Milyen nehéz megtanulni programozni?
"annyira ért a számítógépekhez, hogy be tud egyet kapcsolni és itt megáll a tudomány"
Hány éves vagy? Ha mondjuk 15 alatt, akkor esetleg még van esélyed felvenni a lépést a technológia világával.
De máskülönben meg ne is erőltesd. Ez nem olyan mint megtanulni kenyeret megkenni vajjal. Ha olyan könnyű lenne, mindenki programozó lenne, ami a fizetéseket is lenyomná.
Az igazság az, hogy kevés a JÓ programozó. Egyébként tényleg jól lehet vele keresni - Pesten. A programozókat is a pénz hajtja, ez igaz, de van egy másik nagyon fontos összetevő. Laikus szemmel nézd meg, hogy Gordon Ramsay mennyire szenvedélyes a főzést illetően - na kb. hasonló égető vágy hajtja az igazán jó programozókat is:
https://www.youtube.com/watch?v=Cyskqnp1j64
Minőségi munkára törekednek, folyton kutatják az új módszereket, égeti őket a tanulás iránti vágy.
Valamilyen szinten annál jobban kell ismerni a számítógépet, hogy be tudod kapcsolni. Bizonyára tudod, hogy valamikor régen az emberek ilyen unalmas fekete képernyőket bámultak szürke betűkkel rajta:
Ma már persze szép fancy ablakos programjaink vannak:
Őszinte leszek veled - te is ezzel az unalmas fekete képernyővel fogod kezdeni, de ennek nagyon jó oka van. Nagyon egyszerű kezelni, és nem fogja elvonni a figyelmed az, hogy hogyan nézzen ki a program, amit csinálsz - hanem jobban a lényegre tudsz koncentrálni, arra, amit éppen tanulsz. Egy ablakos program összerakásával csak később fogsz elkezdeni foglalkozni, mert bonyolultabb és elvárja azt a tudást, hogy a választott programozási nyelved alapjaival képben legyél.
Az informatika világa abból áll, hogy vannak adatok, amiket feldolgoznak programok és az eredményt megjeleníti vagy eltárolja valahol. A program megkérhet téged arra, hogy gépeld be a billentyűzeten az adatot (kezdetben ez lesz a legegyszerűbb módszer, amit használni fogsz).
Az első programod, amit megírsz, annyit fog csak kiírni, hogy:
Hello World!
Ezzel megtanulod, hogyan írhatsz ki valamit a felhasználónak. Megismered vele, hogy hogyan állíthatod elő forráskódból a végrehajtható programot.
A második programod pedig elvégez például egy összeadást:
Add meg az első számot: 5
Add meg a második számot: 6
Az összegük: 11
Vagy egy másik példa:
Hogy hívnak?
Lilla
Szia Lilla!
Ezzel megtanulod azt, hogyan kérhetsz be adatot a felhasználótól, amit a billentyűzetén bepötyög. Megismered a változókat, a kifejezéseket, a típusokat. Esetleg megismered vele a hibakeresést (debug-olást).
Azt akarom mondani, hogy igen, ilyen bagatell, egyszerű, unalmas példákkal fogsz kezdeni.
Majd bővíteni fogod az ismereteidet azzal, hogy komplexebb programokat írsz. Például egy fájlból, ami a diákok neveit és érdemjegyeit tartalmazza egy adott tantárgyból, meghatározhatod, hogy kinek van a legjobb, és legrosszabb átlaga.
A fájl:
Józsi 5 1 4
Pista 1 2 1
Sanyi 5 5 5
A program kimenete:
A legjobb átlagot teljesítő diák: Sanyi
A legrosszabb átlagot elérő diák: Pista
Ezzel pedig megismered a fájlkezelés alapjait, a parancssori argumentumok kezelését (érdekesnek találtad valaha is azt, hogy a gépeden, ha elindítasz egy MP3 zenét [ami nem egy program], megnyílik egy program és lejátssza azt? na, ez az a mágia, ami mögötte áll), az adatszerkezeteket, a stringműveleteket, a ciklusokat, elágazásokat stb.
Beszéljünk egy kicsit arról is, hogyan indulhatsz el ezen az úton. Akármilyen hihetetlen, a programozás elkezdéséhez már most ott vannak a gépeden az eszközök, amikkel nekifeküdhetsz. Csak hogy egy kicsit egyszerűsítsünk az életünkön, csináljuk meg előtte ezeket a lépéseket:
0) Valahol a gépeden van egy csc.exe nevű kis program, ami semmit sem csinál, ha duplaklikkel megpróbálod elindítani. Ezt a
C:\Windows\Microsoft.NET\Framework64\v4.0.30319
mappában fogod megtalálni (vagy valamelyik más számmal jelzett mappában). Jegyezd meg, hogy melyik mappában találtad meg!
Ha már itt tartasz, állítsd be, hogy a fájlnévkitejesztések is látszódjanak:
1) Nyomd meg a Win+R gombot, és írd be, hogy: control (ez megnyitja a Vezérlőpultot)
2) Nyisd meg a "Rendszer"-t
3) Speciális rendszerbeállítások
4) Környezeti változók
5) Látni fogsz két listát - valamelyikben lesz egy olyan, hogy "PATH". Jelöld ki.
6) Kattints rá, hogy Szerkesztés, és add hozzá azt a mappát, amiben a csc.exe van
7) OK-t nyomva zárj be minden ablakot.
Nyisd meg a Jegyzettömböt és írd bele azt, amit ezen a linken látsz, a sorszámok nélkül:
Ez a program C# programozási nyelven íródott. Mentsd el Program.cs néven az asztalra. Figyelj arra, hogy a Mentés ablakban a "Fájl típusa" az legyen, hogy "Minden fájl".
Most az asztalon ne legyen egy ikon se kijelölve, hanem csak tartsd lenyomva a SHIFT billentyűt, míg jobb egérgombbal egy üres helyre kattintasz. Látni fogsz egy olyan menüpontot, hogy "Parancssor megnyitása itt" vagy "PowerShell-ablak megnyitása itt".
Megjelenik az a gyűlölt fekete vagy kék ablak, amit senki se szeret. Először írd be ezt, majd nyomj Entert:
csc .\Program.cs
Ennek hatására megjelent egy új futtatható EXE program az asztalon Program.exe néven, és egy csomó új szöveg jelent meg, ami akkor érdekes csak, ha ír olyat, hogy Warning vagy Error. De most nem fogsz ilyet látni.
Ha duplán rákattintasz az újonnan megjelent EXE-re, azt hinnéd, hogy semmi sem történt, pedig valójában megnyílt, és nagyon gyorsan be is zárult. Ahelyett, hogy dupla kattintással indítanád el, írd be ezt a parancsot a csúnya sötét ablakba:
.\Program.exe
PS C:\Users\Tamás\Desktop> .\Program.exe
Hello World!
Kell hozzá:
Motiváció, tehetség, fanatizmus, lehetőség, nagyon sok kitartás és rengeteg idő meg valamennyi szerencse.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!