A látványtervekbe minek raknak bele embereket?
Nem mintha lenne problémám ezekkel, csak nem értem.
A hírekben szoktak mutatni látványterveket és nézet szerint beleteszik az embereket. Egy babakocsit toló anyuka, kutyáját sétáltató férfi, padon ülők, akik lazsálnak vagy könyveket olvasnak, stb.
Nemrég olvastam az Urbanistán a Moszkva sétány látványtervéről. A kommenteket is elolvastam. Sokan értetlenkedtek a gagyi látványterven, mert furcsán helyezkedtek el az alanyok. Még az autók se néztek ki jól.
Emlékszem, hogy egy állomás látványtervén két lány ölelkezett a padon, ami sokaknál kiverte a biztosítékot. (Én viszont röhögtem rajta)
Ha valaki látványtervezőként dolgozik, örülnék, ha válaszolna a kérdésemre. Köszönöm :)
Nem vagyok látványtervező, de egy emberi környezetnek fontos részei az emberek. Szerintem egy városi tér vagy utca, főleg ha forgalmas, máshogy néz ki üresen, mint emberekkel. A látványterv lényege, hogy megmutassa, mit fogunk látni, ha elkészül a terv, márpedig embereket is fogunk látni, és a végeredménynek úgy kell jónak lennie, hogy mi is ott vagyunk.
Pl. egy szoboralak látványterve jól mutathat önmagában, de ha körülötte emberek sétálnak, akkor az arányok jobban érvényesülnek. (Nem mindegy hogy az emberek a hasáig érnek, vagy a bokájáig.)
Nem hinném, hogy ez a fajta látványtervezés külön szakma lenne. Ezt az építész csinálja meg, miután -jó eséllyel archicad-del- megtervezi az épületet 1-2 hónap alatt, akkor a végén egy nap alatt generál néhány látványtervet, mivel az adott sw képes erre.
Nem hiszem, h erre az 1napos melóra külön embereket vennének fel, már csak azért sem, mert az építész jobban tudja, hogy milyen szögből mutat majd jól az alkotása.
Építészeti tervekben nincs tapasztalatom, de gondolom, ott is érvényes, hogy a megrendelő néha felfoghatatlanul képtelen arra, hogy értelmezze a nyersen elébe rakott látványt. A kellékfiguráknál semmivel sem kisebb parasztvakítás az interaktív konyhabejárás, vagy animáción bemutatni, hogy hogyan néz ki a szemétégető, amikor április 18-án, szakadó esőben elhajtasz mellette, a megrendelő mégis hálásan fogadja, mert nem vár tőle olyan aktív gondolkodást, amihez nincs hozzászokva. Ez egyszerűen piaci előnyt jelent a tervező szempontjából, túl komoly munkával sem jár, miért ne?
Az általad említett értetlenkedők reakciója szépen alátámasztja #7 komisz szavait: Ilyen egyszerű marhaságokon kaphat gellert a köznapi gondolkodás, amikor a lényegre kéne figyelnie. Ezt egy kellően dörzsölt profi tervező alaposan kiaknázhatja.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!