A Linux használók mire használják a számítógépet?
Ugye egy operációs rendszer nem önmagáért van, hanem a programok futtatása a feladata. Sok fórumon olvasom, hogy a Linux-felhasználók a programjaik használata helyett magával a Linux-szal foglalkoznak, azt bütykölik, raknak fel ezt-azt stb.. Windows-nál felrakod a programot és megy.
Nem értem, a Linux-osok a számítógépet a rendszerért vagy a programok futtatására használják?
9 éve Linux az otthoni rendszerem.
Hogy mit csinálok vele?
Netezek, emailezek, filmet nézek, web alkalmazásokat fejlesztek, torrentezek, zenét hallgatok, dokumentumokat szerkesztek, játszok.
A mai Linux disztribúciókban annyi felrakni egy programot, hogy kikeresed a szoftverközpontban, és a telepítés gombra kattintasz, aztán használhatod is.
Nem tudom, hogy használtál-e valaha Linux rendszert, de manapság ugyanolyan könnyen (ha nem könnyebben) használható, mint a Windows. Telepíteni egyszerű, drivert nem kell telepíteni, mert minden be van építve, frissítést nem leállításkor telepít, hanem amikor te kéred és kb sosem kell újraindítani (frissítés vagy telepítés után). Játék is egyre több van rá, hála a Steam-nek, de amúgy számtalan Windows programot is tud futtatni gond nélkül.
Egyébként igen, néha nekem is van kedvem bütykölni a rendszert, de egy átlag felhasználónak sosincs erre szüksége.
A Linux teljesen hasonló operációs-rendszer család mint a Windows.
Ugyanúgy (vagy hasonlóan) lehet vele böngészni (Google Chrome, Chromium, Mozilla Firefox, Opera,...), szöveget/táblázatot/prezentációt szerkeszteni (Libreoffice), állományokat kezelni (Midnight Commander, Gnome Commander,...), filmet nézni/zenét hallgatni (VLC Media Player, MPlayer, Spotify,...), videót vágni (Avidemux, Openshot, Shotcut, Lightworks,...), hangot szerkeszteni (Ardour, Audacity,...), zenét kreálni (LMMS, Pure Data, VCV Rack,...), képet szerkeszteni (Inkscape, Gimp,...), 3D modellezni (Blender), CAD-rajzokat csinálni (Freecad, Openscad,...), szoftvert/weboldalt fejleszteni (Sublime Text, Komodo Edit, atom.io, vim, gcc, Java, Nodejs, Python, PHP,...); mint Windowson.
Amiben nagy vonalakban különbözik:
* nem minden "csak Windowson elérhető" program futtatható rajta (bár erre ott van a Wine, de a Linuxot alapvetően nem erre - Windows-pótlékként - tervezték)
* ebből következőleg kevesebb "nagy nevű" játék érhető el rá (bár ott a Steam, a gog.com, amin vannak natív Linuxos játékok)
* nem minden hardvergyártó csinál Linuxos drivert termékeihez, ezért belefuthatsz olyasmibe, hogy egy-egy hardver nem fog működni
* A Linux eredetileg egy egyetemi projekt volt, közösségi alapon fejlesztve, szakemberektől, szakembereknek ingyen, szabad forráskódú alapokon.
A Windows ezzel szemben az egyszeri irodai/otthoni felhasználóknak készült, kereskedelmi alapon, zárt forráskóddal.
Bár a Linux azóta sokat fejlődött "felhasználóbarátság" terén, de mindmáig megvan benne a szabad módosíthatóság szelleme.
Van egy webshopom, annak a lokális változata Linuxon fut (webszerver + PHP + MySQL). A webshophoz tartozó adatokat egy Linuxon futtatott ERP-ben (Dolibarr) kezelem. A marketinganyagokat (bannerek, szövegek, videók) Linuxon készítem. A képes anyagokat Gimppel, Kritával, Inkscappel, Blenderrel, Imagemagickkel a videókban a vágásokat, átmeneteket, egyszerűbb animációkat, renderelést Kdenlive-val, Shotcuttal, bár őszintén szólva ritkán készítek videópromót, mert eléggé időigényes. A hanganyagokhoz LMMS-t, Kwave-et és Audacityt használok.
A webshop technikai fejlesztése szintén Linux alatt történik, ahogy a termékek feltöltése, frissítése is, és minden egyéb, ami ehhez kapcsolódik.
Ezen kívül persze átlagos dolgokra is használom a Linuxot. Olvasok, videót nézek, zenét hallgatok, fórumozok, facebookozok, letöltök valamit.
Ha épp olyanom van, CS:GO-hoz készítek skineket (Blender+Gimp), bár ez eléggé ritka. Régebben készítettem egy-két gyenge mapot Wolf:ET-hez is (GTKRadiant), de csak nagyon kezdő szinten.
A lányom vegyész lesz, neki megmutattam a Kalzium nevű programot ( [link] gyakorlásképp szokta használni, és a chemtoolt és az easychem-et is.
A kisfiammal néha játszunk a Krumpli bácsival (KTuberling) és a granatierrel.
Szoktam az általad nevezett tevékenységeket is művelni. Néha felteszek egy-egy új programot vagy asztali környezetet, vagy virtuális gépbe egy másik rendszert, és megnézem mit tud. Mivel érdekel a rendszer belső felépítése is, sok Linuxos dokumentációt olvasok, ezeket ki is próbálom.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!