Milyen sound effecteket használjak TRAP készítésekor?
Azért ez nem egészen így működik, hogy te idejössz, és itt majd valaki el fogja mondani, hogy kell trap zenét csinálni.
Ha elektronikus zenével szeretnék foglalkozni, meg kell tanulnod minimum egy DAW szoftver használatát, és az elektronikus zenei elméletet.
Amiket felsoroltál (bass, clap, stb.) nem "sound effectek", hanem az elektronikus zene alapvető alkotóelemei (konkrétan a ritmusszekció részei). Ezeken kívül van még néhány hangszer, amik ide tartoznak, pl. kick, snare, hihats, toms, crash, stb. Ezek általában hangminta (sample) formában léteznek (előre rögzített hangfájl), de az is előfordul, hogy a program generálja le őket.
Először is, meg kell ismerni kell a hangmintához kapcsolódó általános fogalmakat, műveleteket (octave, scale, volume, panning, length, velocity, pitch, loop, stb.).
Aztán ott vannak a hangszerek (synthetizers), amik valamilyen hangot generálnak. Ezekhez is számos fogalom társul, pl. oszcillátor (jellemzői a hertz, amplitúdó, stb), analóg/digitális szintetizátor, amplitúdó moduláció és fázismoduláció, track, solo, mute, tune, delay, attack, hold, decay, sustain, envelope, ADSR burkológörbe, LFO, filter (lowpass, hipass, bandpass, stb.), cutoff, resonance, phase, arpeggio, synth, string, pad, drums, vocal, VST, stb.
Ott vannak továbbá az általános effektek, mint pl. delay, reverb, echo, chorus, flanger, phaser, vibrato, stereo enhancer, amplifier, vocoder, waveshaper, distortion, EQ, compressor, limiter, stb. Ezeket illik úgy általában ismerni, melyik mire való, milyen beállításaik vannak, stb.
Ha ezek mennek, és odafigyelsz a zenére, akkor már magadtól is fel fogod ismerni, hogy többé-kevésbé milyen hangszereket és milyen effekteket hallasz. Pl. egy LP filteres pad megLFOzva, ez elég gyakori és eltéveszthetetlen, de vannak alattomosabb dolgok is (pl. egy multilayerezett kick fáziseltolással), amikre már nehezebb ráismerni.
Aztán vannak általános szabályok is, pl. hogy a sztereóképben hova panorámázzuk a vocalt, hova a syntheket, stb., persze ezektől valamennyire el lehet térni, lehet kreatívkodni.
Hogy konkrétan trap zenében milyen megoldásokat használnak, arról találsz a neten infót, kezdésnek itt: [link]
Beszerzel egy DAW szoftvert (nem kell a legübercoolabbat letorrentezni, akár egy ingyenes LMMS is bőven jó az alapok megtanulására), megtanulod használni a beépített szintiket, dobgépet, beszerzel néhány VST-t (az ingyenesek közt is van egy halom jó), majd elkezdesz szépen gyakorolgatni, tanulni, és előbb-utóbb menni fog.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!