Milyen formátumokban/fájlrendszerben tároljuk úgy a fájlokat hogy azok sérülés esetén is hassználhatóak legyenek?
Van olyan hogy egy tömörített fájlban 1-2 bit átvált és teljes tömörített fájl már is kicsomagolhattatlanná válik.
Avagy egy videó esetében talán csak egy két képkocka információja kuszálódik meg egy kicsit de már az egészet nem tudjuk lejátszani.
Mely formátumok a legjobbak arra (nem csak média fájlok) hogy akár nagyobb sérülés esetén könnyű legyen behatárolni a sérülés helyét, a fájl továbbra is lejátszható/megtekinthető legyen, és a sérülés okozta információvesztés a legminimálisabb károkat okozza a fájlban. Avagy azokat a legnagyobb mértékben vissza lehessen állítani. És a legkevesebb veszteséget okozza a fájl nem sérült részeiben.
A kérdés nem a biztonságos adattárolásra irányul, tehát a biztonsági mentés nem jön szóba.
Lehet akár a fájl az eredetinek a 150%-a is akár csak azért hogy a visszaállíthatóságot növeljük. De a fájlok duplikálással való megóvása nem jön szóba. Ez nem hardveres hanem kizárólag szoftveres kérdés.
Fájlrendszereknél a btrfs és a ZFS az, ami elérhető Linuxra, és van benne ellenőrzőösszeg/paritás/tükrözés az integritás ellenőrzésére illetve hibajavításra:
Állományoknál a különböző archívum-formátumok integritás-ellenőrzést többnyire, hibajavítást (lásd a mellékelt táblázatban a "recovery record" oszlopot) egyes típusoknál tartalmaznak:
"A kérdés nem a biztonságos adattárolásra irányul, tehát a biztonsági mentés nem jön szóba."
Pedig a redundáns - akár off site módon nem az adatfeldolgozás helyén - tárolás (lásd RAID-tömbök)/biztonsági mentés (akár külön adattárolón, fájlszerveren/felhőben) lényeges.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!