Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » VR videóból hogy lehet normál...

VR videóból hogy lehet normál 2D-s videót csinálni?

Figyelt kérdés

Találtam már ezt-azt hozzá a neten,tehát a google a barátomon már túlvagyok.De csak eddig jutottam el,VLC beállítások és avidemux újrarippelés terén is,mutatom egy screen shot-tal: [link]


A kérdésem pedig konkrétan az volna,hogy ezt a számomra igen zavaró,mert erősen torzító hatású halszem effektust hogy lehetne úgymond kivenni belőle?De gondolom ezt már nem lehet sehogy sem megszüntetni benne ugye,de még csak mérsékelni sem,mert ez is a VR kamera miatt van,magyarán így vették fel,ilyen objektívvel és kész.Jól gondolom?



#3D #VLC #2D #VLC Media Player #Avidemux #videó rippelés #VR-ből normál videót
2018. aug. 9. 02:29
 1/9 tabaki ***** válasza:

Nem egészen világos, hogy eddig mit műveltél, mert a közölt kép láthatólag továbbra is egy 360 fokos kamera torzított képének részlete. Ez megfelelő vetítőprogrammal, ha nem is hibátlanra, de tűrhetőre egyengethető:

[link]

Abban valószínűleg igazad van, hogy a nem egészen precíz megjelenítésben az eredeti VR-kamera is lehet ludas, a ténylegesen elkészített optikai rendszer képe esetleg nem számolható vissza tökéletesen az elméletben ideálisan kialakított algoritmus szerint -- vagy csak én nem értek a vetítőprogramok behangolásához.

Megmondom kereken, fogalmam sincs, hogy közönséges képernyőfelvételen kívül hogyan lehetne a vetítőablakban megjelenő képből 2D-videót csinálni, de a rákeresés alapján ez a VLC-ben is megvalósítható, illetve itt a KMPlayert is emlegetik, mint beépített konvertálási lehetőséggel rendelkező programot:

[link]

Én csak a VLC-t használom, ráadásul annak is egy régebbi változatát, amely még nem képes a 360 fokos videók értelmezésére, és ezen emiatt a kérdés miatt nem is szándékozom változtatni, úgyhogy magam nem tudok utánajárni a lehetőségeknek. Arra természetesen számíts, hogy a videónak siker esetén is csak egy kicsi, a kamera nézésirányába eső részletét tudod elmenteni, a többi erős torzítás nélkül ábrázolhatatlan.

2018. aug. 20. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

"Ez megfelelő vetítőprogrammal, ha nem is hibátlanra, de tűrhetőre egyengethető:


[link]


Na de mi lenne az a megfelelő vetítőprogram,amelynek végeredménye az általad készített 2. screenshoton látható?Mivel,és hogyan csináltad?Csak mert pont ezt nem írtad.Pedig érdekelne,mert mint ha valóban,már az is kicsivel méret arányosabbnak tűnne az én verziómnál,még ha a halszem effektus rajta is maradt.


A másik linkeden olvasható,VLC beállításokra vonatkozó útmutatás az az ami nekem megvolt,tehát az eredményezte az én screenshotomon látottakat.Legalábbis azt hiszem, mert most nem az otthoni gépről írok.


A KMPlayer-t máshol is írták már,azzal akkor még lehet teszek egy próbát.

2018. aug. 21. 13:03
 3/9 tabaki ***** válasza:

Lehet, hogy nem két malomban őrölünk, de azt se mondanám, hogy ugyanabban. Én VR-videóként eddig kétféle dologgal találkoztam -- ami nem azt jelenti, hogy nincs más, hanem, hogy korlátozottak az ismereteim.

Az egyik a két képre osztott sztereografikus típus. Ez nyilván a VR-szemüveg két képmezejét mutatja:

[link]

Ha jól értem a látványt, ebben nem tudsz teljesen körbefordulni (de a torzítás alapján ítélve valamennyire igen), viszont a kettős kép a szemüvegben igazi háromdimenziós hatást eredményez. A vetítésére léteznek mindenféle programok, amelyeknek a linuxban való működtetésével nem kísérleteztem; Őszintén szólva, a szűkös mobilnetem miatt már letöltenem sem akaródzott:

[link]

Fogalmam sincs, hogy tudnak-e valami számodra is hasznosat, de alighanem többet, mint egy hétköznapi lejátszó.

A másik megoldás a 360 fokos gömbperspektíva:

[link]

Ez egyetlen képmező, amely ennek megfelelően valami kütyüvel sem ad valódi 3D-képet, viszont minden irányban körbe tudsz benne forogni. A vetítésére alkalmas például a kurrens VLC-verzió. Ehhez a videónak tartalmaznia kell olyan metaadatokat is, amelyek elárulják a programnak, hogy különleges módon kell értelmeznie a képet, erről hamarosan.

Az általad közölt kép a fentiekhez képest furcsa a számomra. Egy kissé arra hasonlít, mintha a VR-szemüvegnek csak az egyik képe volna, de még inkább arra, mintha egy gömbfotó két széle hiányozna, ezért csak kb. 180 fokban látható be, a mögéd eső része fekete. Én az utóbbi módon próbáltam megnézni, két programmal. Az előző hozzászólásom első képe a PTViewer ablakát mutatja, a második (általam sokkal jobbnak látott) a Valiant360 programmal készült. Szerintem egyik sem az az ideális vetítő, amire vágyol: A PTViewerrel csak állóképet kezel, a Valiant360 pedig egy Javascript-program, amelyet HTML-oldalba illesztve használhatsz, és a böngésződdel nézhetsz -- erénye viszont, hogy mind álló- mind mozgókép megjelenítésére alkalmas, és az utóbbihoz nincs szüksége a videó metaadataira.

[link]

Mivel úgy gondoltam, hogy érdekelhet, csomagoltam neked egy kis bemutatót:

[link]

A te videódról nem tudok semmit, lehetséges, hogy még igényli az említett 3D-metaadatok beépítését, erről itt olvashatsz bővebben, a „2. lépés: A feltöltés előkészítése” pontban:

[link]

Megjegyzem, nekem a 360° Video Metadata exe-változata nem működött (ezzel természetesen Windowsban próbálkoztam). A python-script igen, de 2.7-es Pythont igényel -- gondolom, az exe is ezt hiányolta. Nem tudom, pythonban mennyire vagy járatos, ezért megemlítem, hogy ez nem egyszerűen a mostani 3.6-nál régebbi verzió, hanem a nyelv egy máig is fejlesztett eltérő ágának naprakész változata. Innen tölthető le:

[link]

Ha sikerül beüzemelned, a megváltoztatott videót már értelmesen tudja lejátszani a VLC, és reményeim szerint már képes leszel torzítatlan részleteket menteni belőle.

2018. aug. 22. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Hű ha,ez egyre csak bonyolódik :-D De azért megpróbállak követni és mindenre válaszolni amit részedről kérdésnek vettem.


"Az általad közölt kép a fentiekhez képest furcsa a számomra. Egy kissé arra hasonlít, mintha a VR-szemüvegnek csak az egyik képe volna, de még inkább arra, mintha egy gömbfotó két széle hiányozna, ezért csak kb. 180 fokban látható be, a mögéd eső része fekete."


Azért lehetett furcsa számodra,mert mint írtam,az már egy külön féle módosítások utáni eredmény,vagy ahogy azt fent is írtam: "De csak eddig jutottam el,VLC beállítások és avidemux újrarippelés terén is" ezért találhatod az össz benyomást egy kicsit öszvérnek.


De akkor megmutatom két screenshot-ban azt hogy a fenti kép hogy néz ki minden féle módosítás,állítás,rippelés nélkül vlc-ben és mpc-ben:


vlc: [link]


mpc-hc: [link]


És a vlc-ben szét is lehet közben nézni majdnem 360 fokban,sőt azt is elárulom mert hát ha ez is segít,hogy a web lapon a köv. opciók vannak a videó letöltésére:


Oculus, HTC Vive 4K (6.61 GB)

Samsung Gear VR HD (3.33 GB)

Playstation VR 180 4K (3.33 GB)

DayDream View VR HD (3.33 GB)

High-End Smart Phones HD (3.33 GB)

Standard Smart Phones HQ (1.46 GB)


Tehát gondolom akkor ez egy 360 fokos gömbperspektíva lenne igaz?


Illetve az új screenshotok alapján mit gondolsz akkor,még igényli az említett 3D-metaadatok beépítését vagy nem?

2018. aug. 23. 16:41
 5/9 A kérdező kommentje:
Ja és a másik hogy letöltöttem volna a KmPlayert,erre vagy egy 32 bites verzió van belőle,vagy egy 64 bites,de béta.És nekem win 7 64 bites rendszerem van.Mit javasolsz,melyiket telepítsem inkább,ill. úgy is kérdezhetném hogy melyikkel szívhatom jobban meg,ha a 64 bites rendszeremre 32 bites progit telepítek,vagy ha egy bétát?
2018. aug. 23. 16:46
 6/9 tabaki ***** válasza:

Az, hogy a VLC egyáltalán végrehajtja az értelmezést, máris mutatja, hogy a kérdéses metaadatok benne vannak az eredeti videóban, egyébként ugyanolyan kettős képet látnál, mint amit az MPC-képernyőd mutat. Azt kell mondjam: Azzal együtt, hogy lapítja képet, a VLC tisztességesen teszi a dolgát. A lapítás egyébként annak tudható be, hogy a képet valóban 360 fokban értelmezi, tehát az hiába ábrázol kevesebbet, „körbetekeri”. Hogy ezt itt a képmezőnek csak az egyik felével kell megtennie, azt valószínűleg szintén valami metaadatból állapítja meg, erről nem tudok többet. Az általános gömbperspektíván belüli túlzott torzulás oka viszont inkább a nagyon közeli felvétel, ennek a hétköznapi fotózásban is ez az ára: A nagylátószögű objektív törvényszerűen torzít, a normál viszont nem fogja be a tárgyat. Ennek a szoftveres megfelelője, amikor az egér görgőjével közelítesz/távolítasz -- tulajdonképpen az elméletben kiszámolt látószög nagyságát változtatod. Ha annyira szűkíted („rázoomolsz”), hogy a torzulás elfogadható mértékűre csökkenjen, akkor a kép már élvezhetetlenül közeli. Ezzel tehát nincs mit tenni.

A 2D-videóvá alakításra azóta se találtam a képernyőfelvételnél jobb megoldást. Az előzőekben közölt ősrégi linket tekintsük meg nem történtnek, valójában semmire sem használható. Ha viszont nem ragadunk le a 2D-nél, akkor érdemes visszatérni a kérdésedhez mellékelt képhez. Hogyha a videószerkesztésben eddig eljutottál, az kitűnő. Mint említettem, ez így, ahogy van, egy 360 fokos videó (igaz, az egyik felére éjhomály borul, de technikailag kóser), tehát semmi egyebet nem kell csinálnod, mint a fentebb linkelt módon ellátni a metaadatokkal, és az eredetinél jóval csinosabban fog megjelenni a VLC-ben. Gyengébb minőségben, de én is csináltam egy próbát, ha MPC-ben nézed, látni fogod, hogy nagyon hasonlít a tiédre (én egy picit még szélesítettem a képet):

[link]

A KMPlayerrel kapcsolatban túl okosat nem fogok mondani: Én nem félnék a bétától sem, azért mégsem egy ismeretlen bitfaragó szárnybontogatásáról van szó, aligha lehet benne komolyabb melléfogás. De a 32 bitesnek sincsenek káros mellékhatásai, nagyjából mindegy.

2018. aug. 24. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Ne haragudj,de valamivel kapcsolatban egy kis ellentmondást érzek az utolsó válaszodban.Ugyan is először azt írod hogy "Az, hogy a VLC egyáltalán végrehajtja az értelmezést, máris mutatja, hogy a kérdéses metaadatok benne vannak az eredeti videóban",aztán meg azt,hogy "tehát semmi egyebet nem kell csinálnod, mint a fentebb linkelt módon ellátni a metaadatokkal"


Szóval most akkor kellenek azok a youtube-os linkek amikben azok a meta adatok vannak vagy sem?


A másik,hogy azt is írod hogy "Ha viszont nem ragadunk le a 2D-nél" Pedig le kellene,mert engem továbbra is csak az érdekel hogy minél jobban 2D legyen a 3D-ből :-( Tehát erre meg akkor azt mondod hogy szerinted nincs jobb módszer rá annál mint megcsinálni a vlc-s beállításokat majd pedig lejátszás közben ráküldeni egy képernyő lopót?

2018. aug. 25. 16:33
 8/9 tabaki ***** válasza:

„egy kis ellentmondást érzek”

Nincs itt semmiféle ellentmondás. Az első az eredetire vonatkozott, a második pedig a teáltalad átszerkesztettre, amely már egy másik videó. Egyszerű másolásnál (pl. letöltés) a metaadatok megmaradnak, de amikor a saját változatodat hétköznapi módon elmented egy szerkesztőből, akkor értelemszerűen elvesznek, tehát igénylik a plusz infó utólagos injektálását. Mindemellett nem tudom, hogy a fizetős programok mire képesek ezen a téren, lehet, hogy már a programon belül is be tudod állítani a 360 fokos mentést -- de ha esetleg igen, az mindenképpen a szokásostól eltérő opció megadását igényli. Én csak ingyenes programot használok (ezen vizsgálódásaimhoz a Blendert), az nem képes rá, tehát szükséges az említett python-szkript.


„továbbra is csak az érdekel, hogy minél jobban 2D legyen a 3D-ből”

Ennek van egy orvosolhatatlan problémája. A kép legnagyobb része a normál látómezőn kívüli adatokat tartalmaz, amelyek erős torzítás nélkül nem vetíthetők a képsíkra. Úgy képzeld el, mintha a kamera egy félgömbre vetítené a képet, azután ezt a felszínt úgy nyújtaná ki, hogy egy sík téglalap legyen belőle. Közben természetesen a rajta lévő kép is kinyúlik, bizonyos helyeken nem is kicsit. Ha ezt a félgömböt egy függőlegesen kettévágott földgömbként képzeled el, akkor az északi- és déli póluson lévő (vagyis a fölötted és alattad található) egy-egy képpont a téglalap teljes szélességére nyúlik, ez síkban értelmesen nem korrigálható úgy, hogy a teljes képet lásd. A 360 fokos vetítő azért képes elfogadhatóan arányos képet visszaszámolni, mert a gömbfelszínnek mindig csak egy kis részletét mutatja, mintha egy szűk lyukon át néznéd. Egy nem publikus próbavideómban a képet visszatettem egy gömbre, így rögtön látszik, hogy nem is olyan torz. A linkelt képeken látszik, hogy akármelyik részletét forgatom a szaggatott vonallal jelzett képmezőbe, az tűrhető képet mutat:

[link]

A síkba terített gömbperspektivikus kép kötelező torzítása egyben választ ad az utolsó kérdésedre is: A képnek csak a középső kb. egyharmadába eső vízszintes sávja ad viszonylag elfogadható képet, ha ezen belül középen vágod ki a képmezőt, nincs szükség lopóprogramra. Azonban kicsi a valószínűsége, hogy a hasznos rész éppen ide essen -- már csak azért is, mert nyilván érdekesebb a játék, ha időnként kissé bólintanod kell az izgalmasabb látványhoz. Ez viszont már az erősebben torzuló részre esik, ezért csak a vetítőprogram tudja helyesen megjeleníteni. A VLC-ből mentve sajnos nem a vetítőablak tartalmát kapod, hanem közvetlenül a fájlból nyert adatokat, ezért írtam az előzőkben, hogy a fentebb linkelt módszer használhatatlan -- az csak arra alkalmas, hogy a dupla kép egyik felétől megszabadulj. A vetítőablak rögzítésére viszont nem találtam okosabb megoldást a képernyőfelvételnél.

2018. aug. 26. 01:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

Kezdem azt érezni hogy összegezhetjük úgy is eddigi beszélgetésünket, hogy az fenti kérdésre,miszerint "VR videóból hogy lehet normál 2D-s videót csinálni?",hogy sehogy.


De ez még csak az egyik probléma,mert a másik meg az,hogy hiába vannak benne az eredeti fájlban a meta adatok,és hiába lesz így elvileg a VLC-ben helyesen megjelenítve,attól még az ilyen fájlok virtuális valósága szerintem nagyon messze van még a valós valóságtól,már eleve a torzulás miatt is.

2018. aug. 26. 15:08

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!