Hogyan lehet hangszórót, Ledszalagot, és mozgásérzékelőt összekötni, és beprogramozni?
PLC-t ismered?
Ha nem, itt nézzél van pár érdekesség a PLC-ről (csak a PLC-s videókat nézd meg):
https://www.youtube.com/user/reebwalter1/videos
Igaz ő teljesen másra használta mint ami a te elképzelésed, de nem lényeg mert a PLC-vel gyakorlatilag bármit lehet vezérelni és a felprogramozása is elég egyszerű (hellyel közzel).
Egyébként inkább ide nyiss egy témát, csak "szakmabeliek" járnak a fórumba:
A PLC elég drága ilyen egyszeri hobbi szintű dolgokhoz, a linkelt oldalon biztos lesz aki ír egy fapadosabb, olcsóbb megoldást.
Ehhez még mozgásérzékelő sem kell. Ha ügyesen van a "gyomor" kialakítva aljára legurul a labda és ott meg tud nyomni egy mikorkapcsolót és akkor az ki tudja gyújtani a LED-et, illetve el tudja indítani a hang lejátszást is. OK, hogy ma már mindenki az arduinot javasolja mindenre, meg a PLC-t de ehhez a feladathoz 1 db. mikorkapcsoló és esetleg egy darab relé bőven elég (esetleg pluszban még egy időrelé, hogy mennyi ideig világítson meg szóljon). Az, hogy a zene lejátszót hogyan kötöd hozzá az meg megint csak attól függ mivel játszod le a zenét, azt lehet, hogy egy kicsit meg kell babrálni, hogy külső kontaktusra induljon.
Aki meg erre a feladatra PLC-t javasol hát bocs, de nem a szakma nagymestere. Erre a feladatra akkor se teszünk be PLC-t ha amúgy a raktárban hever 2 tucat belőle. Egy kb. 2000 Ft-os relével, és egy kb. 6000Ft-os időrelével a feladat megoldható, nem kell bele egy kb. 60 000Ft-2 000 000 Ft-ig terjedő árú PLC.
A mozgásérzékelőt ez esetben kihagynám mert nem lesz olyan ami ide jó. A legtöbb ma kapható mozgásérzékelő infra elven működik és azon alapul, hogy az ember testhője megváltoztatja a tér infra "képét", így itt az kevéssé használható. A régi flipper játékokban is tök egyszerű kapcsolók voltak, vagy amelyikben fémgolyó volt ott meg azt használták ki, hogy a fémgolyó vezeti az áramot. Ügyesen kell kialakítani a "gyomrot" itt, hogy a labda mindenképpen ráguruljon a mikorkapcsolóra az zárja az áramkört a többi innen kezdve megoldhaót (akár tovább is gurulhat a labda és alul kieshet addigra a relék elvégzik a dolgukat).
"OK, hogy ma már mindenki az arduinot javasolja"
A kérdező topiknyitó kérdésében deklaráltan programozni és mozgásérzékelőt szeretne használni, a kérdést a Programozás témában tette fel. De persze igaz, lehet szimpla passzív alkatrészekkel is megoldani a kapcsolást.
"A legtöbb ma kapható mozgásérzékelő infra elven működik és azon alapul, hogy az ember testhője megváltoztatja a tér infra "képét""
Az ember által kisugárzott testhő és az aktív mozgásérzékelő/infrakapu által kibocsájtott sugárzás két teljesen más tartomány - az előbbi a távoli (8-15 µm) utóbbi a közeli (0,75-1,4 µm) infravörös tartományába esik, nem zavarják egymást.
Nos, ez nem feltétlenül hobbi céljából készülne, de egyelőre csak egy prototípust készítenék, és ez csak egy ötlet a sok közül amihez ezekre a technikai eszközökre lenne szükségem. Köszi mindenkinek a választ, mentek a zöld kezecskék!
"Ügyesen kell kialakítani a "gyomrot" itt, hogy a labda mindenképpen ráguruljon a mikrokapcsolóra az zárja az áramkört a többi innen kezdve megoldható (akár tovább is gurulhat a labda és alul kieshet addigra a relék elvégzik a dolgukat)."
Ez a gondolat tetszik a legjobban. Végül is ha az megoldható, hogy a kapcsoló érintésével megszólaljon a hang, és felvillanjon a led kb 5 másodpercig, az király lenne! Végül is ha alkatrészcserére szorul a játék, akkor jobban megéri ez a módszer. Habár tényleg programozni szeretném ezeket, de ha nincs nagy eltérés az olcsó, és a drága verzió közt, akkor nyilván az olcsóbbat választanám, pláne, hogy mint már említettem, prototípusról beszélünk.
A lényeg hogy megoldhatóak akkor ezek a dolgok, és más játékoknál is használhatóak. Köszi még egyszer mindenkinek!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!