Sosem használtam Linuxot. Mennyire nehéz használni?
Windows ablakokhoz vagyok szokva, és amennyire láttam, Linux esetén parancsokat kell gépelni? Vagy van olyan változat, ami hasonló a winhez? Köszi.
Érzékeny lelkű Linuxosoktól előre is bocs... :)
Normál használatnál - böngészésre, szöveg-/kód-/hang-/kép-/videószerkesztésre és -megtekintésre, 3D modellezésre, stb... - vannak grafikus felületű alkalmazások. Telepítésükhöz vannak grafikus felületű csomagkezelők (ez kb. megfelel az alkalmazásboltoknak - Google Play, App/Microsoft Store). A beállítások nagy része is elvégezhető asztali felületen.
Ha jobban testre akarod szabni a rendszered, akkor persze ajánlatos elmélyülni a parancssor rejtelmeiben - nem annyira ijesztő, rengeteg segítség elérhető hozzá.
Én is Linux Mintet használok már régóta, pedig elhiheted, hogy nem vagyok egy PC guru :-D
Abszolút elégedett vagyok vele, telepítés után kell vele egy kicsit bíbelődni, amíg a magad elvárásaihoz beállítasz mindent, de aztán gördülékeny az egész.
Javaslom próbáld ki a LinuxMint -et, telepítés előtt megteheted akár Pendrive -ról is.
Ezzel könnyedén rárakhatod a letöltött Linux ISO -t egy USB -s eszközre: [link]
(Alapból angolul fog a rendszer menni az USB -ről, de ha telepíted, teljesen magyar lesz.)
Ha Debian alapú rendszer, akkor inkább Mint, mint Ubuntu. Nem véletlenül áll át egyre több Ubuntun alapuló disztribúció tisztán Debianra. Sokan úgy fogalmaznak, hogy az Ubuntu a Linux világ Microsoftja.
Vagy esetleg mehetsz az Arch alapú Manjaroval. Jelenleg én is Manjaro KDE-t használok Mint Cinnamon után.
Egyébként a parancssor az fogalmazzunk úgy, egy rövidebb út. Sokkal gyorsabban lehet vele dolgozni, ha tudod, hogy használd, de mindent meglehet oldani grafikus felületen is.
"amennyire láttam, Linux esetén parancsokat kell gépelni?"
Hol láttad te ezt? Valami 15 évvel ezelőtti elrettentő videóból? ;-) Ugyanis akkor volt ez félig-meddig igaz, bár talán már akkor sem.
A Linuxoknak nagyon fejlett grafikus felületei (ablakkezelői) vannak. Semmivel nem nagyobb macera kezelni, mint egy Windowst. Persze, vannak dolgok, amiket meg kell tanulni. De ez Windowsnál is így van, csak azt evidensnek vesszük, hiszen a kezdetektől fogva használjuk.
Az persze tény, hogy Linuxon (majdnem) mindent meg lehet oldani parancssorból IS. Ez a Windowsról nem igazán mondható el, illetve csak nagy macerával valósítható meg. Nem azt jelenti, hogy ott KELL megoldani, hanem azt, hogy ott is lehet. Ami például nagyon nagy segítség, ha egy szervert kell távolról menedzselni. Ráadásul így a Linuxok alkalmasak beágyazott rendszerek vezérlésére is, ahol ugyebár teljesen felesleges erőforráspazarlás a grafikus felület.
De száz szónak is egy a vége: nem, a Linuxot sem nehezebb használni, mint a Windowst.
Egyébként én a Linux Mintet tudom javasolni, de persze ízlés kérdése is.
Az egyetlen, ami szerintem furcsa lesz, az a fájlrendszer, hogy nincsenek meghajtók, hanem minden egyetlen struktúrába van becsatolva. De alapszinten ezzel sem kell törődni, már jópár éve automatikusan csatolódnak a pendrive-ok, nem kell ehhez sem parancssorozni. ;-)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!