Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Hogy lehet egy szoftver...

Hogy lehet egy szoftver egyszerre nyílt forráskódú és fizetős?

Figyelt kérdés
Hallottam, hogy van ilyen szoftver ami nyílt forráskódú, de ha használni akarod, azért már fizetni is kell. Ez hogy lehetséges? Miért kellene érte fizetni? Hisz ilyenkor le lehet magunknak másolni a program kódját, nem?

2018. nov. 21. 09:39
 1/6 anonim ***** válasza:
44%
Lehet, hogy csak a nyílt forráskód egy részét teszik közzé, amely pl. azt igyekszik mutatni, hogy "ez a program jó, megbízhatóan működik".
2018. nov. 21. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Pl. a GPL, ami egy népszerű, nyílt forráskódú licenc nem tiltja, hogy pénzt kérj a programért. Mindössze át kell adnod a forráskódot és akinek átadod, az is terjesztheti a kódot.

Egyébként többnyire nem a kódért, hanem a supportért szoktak pénzt kérni. Tehát pl. van egy ingyen letölthető, nyílt forrású rendszer, de ha a beüzemelésében vagy használatában segítség kell, az már fizetős. Ez teljesen rendben van.

2018. nov. 21. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Egy autót is ellophatsz, de attól még nem te leszel a jogos tulajdonosa. Egy idegen házba is bemehetsz egy nyitott ajtón, de attól még nem leszel lakó. Egy Windows-t is lewarezolhatsz, attól az még jogilag nem a tiéd. Egy nyílt forráskódú programot is lefordíthatsz magadnak, de ha a licenc ezt nem engedi, akkor az nem lesz tiéd. A licenc határoz meg mindent.

Akinek fontos, hogy legális szoftverei legyenek, az fizetni fog érte, mindegy, hogy nyílt vagy zárt forráskódú, akinek nem fontos, az meg úgyis lewarezolja. Egyik sem véd jobban attól, hogy a szoftvert ellopják

2018. nov. 21. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Értem. Tehát akkor a nyílt forráskodú szoftver valóban nem minden esetben egyenlő a szabad szoftverrel. Csak mert eddig ilyen programmal még nem találkoztam, amiért fizetni kell, de megnézheted a programkódját. Nekem ez kicsit furán hangzik így. :D

Az ilyen icenszelési dolgokat nem mindig szoktam átlátni.

2018. nov. 21. 20:24
 5/6 anonim ***** válasza:

Jobbat mondok: a szabad szoftver sem mindig ingyenes. A "szabad" nem úgy szabad, hogy ingyenes, hanem úgy, hogy bármit megtehetsz vele. (Angol ugye mindekettőre a "free" szót használják, ebből sok félreértés van, és régebben volt egy kezdeményezés, hogy a szabad szoftvereket a "free" helyett a "libre" szóval illessék, de ez nem nagyon terjedt el.)


A szabad szoftver négy alapelve:

1. A felhasználóknak szabad tetszőleges célra, teszőleges számú számítógépen futtatni a szoftvert, azaz a felhasználást semmi nem korlátozza.

2. A felhasználó szabadon másolhatja és terjesztheti, illetve közzéteheti a szoftvert.

3. A felhasználó szabadon módosíthatja, testreszabhatja, javíthatja, tökéletesítheti a szoftvert.

4. A felhasználó szabadon közzéteheti a szoftver általa módosított verzióját.

Az egyik legismertebb szabad szoftveres (copyleft) licenc a GPL.

A freeware és a shareware szoftverek nem illenek ide, mert ezek szorossabb korlátozásokat tartalmaznak.

A fenti négy pont nem zárja ki azt, hogy a szoftvert pénzért áruljuk!


Igaz, hogy ritka az olyan szoftver, ami nyílt forráskódú, de nem ingyenes. A legtöbb ilyen dual licences: otthoni felhasználásra az ingyenes licenc vonatkozik, céges felhasználásra a fizetős. Ha üzleti célokra szeretnéd használni a szoftvert, akkor hiába van ott előtted a forráskód, a jogszerű használatért fizetni kell.

Olyan is van, hogy egy nyílt forráskodú szoftver mellé valami plusz kiegészítőt vagy támogatást adnak pénzért, pl. a Linuxos CrossOver az amúgy nyílt és ingyenes Wine fizetős változata, pluszokkal.

Van az ún. "késletetett nyílt forráskód" is, amikor a program új verzióinak forráskódját csak a fizetős ügyfelek kapják meg, a régit pedig bárki. Ilyen licence (BSL) volt régebben a MariaDB-nek is.


A késleltetett nyílt forráskód szélsőséges változata pl. az, amikor a Quake3 eredeti motorja nyílt forráskodú lett, sok évvel azután, hogy a játékot kiadták. Ennek ellenére a grafikák, hangok, pályák nem lettek nyíltak, így fordulhat elő az, hogy van az ingyenes és nyílt forráskodú ioquake3 motor, ami simán tudja futtani a Quake3-at (sőt, még az RTCW-t is), de a játék többi részét már csak pénzért tudod megszerezni.


A jó öreg PHP-Nuke régi változatai ingyenesek voltak, de az új verzió fizetős, ellenben ha egyszer megvásároltad, ingyen terjesztheted.

2018. nov. 21. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat. Nem hittem, hogy ilyen bonyolultak ezek a szoftverjogok...


Amúgy akkor LibreOffice nevű irodai szoftvercsomag nevében a "libre" szó a szabad szoftverre utal?

2018. nov. 22. 16:28

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!