A programozóknak tényleg szabadidejükben is kódolással kell foglalkozniuk meg hobby projektjük kell, hogy legyen?
Nem kell.
Max érdemes, attól függően, hogy mit akarsz elérni.
Programozni NEHÉZ. Tudom menő azt mondani, hogy bárki megtudja tanulni, de ez nem igaz. Mert programozni tanulni hasonló érzés mint matekot tanulni. Szóval van egy elméleti rész (amit ÉRTENI is kell, nem csak bemagolva tudni), vannak szabályok és van gyakorlati rész. Már alapból ez a matekos lét sok embert szelektál ki, mert sokan nem szeretik a matekot tanulni, pláne nem gyakorolni.
Akkor aki valaha ütközött informatikai problémába, pl valami nem ment a gépen, nem működött a nyomtató, a telefon nem csinálta azt amit kéne stb stb... az biztos érzett már egy erőteljes frusztráltságot ami semmihez nem hasonlítható és az őrületbe kergette. Nos ez programozásnál minden napos és nincs olyan hogy szólok haveromnak és majd ő megoldja vagy elviszem szervízbe és kész. Mi ezt az érzést szeretjük, főleg azt a kielégítő érzést amit a probléma megoldása ad. Nos ez a rész megint rengeteg embert kiszűrt.
Akkor a munkához magabiztos, erős szövegértés kell angolul (meg nyílván amúgy is mennie kell a szövegértésnek), ami megint csak tovább szűri az embereket. Arról nem is beszélve hogy a tanulási fázisban erős hallásutáni angol tudás is ajánlott, mert sokszor fog egy random indiai srác szörnyű akcentussal megérteni dolgokat.
Akkor nyílván akik nem szeretnék gép előtt ülni vagy irodában ülni azok se lesznek programozók.
A tanulás nagy része otthoni tanulás, azaz saját magadtól kell majd megérteni dolgokat, információkat halászni stb... ami sokaknak nem megy, mert segítség nélkül nem tudnak egyedül megérteni komplex dolgokat.
Nem muszáj, de erősen ajánlott az egyetem elvégzése, ahol az analízis 2,3 gyilkos tantárgy + a egyetemről van szó, a többi is erősen gyakorlós és tanulós.
Ezek a dolgok nagyon sokakat kiszűrnek és csak megtanulni programozni anélkül hogy érdekelne brutál nehéz lenne. Ezért fontos hogy a hobbid is legyen a programozás. Nyílván ha már átlépted a junior szintet nem muszáj otthon saját projecteken dolgozni, de addig kénytelen vagy. Főleg az első munkádat megszerezni project vagy diploma nélkül nagyon nagyon nehéz lesz, de még ha van diplomád akkor is.
Szóval röviden:
-amég tanulsz és fejlődnöd kell, addig muszáj otthoni project és code-olás a szabadidődben
-miután már nem vagy junior programozó nem muszáj munkán kívül foglalkoznod vele.
Az utolsótól ne ijedj meg, tipikus lelki szegény, aki a kódoláson kívül semmit nem tud felmutatni az életben, ezért a saját standerdjét próbálja piedesztára emelni, és mindenki más codemonkey, nem programozó szerinte.
A valóság az, hogy cégek magasról tesznek rá kinek mi a titulusa, ők profitot termelnek, amiért cserébe adott szintet kell megütni. Ha megvan alkalmaznak, ha nem nem, majd alkalmaz más. A pénz meg pénz, mindegy ki adja. Bőven el lehet lenni fél milkás fizetéssel, ha csak néhanapján csinálasz magadnak projekteket mikor kedved van. Persze ha magas szintre akarsz jutni, 1-2 milka nettót keresni vagy pl a Googlenál dolgozni, akkor rengeteg energiát kell bele fektetni, de nem mindenkinek ez a célja és nem is csak ez az egyetlen út. Például az én hobbim a festés, és nincs az az isten, hogy csak a programozásnak éljek, mert más is van a világon. Idővel jött az, hogy tanulni kezdtem a ui/ux designt. Mivel kódolni is tudok, ma már kb "unikornisnak" számítok (arra mondják ezt, akinek spéci tudása van ami nagyon ritka). Nyilván ennek megfelelő a fizetési is. Egy másik példa, ha egy amcsi cég felvesz remote munkára, akkor lazán többet keresel, mint a szinteden lévő hazai fejlesztők fizetés különbségek miatt. Semmivel nem kell többet tudnod, csak bátornak lenni és bepróbálkozni. Megint nem programozó skill ami előre visz... A lényeg, hogy nem pusztán azzal lehet megélni, ha csak programozó skilleket fejlesztesz, és nem kell orrvérzésig csinálni, pláne ha nem is akarod.
Nekem is lenne sport meg más hobbik is az életemben.
Nekem nem a pénz a lényeg, hanem hogy hogyan élem meg a munkámat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!