (igen, a java sem ingyenes vállalati felhasználásra), így lényegében azt választják, amelyikhez a tanár jobban ért, illetve, ha már sok szerződés van a microsofttal, minek menjenek oracle-höz is?
Amúgy meg ismerek olyan iskolákat, ahol javát tanítanak c# helyett, nem kell úgy venni, hogy "erőltetik".
7-es válaszoló:
Szerintem, aki Pythonban OOP alapon akar programozni, az megteheti, senki nem fogja ebben meggátolni, de legfőképpen a nyelv nem!
Az tény, hogy nem build-elt nyelv, de ez miben gátol meg egy kezdőt, aki mondjuk iskolai szinten arra használja, hogy változókat deklaráljon, függvényeket, metódusokat írjon, pár osztályt létrehozzon, ciklusokat használjon, feltételeket írjon, string manipulációkat végezzen, de mondhatnám éppen azt, hogy használjon egy ingyenes PySide2 keretrendszert, hogy QT appokat létrehozzon?
Szóval nem igazán értem, hogy mi az a tudás, amitől egy átlagos középiskolás diák elesik, ha Pythont használ? :)
Az tény, hogy a Python lassabb, mint mondjuk a Java, vagy C#, de ez ilyen egyszerű alapfeladatoknál biztos, hogy nem fog jelentkezni!
Viszont én is arra tippeltem, hogy ott bújik ki a szög a zsákból, hogy "amihez a tanár jobban ért..."
Csak sajnálom igazából, hogy nincs pár hete, 1-2 hónapja némelyik tanárnak, hogy képezze magát, és elsajátítsa a Pythont alapszinten, hogy ne szívassa meg egy totál nulláról induló kezdőt, mondjuk a C#-al.
Egyébként simán lehetne OpenJDK-t is használni Java esetén, az ingyenes.
Természetesen én is látok már fejlődést több helyen is, ahol a Python/Java páros megy, vagy csak a Java, de azért elég gáz szerintem, hogy az informatika korában itt tartunk még, hogy a tanár játssza a hülyét. Természetesen tisztelet a kivételnek.
9-es válaszoló:
Nem az én szeretetemen/nem szeretetemen van a hangsúly, hanem a kérdés leírásában lévő szempontokon, így az most nem számít, hogy én mit gondolok.
Persze, meg lehet vele tanulni nyilván, csak egy full kezdőnek, aki előtte soha nem programozott egy sort sem, annak ez kb mély víz, még mondjuk Pythonnal sokkal könnyebb dolga lehet.
A mi sulinkban Szeptemberben indult a programozás, C#-al, rögtön első nap a mélyvízbe. Mondanom sem kell, hogy az osztály nagy része a mai napig sem tanult meg programozni még alapszinten sem.
Aki szerint a C# ideális kezdőnyelvnek, az eléggé el van tévedve. C# és a Java az manapság már ilyen közepes nehézségű nyelv. Python->Javascript->Java, nagyjából így lenne logikus, szépen nehézségi sorrendben. Persze ez csak az én egyéni véleményem.
Már ott el van hibázva az egész, hogy egy ilyen platformfüggő szaharra nem neveljük rá a nebulókat.
Még akkor is bocsáthatatlan bűn volna ez, ha a tanulók többsége az életben nem is akarna mást látni mint windowst.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!