Más (nem szakirányú) diplomával komolyan vesznek a szakmában, ha data scientistként szeretnék dolgozni?
Van papírom, alapszak és mester is, de egyik sem IT-s területen. Mesteren a tárgyaink fele matematika, statisztika és informatika volt, maga a papír természettudományos végzettséget ad (számítógépes és kognitív idegtudomány), kutatóként helyezkedhetnék el, ahol ugyanúgy elsősorban adatokkal bütykölnék.
Tudok programozni, tanították a szakon is (R, Python, Matlab), nem idegen az sql sem. Van esélyem így data scientistként dolgozni, vagy szükséges elvégeznem egy mérnökinfó vagy matek mestert, hogy komolyan vegyenek? Sajnos a legtöbb munkalehetőségnél ComputerScience Msc van megadva vagy "other quantitative field", ami őszintén nem tudom, hogy mit jelent pontosan és beleillik-e a diplomám ebbe a kategóriába.
Ezzel a témakörrel a legtöbb programozó is max munkája során kerül kapcsolatba. Így két lehetőség van, vagy matematikusként (főleg analízis és statisztika területen) kerülsz bele ebbe a témakörbe, vagy programozóként. Matematikus oldalról azért lehet megközelíteni ezt a témakört, mert alapvetően az adatok elemzéséhez kell matematikai tudás, hogy tudja az ember egyrészről, hogy hogyan tud kinyerni információt nagy adathalmazokból, illetve utána azt tudja is értelmezni olyan szinten, hogy abból aztán adott cég a jövőbeni stratégiáját és döntéshozatalát ez alapján hozza meg.
Az már, hogy miben és hogyan írod meg a programot és hogyan férsz hozzá ezekhez az információkhoz kb. senkit nem érdekel. Egy pénzügyi menedzsert nem fog érdekelni, hogy te milyen matematikai módszerekkel tudtad meg, hogy az embereknek már nem a piros, hanem a kék tetszik, tehát a terméket jó lenne átfesteni kékre, mert 15%-al többen vásárolnának.
A programozói oldalról nem csak a matematika lehet mérvadó, hiszen nyilván ha rettentő nagy adatról van szó, vagy gyorsan változó adatról (például tőzsdei adatok elemzése), akkor a programozói tudás inkább abban nyilvánul meg, hogy a matematikai módszereket milyen algoritmusokkal tudja megoldani. Értelemszerűen itt a cél az, hogy a program működése minél gyorsabb legyen, ehhez pedig nagyon jól kell érteni az optimalizációhoz és ismerni kell algoritmizációs módszertanokat.
15 éve programozok és ma is tanulok még mindig nagyon durva algoritmusokat, és megoldásokat, amivel volt, hogy 50%-os gyorsulást értünk el adatbázisok feldolgozása során. És ugye a mai világban az a cél, hogy a lehető legtöbb információt szerezzük meg a lehető leggyorsabban, hogy a döntéseket mindig időben meg lehessen hozni.
Szóval attól, hogy nem "programozó" a szakmád, még lehetséges, hogy data scientist munkakörbe felvegyenek, mert oda programozni is kell tudni meg érteni kell a matematikához is. És nekem az a véleményem, hogy programozni bárki meg tud tanulni, de a matekot csak nagyon kevesen tudják magas szinten művelni. Szóval lehet még előnyödre is válik. Egyébiránt meg úgysem úgy ültetnek oda, hogy nah akkor holnaptól te mondod meg, hogy mennyi az annyi, hanem úgyis felvesznek junior munkakörbe, mert nincs tapasztalatod, és valami tapasztaltabb emberke mellé bekerülsz, akivel, ha nem vitázol, hanem megfogadod a tanácsait, nagyon gyorsan kitanulhatod a szakmát, 1-2 év tapasztalattal meg már bele is szólhatsz a dolgokba.
Arra persze nem kell számítani, hogy rögtön te leszel a megmondó ember :)
Külföldön például vannak külön Data Scientist MSc. De van ahol úgy kérik a szakirányú diplomát, hogy "any other related" kurzus, amibe szerintem a te végzettséged beleillik. Ha külföldön is mennél mondjuk egy ilyen szakra, akkor az elvégzett kurzusod tantárgyait vennék figyelembe. Például van olyan infó szak külföldön amiben nincs matek, és egy komolyabb MSc-n megemlítik, hogy a BSc-nek lennie kell legalább ennyi és annyi mateknak.
Szerintem munka területén is hasonlóképp működhet. Amit tanultál az adott némi átfedést elvileg. Szóval innen már csak rajtad múlik minden.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!