Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Lassú, akadozva futó Linux...

Lassú, akadozva futó Linux (Ubuntu 14. 04) Virtualboxon, Windows 7 oprendszer alatt. Mi a gond?

Figyelt kérdés
Egy Lenovo x200 (Intel core 2 duo p8600 CPU, 4 Gb RAM, Mobile Intel® 4 Series Express Chipset Family) laptopom van, rajta Windows 7 Ultimate op. rendszer. Szeretnék váltani Linuxra, de mivel "kezdő" vagyok, először az Oracle VM Virtualbox alatt szerettem volna kipróbálni különböző Linux típusokat. Elsőként az Ubuntu 14.04-t tettem fel, de elég lassú, szaggat. Nyilván egy oprendszer alatt futó oprendszer sokkal több erőforrást használ fel (ahogy néztem az összes memória ilyenkor használatban van), így abban reménykedem, hogy ha lecserélem a windowst a linuxra (aminek elvileg jóval kisebb a rendszerigénye), akkor nem lesz probléma. Ebben kérem a véleményeteket, jól gondolom, vagy hülyeségeket beszélek? Köszi előre is.

2017. febr. 7. 11:23
1 2
 11/19 Alain Delon ***** válasza:
Semmilyen virtuális környezetben való futtatás nem fogja hitelesen visszaadni azt, milyen telepítve. Vagy próbáld a fentebb említett live módot vagy tedd fel a Win mellé és kedved szerint váltogatsz.
2017. febr. 7. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 anonim ***** válasza:

"Alain Delon" jól leírta a probléma forrását: egy asztali virtualizált környezetbe telepített Linux nem lesz olyan gyors, mint a rendes gépre telepített.


Másrészt: ugyanazon a hardveren a Linux nem lesz gyorsabb, mint a Windows (max egy picit).

Egy kicsit több lehetőséged van a különböző asztali környezetek közül való választás terén - amelyek közül vannak kisebb gépigényűek is (mint az XFCE, LXDE, JWM, Openbox/Fluxbox/Blackbox: [link] ), így kevesebb memóriával ellátott gépeken is tudod futtatni.


Kezdőként valamelyik elterjedtebb disztribúciót javasolnám, abból is egy kisebb erőforrásigényű ablakkezelővel ellátott disztribúciót (mint a Xubuntu, Linux Mint XFCE, Lubuntu).


Egy jótanács: mivel 4 GB RAM-od van és 64 bites procid, ezért érdemes amd64-es jelölésű, 64 bites Linuxot használni.

2017. febr. 7. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 anonim ***** válasza:

Azért simán lehet egy rendszer gyorsabb, mint egy másik, ez sokmindentől függ.

Eleve egy monolitikus kernelnek épp az az egyik előnye, hogy gyorsabb, mint egy micro - vagy hibridkernel, ugyanakkor lehet, hogy ez az előny elveszik, vagy épp ellentétesre fordul, az aktuálisan futó szolgáltatások miatt. Nálam pl. a Debian+Xfce érezhetően gyorsabb minden szituációban, mint egy frissen telepített Windows 10, úgy, hogy Win10-ben ki van kapcsolva mindenféle áttetszőség és színváltás, és egy-két felesleges szolgáltatás. Ugyanakkor egy Ubuntu+Unity esetén még a boot is lasabb, mint Debiannal, az általános reszponzivitás pedig megközeletíti, néha túlszárnyalja egy Win10-ét. Ubuntu+Xfce is lassabb nálam, mint Debian+Xfce, bár csak egy hangyányival, mégpedig a háttérben futó szolgáltatások miatt.

Ha a rendszer úgy dönt, hogy ő most swappelni fog, akkor az sem mindegy, hogy milyen adathordozón (HDD/SSD) van a swap file, és milyen fájlrendszeren! Ugyanazon feltételek mellett, az NTFS-en történő swap rendszerint lassabb, mint swap partíción, az NTFS többletszolgáltatásai miatt, ámbár nagy valószínűséggel ez a sebességkülönbség nem lesz igazán érzékelhető. Úgy általában a fájlrendszer szerkezete is befolyásolja a sebességet, pl. egy btrfs jelen pillanatban valószínűleg lassabb, mint egy NTFS, de csak a kód kiforratlansága miatt, később ez az arány megváltozhat. Az is lehet, hogy az NTFS jobban teljesít HDD-n, míg pl. az ext4 SSD-n, vagy épp fordítva, attól függően, melyik fájlrendszer mekkora latencyjét adja a tényleges IO műveletek, és mekkorát az egyebek (pl. tömörítés, stripping, stb.).

Az sem mindegy, hogy a rendszer mekkora méretű memóriablokkokat ad át a programoknak. Egy memóriaintenzív alkalmazásnál érzékelhető a különbség pl. a 32kb-os és 64kb-os laposztás között.

A driverek minősége sem mindegy, ebből a szempontból a Linux sokszor sajnos elvérzik.

Vagy mondhatom azt is, hogy egyes gépeken Windows 10 esetén jóval tovább tart, míg be tud írni a jelszavad a loginképernyőn mint Win7-nél, abban az esetben, ha nem lokális accountod van, hanem a Microsoft-szal jelentkezel be - mert a wifi valamiért lassan találja meg a hálózatot, vagy a wifi szolgáltatás indul lassan vagy későn, nem tudom.


Linuxot próbálgatni úgy érdemes, hogy levágsz egy 15-20 Gb-os darabot valamelyik partíciódból (nem kell, hogy elsődleges legyen, a Linux tud bootolni logikairól is), és arra feldobni valamelyik disztrót. Érdemes még egy 2-4-8 Gb-os partíciót is készíteni a swap-nak. Ha mindent jól csinálsz, figyelmesen telepítesz és jól adod meg a csatolási pontokat, akkor nem lehet baj.

2017. febr. 7. 23:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 A kérdező kommentje:
Most megpróbáltam USB-ről a Xubuntu 16.04.1-t elindítani, jól is indul, bejön a menü a nyelvválasztáshoz, utána pedig az ahol kiválasztom, hogy ki akarom próbálni. Ezután azonban nem indul el automatikusan a grafikus felület, csak egy üres parancssoros felület. Ez normális? Tudom, ez már nem az eredeti kérdés tárgya, de gondoltam, ezt még megkérdezem.
2017. febr. 8. 11:05
 15/19 Tom Benko ***** válasza:

Feltétlenül kell erőltetni az Ubit? Én Debiant, OpenSuSE-t, Fedorát, Archot, esetleg Mintet próbálnék (nem feltétlen ebben a sorrendben), azok egészen kevés lomot cipelnek. Sőt, az Arch gyakorlatilag semennyit, cserébe kissé furcsa lesz telepíteni a wines next-next-finish után.


A GUI megint érdekes választás, 4G-n ugyan akár egy nem agyoncsicsázott KDE is eltotyog, de érdemes spórolósan élni, mert a net miatt a browser-flash-java(script) kombó alapból zabálni fog. MATE, XFCE jó elgondolás lehet, vagy még összébb is lehet rántani magad.


Tovább készülj fel irgalmatlan mennyiségű meglepetésre, a két rendszer filozófiája merőben más. Itt például nem működik a reinstall, nem kell hatezer helyről vadászgatni szoftvereket, stb... Ha ezt bírod, és kellően laza vagy idegileg, akkor menni fog. Én bízom benned.

2017. febr. 8. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 anonim ***** válasza:
Ubuntuból és társaiból LTS verziót érdemes használni. Ha nem akar menni a Xubi, hagyd a rákba, próbálkozz egy Lubuntuval vagy Minttel. De szívem szerint én is egy Debiant ajánlanék, az gyors, és stabil, és szerintem nem is nehéz a használata.
2017. febr. 9. 07:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 Alain Delon ***** válasza:
16: Akkor megint KDE. "4G-n ugyan akár egy nem agyoncsicsázott KDE is eltotyog" Nekem 1,7 GB-on egy elég rendesen "agyoncsicsázott KDE" kotyog gond nélkül.
2017. febr. 9. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 anonim ***** válasza:

Kérdező: igen normális!

A VGA -d régi, és nincs hozzá már benne a meghajtó program. (driver)

És annyira régi, hogy alap grafikai megjelenést se tudja elindítani.

Ezért javasoltam korábban a 12.04 -et vagy a vele egy idős LinuxMin 13 -at.

Ezek még tartalmazzák a VGA -dhoz szükséges vezérlőket.


Max a 14.04 -et tudnád még fel erőltetni, de a video vezérlést utólag neked kell ráfordítani a hardverhez.

2017. febr. 9. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 Tom Benko ***** válasza:
@Alain Delon: Akkor csak nálam volt valami gond - KDE4 eléggé felzabálta a memóriát. Alapon, tényleg elég volt neki ~800M, de amint bekapcsoltam a 3D-t, csini effekteket, egyből elkezdett terjeszkedni. Mondjuk a minap néztem, már az Arch nem is támogatja, helyette van Plasma5, ami meg nekem már nem tetszik.
2017. febr. 9. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!