Vettem egy SSD-t! Na és most az lenne a gond, hogy tudnám át tenni a windows-t HDD-ről SSD-re. Akár újra telepítés nélkül?
Win7-től felfelé automatikusan felismeri az SSD-t és bekapcsolja a TRIM-et, sőt a partíciómásolók a partíció-eltolást is elvégzik mert az is rövidítené az élettartamát...
Meg aztán baromi nehéz ám bekapcsolni a TRIM-et:
"Start menü/ futtatás keresőjébe be kell írni azt, hogy "cmd" majd a bejövő ablakba azt, hogy "fsutil behavior query disabledeletenotify". Ha a visszaadott érték 0, akkor jó, viszont ha 1, akkor be kell kapcsolni a TRIM-et, ehhez az "fsutil behavior set disabledeletenotify 0" parancsot használjuk."
Simán átklónozhatod, a legtöbb rendszergazda is így csinálja. De legalábbis megpróbálja, mielőtt a reinstallt preferálja... :) Ám az előtt, hogy nekiállsz, tedd fel másodlagos meghajtónak a gépre még a régi HDD-n futó oprendszerre az SSD-det, telepítsd a driverét, próbáld ki egy tesztformázással. Anno XP esetén a PATA HDD-e telepített oprendszert is így migráltuk át SATA-s meghajtóra és 100-ból 95 esetben semmi gondot nem okozott az átállás, a maradék esetekben pedig megfaragtuk és végül mindig jó lett. (=Tartósan jó!)
Tehát a fenti módon előre, biztonságosan az alaplapi SETUP, illetve oprendszeri beállítások tesztelhetők. Ennek két haszna is van számodra. Egyrészt kipróbálod még nem élesben, hogy a BIOS beállítások, az oprendszer SSD drivere, valamint maga az SSD drive hogy funkcionálnak együtt. Milyen nüanszok vannak, hogyan hat ez a teljesítményre.
Másrészt a windows így már az SSD-n való induláskor megtalálja az új meghajtó drivereit és nem utólag kell majd bénázni egy csökkentett módban vagy parancssorban induló rendszernél ezzel.
Annyi, hogy mivel majd egy klónozott példányon dolgozol, érdemes a végleges használatba vétel előtt alaposan letesztelni a rendszert, nincs -e valóban valami instabilitás, szokatlan jelenség, stb. amit produkál. Igazából kb. zérus a kockázatod, amíg az EREDETI példányod ott a régi merevlemezen. Visszateszed és használod tovább, vagy más driverrel, másik SSD-vel megismételheted az egészet. :)))
Jó persze a CLONEZILLA is, ami egy ingyen letölthető, klónozásra, "imidzselésre" kiélezett és elég jól használható LINUX disztribúció. Kevés gyakorlattal tudsz vele lemezeket, partíciókat klónozni, létrehozni, törölni, tömörítve képfájlokba elmenteni, onnan visszaírni, akár netes meghajtókra/ról is...
Annyi, hogy ez egy "buta" típusú klónozás lesz. Egyes dolgokat túl gépiesen végez el. Vannak ennél okosabb szoftverek is.
Én az UBCD-t (újabban pendrive-os verziók) szoktam ilyenekhez használni, ami egy CD/USB eszközről futó Windows rendszer. Az egyik meghajtóra még az UBCD-ről történő bootolás előtt felmásolok egy, az adott windows verzióhoz ajánlott újabb GHOST32.EXE-t, vagy egyszerűen beleteszem az UBCD fájlrendszerébe. Szerintem a GHOST több szempontból is az egyik legjobb szoftver erre a célra. Próbáld ki és majd eldöntöd. Lényeg, hogy az adott verziód kompatibilis legyen a használt oprendszerrel, mert teljeskörűen csak így aknázhatod ki. Lemezt klónozni persze e nélkül is tud, de az intelligensebb funkcióknak nem vennéd hasznát. Pl. egy régebbi ghost remekül elvan egy XP-vel, de W7 esetén a boot segédpartíciót nem kezeli.
Ellenben a frissebb változat gond nélkül megbirkózik vele.
Fizikailag sérült HDD-ről is tettem már úgy át vele rendszert, hogy egy checkdisk után a mai napig hibamentesen fut. Nyilván ehhez kell persze némi utómunka, de az esetek szerencsés többségében és nem végzetesen sérült HDD esetén némi rutinnal összehozható. (Parancssori kapcsolókat kérdezd le ehhez, vagy a programban az opciók és a segítség menüpontot nézd át.)
Szóval ha GHOST-olsz, akkor Disk to disk műveletet érdemes kérni és nagyon odafigyelni, nehogy felcseréld a forrás és a cél meghajtókat - mert ez esetben Astalavista Baby Windows... Mégiscsak nem a nagyi éléskamrájában keresgéljük az eperdzsemet, hanem létfontosságú adathordozóval dolgozunk... Szóval ésszel és odafigyeléssel. Ha bizonytalanok vagyunk, vegyünk elő egy öreg tesztgépet és próbálgassuk előtte azzal.
Ha több partíciód is van a forrás lemezen és a mérete eltér a céllemez kapacitásától, akkor a GHOST minden esetben rá fog kérdezni, hogy mekkorák legyenek az új meghajtón az átméretezett partícióid és nagy hülyeséget nem enged elkövetni. Érdemes átgondolni még most, ha meg szeretnéd a felajánlott méreteket változtatni. Utólag is át tudod persze méretezni, de jobb az előre megfontoltság. Töredezettség: A GHOST okosan klónoz, a céllemez _nem lesz töredezett_. (Opcionálisan kérhető, hogy egy az egyben másoljon (bit to bit copy, de alap esetben intelligensen dolgozik, felismeri és korrigálja a kisebb rendellenességeket).
(A klónozás megkezdése előtt ellenőrzi, hogy a windowsod tisztán lett -e leállítva. (szabályos leállítás esetén a partíciós táblában elhelyez egy bejegyzést a rendszer. Ha a leállítást pl. áramszünet okozza, innen felismerhető)
Ha a windows leállítása szabálytalan, akkor a klónozási folyamat leáll. Ez a funkció pl. a -F kapcsolóval felülbírálható, lásd az útmutatóban...)
Amennyiben egy képfájlt szeretnék hálózatra, vagy külső meghajtóra készíteni a rendszerről, azt is tömöríti, a nem használt szektorok kihagyásával, az összetartozó filedarabok egymáshoz kapcsolásával. Ez most Neked nem szükséges, de később még hasznát veheted. :)
Szektorhiba esetén a művelet leáll, hacsak előre nem mondod neki, hogy ezeket is hagyja figyelmen kívül.
Miután kész, kérhetsz ELLENŐRZÉST, aminek során a forrás és cél lemezeket intelligens módon összehasonlítja. (Tehát nem bit2bit szinten ellenőriz, hanem az okos másolás eredményét veti össze, vagyis a helyretöltős fájlok kivételével fájlszinten ellenőriz) Én rá szoktam zavarni, mert sose lehet tudni, nem történt e a másolás közben valami gebasz, vagy a cél HDD nem e "lukas" valahol. Volt bizony, hogy nem is bántam meg a türelmemet...
Ha a klónozás és az ellenőrzés is sikeres: kikapcs, áramtalanít minden. Eredeti lemez helyére fel az SSD be, setup átállít ehhez és reboot. Ha feláll a rendszer, kb. nyertél, nyilván az oprendsz függő és SSD specifikus teendőket még meg kell csinálni.
A reinstall véleményekhez annyit tennék hozzá, hogy igen. Úgy IS meg lehet csinálni. Sőt, legtöbbször az az egyszerűbb megoldás, mert lemez/pendrive be, reboot, katt-katt-katt, driverek fel, SSD beállítások megcsinál, minden szoftver ami volt feltesz, emilek, mentések visszarak és örül. De egy szakember nagyjából ismeri a rendszerét és nem mindig ezt utat választja.
Itt mivel az eredeti rendszer a régi meghajtón megmarad, a kockázat minimális, lehet próbálkozni akár többször is, ha valami félremenne. Végszükség esetén még mindig jöhet a reinstall. Persze az alapszabály, hogy mindenféle ilyen művelet előtt a pótolhatatlan adatainkat minden esetben lementjük. Bármi történhet munka közben, amire előre nem számolhatunk: fő a biztonság. Sok sikert kívánok! :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!